Logo Miasta Zduńska Wola

Następna stacja: Zduńska Wola

Zduńskowolski dworzec PKP wreszcie doczeka się remontu! Będzie komfortowy i przypomni o fabrycznym rodowodzie miasta.

Budynek zyska dawny blask. – Spod błękitnego tynku wykonawca wydobędzie starą, piękną cegłę. Fasada będzie nawiązywała do dawnego, przemysłowego charakteru Zduńskiej Woli  – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. Ekipa wymieni okna i drzwi, przebuduje poczekalnię, kasy i toalety. O ciepło pasażerów zimą zadbają Miejskie Sieci Cieplne, który przyłączą obiekt do ciepłociągu.

To nie koniec. – Gdy mówimy o remoncie dworca, nie mówimy o samym budynku – zastrzega prezydent Pokora – Przez wiele lat ta część miasta była pomijana w planach inwestycyjnych. Podróżnych, którzy przyjeżdżają dziś do Zduńskiej Woli witają więc dziurawy asfalt, zaniedbany skwer i brudne ściany. Wstyd! – nie ukrywa emocji.

Dlatego wraz z budynkiem dworca miasto zdecydowało się przebudować przylegającą do niego zatokę autobusową. – Stworzymy tu węzeł przesiadkowy w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, rodziców z wózkami czy osób starszych – informuje Pokora.

Przy ulicy powstanie zadaszony peron, na którym zatrzymywać będą się busy MPK i przewoźników lokalnych. Zadaszenie budowlańcy zamontują też między Placem Żelaznym a wejściem na perony kolejowy. W deszczowe i śnieżne dni pasażerowie komfortowo przejdą z pociągu do samochodu, taksówki czy autobusu. Miasto uporządkuje też pobliskie parkingi.

Prace wykona firma Budomax z Grabowca. Na realizację projektu ma 31 miesięcy, z czego pierwsze pięć poświęci na przygotowanie dokumentacji projektowej. Inwestycja kosztować będzie 4,5 mln zł z czego 2,9 mln zł. zostanie sfinansowane przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Modernizację na zduńskowolskiej stacji PKP przeszły już perony. Pasażerowie wjeżdżają na nie windami lub wchodzą podziemnym tunelem, który połączył dwie strony miasta. Nowe są tu latarnie, ławki i tablice informacyjna, ale również tory i sieć trakcyjna.

Po modernizacji 42-kilometrowego odcinka linii ze Zduńska Woli do Łodzi Kaliskiej składy pasażerskie przyspieszą do 120 km/h. Skróci to czas przejazdu na tym odcinku o 15 min.

Inne artykuły

Na 90-lecie osiedla Karsznice kolorowo na ulicach

Głośno, kolorowo i radośnie najmłodsi mieszkańcy zaakcentowali jubileusz 90-lecia osiedla Karsznice. Kolorowy korowód przeszedł ulicami Karsznic, a dołączali do niego kolejno uczniowie placówek działających na terenie osiedla.

Urodziny Zduńskiej Wody!

Dwa lata radości, sportu i zdrowego stylu życia. Zduńska Woda, która stała się nieodłącznym elementem naszego miasta, wczoraj obchodziła drugie urodziny

Vox populi

Mieszkańcy zadecydują, na co urząd wyda ponad 1,2 mln zł. Startuje dziesiąta edycja zduńskowolskiego Budżetu Obywatelskiego. Od 19 czerwca można składać projekty

Gramy w zielone

Wystartowało opiniowanie projektów zgłoszonych do drugiej edycji Zielonego Budżetu Zduńskiej Woli. Potrwa ono do końca czerwca.

Przejdź do treści