Zalecenia dla ludności w przypadku intensywnych opadów deszczu:
W budynku:
- zamknij wszystkie drzwi i okna;
- z tarasu, balkonu, parapetu sprzątnij wszystkie przedmioty które może porwać wiatr (np. doniczki, rower, parasol, krzesła, stół);
- zrezygnuj z zaplanowanych spacerów i wycieczek, dla bezpieczeństwa pozostań w domu;
- zabezpiecz niezbędne przedmioty przydatne w przypadku ewakuacji:
- naładowany telefon komórkowy;
- działająca latarka;
- dokumenty;
- przyjmowane lekarstwa;
- odzież;
- żywność (pamiętaj również o wodzie pitnej);
- zorientuj się, gdzie umiejscowiona jest elektryczna skrzynka rozdzielcza z bezpiecznikami;
- w celu ochrony urządzeń, odłącz sprzęt elektroniczny od sieci elektrycznej;
- staraj się nie używać urządzeń elektronicznych obsługiwanych ręcznie (np. suszarka do włosów, maszynka elektryczna);
- zjawiska pogodowe obserwuj wyłącznie z domu, nie wychodź na zewnątrz;
- słuchaj komunikatów wydawanych przez środki masowego przekazu, stosuj się do poleceń służb.
W samochodzie:
- jeśli jesteś w trakcie podróży nie kontynuuj jazdy. Największym zagrożeniem są spadające gałęzie i ograniczona widoczność w trakcie ulewy. Zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu (NIE pod drzewami, liniami energetycznymi i słupami) i włącz światła awaryjne, nie wychodź z pojazdu – drzwi i okna muszą być szczelnie zamknięte;
- jeśli dostrzegasz budynek, powoli kieruj się w jego stronę (uważaj! Wyjeżdżając z zalesionego terenu może uderzyć w ciebie gwałtowny podmuch wiatru!).
Na otwartej przestrzeni:
- w przypadku gdy znajdziesz się na otwartym terenie trzymaj się z dala od zbiorników wodnych, linii wysokiego napięcia i zadrzewień;
- poszukaj zagłębienia terenu, np. głęboki rów, i kucnij w nim (nie siadaj, należy w jak największym stopniu ograniczyć kontakt z ziemią). Najbezpieczniej jest kucnąć ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami, co ograniczy przepływ pioruna przez ciało.
Nad wodą:
- jak najszybciej wyjdź z wody, pamiętaj, że woda doskonale przewodzi prąd;
- jeśli jesteś na łodzi – płyń do brzegu i wyjdź na ląd;
- nie spaceruj po plaży, znajdź bezpieczne schronienie.
Jeśli jesteś świadkiem rażenia piorunem, sprawdź stan poszkodowanego i zadzwoń po pomoc (Pamiętaj, żeby w pierwszej kolejności zadbać o własne bezpieczeństwo, jeśli podejście do osoby poszkodowanej nie jest możliwe zadzwoń po pomoc).
O przypadkach, które Waszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Zduńska Wola, 24 kwietnia 2024 r.
Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego (1 ng/m3) dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10. Załącznik: DMS-LO.731.3.1.2024
Zduńska Wola, 22 lutego 2023 r.
Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego substancji w powietrzu (ponad 35 dni ze stężeniem powyżej 50 µg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Załącznik: DMS-LO.731.3.1.2023
Zduńska Wola, 24 lutego 2022 r.
Powiadomienie o ryzyku przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego dla pyłu zawieszonego PM10 na podstawie wyników pomiarów. Załącznik: DMS-LO.731.3.1.2022
Informacje o planowanych pomiarach pól elektromagnetycznych
Najbliższe planowane pomiary PEM dla Miasta Zduńska Wola:
- od 14 sierpnia 2023 r. do 18 sierpnia 2023 r.
Na stronie internetowej www.networks.pl publikowane są informacje o planowanych pomiarach pól elektromagnetycznych realizowanych przez Laboratorium Badań Środowiskowych NetWorkS! Funkcjonowanie ww strony jest wypełnieniem zobowiązania opisanego w pkt. 14 załącznika do Rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 17.02.2020 r. (Dz. U. 2022, poz.2630) w sprawie sposobów sprawdzania dotrzymania dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku. (Informowanie o planowanych pomiarach pól elektromagnetycznych.pdf)
Regionalny System Ostrzegania
Zapisz się do Regionalnego Systemu Ostrzegania i otrzymuj na swój telefon powiadomienia o zagrożeniach występujących na terenie Zduńskiej Woli.
Co to jest Regionalny System Ostrzegania (RSO)?
Regionalny System Ostrzegania powstał, by szybko informować mieszkańców Polski o rożnych zagrożeniach występujących w ich miejscu zamieszkania. Komunikaty wysyłane w ramach RSO dotyczą zagrożeń ogólnych, meteorologicznych, hydrologicznych, drogowych czy epidemiologicznych. System udostępnia też porady dotyczące zasad postępowania w sytuacjach kryzysowych lub w obliczu zagrożenia.
Jak skorzystać z Regionalnego Systemu Ostrzegania?
Pobierz i zainstaluj na swoim smartfonie aplikację RSO. Gdy w systemie pojawi się komunikat o zagrożeniu, natychmiast otrzymasz powiadomienie.
Pobierz aplikację „RSO”:
Wyłączenia prądu
Dystrybutorem energii elektrycznej na terenie Zduńskiej Woli jest PGE Dystrybucja.
Gdzie znajdę informację o planowanych wyłączeniach prądu?
- PGE Dystrybucja publikuje informacje o planowanych wyłączeniach na swojej stronie –> kliknij.
- Za pośrednictwem strony możesz zamówić newsletter – PGE Dystrybucja będzie wysyłać Ci ostrzeżenia na wskazany adres e-mail –> kliknij.
Co robić, gdy nie mam prądu?
- Zgłoś awarię Pogotowiu Energetycznemu – nr tel. 991 (czynny całą dobę).