Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

Zniszczono wizytówkę Karsznic

Zabytkowy parowóz wąskotorowy zamontowany na wjeździe do Karsznic został zniszczony. Sprawców dewastacji szuka policja

W zabytkowej lokomotywie zniszczone zostały drzwi zabezpieczające wejście do skrzyni węglowej. Uszkodzone zostały także szyby z plexiglasu. Sprawa została zgłoszona na policję. Zniszczenie zabytku jest przestępstwem, za które grozi 8 lat.

Lokomotywa w 2022 roku odzyskała dawny blask. Parowóz został odmalowany, zakonserwowany i zabezpieczony przed korozją. Działka na której stoi jest odwodniona i utwardzona. Zainstalowane zostało na niej energooszczędne oświetlenie, wygodne ławki oraz kosze na śmieci. Ponadto zamontowana została podświetlana tablica  informacyjna.

Parowozy serii Px-48 były pierwszymi po drugiej wojnie światowej maszynami przeznaczonymi dla kolei wąskotorowych. Produkowane były w latach 1949 – 1955 w fabryce w Chrzanowie, korzystając z międzywojennych rozwiązań technicznych. Dla potrzeb PKP zbudowano sto takich parowozów.

Nasz Px48-1723 do 1988 roku był czynnie eksploatowany. Po zdjęciu ze stanu trafił do Karsznic, a następnie w 1993 roku umieszczony został, jako wizytówka osiedla Karsznice przy skrzyżowaniu ulic Łaskiej i Karsznickiej.

Inne artykuły

Koncerty za górką. Dni Zduńskiej Woli 2024

Kulminacja Dni Zduńskiej Woli to weekendowe koncerty „za górką” przy ul. Tadeusza Kobusiewicza w Zduńskiej Woli. W sobotę i niedzielę zaplanowano atrakcje od popołudnia do późnego wieczora. Będą także bezpłatne autobusy.

Muzealne konkursy. Dni Zduńskiej Woli 2024

Konkursy „Moja przygoda w muzeum”, „Detale małej architektury. Kapliczki” a także „Rodzinne historie” maja już nagrodzonych laureatów. Uroczyste podsumowanie odbyło się w piątek w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

Strefa Inicjatyw Społecznych. Dni Zduńskiej Woli 2024

Strefa Inicjatyw Społecznych, czyli miejsce gdzie wolontariusze mogą spotkać się z osobami, na których rzecz działają, ale także mogą pochwalić się tym, co i jak robią. W Inkubatorze Inicjatyw Społecznych w Zduńskiej Woli w piątek, 14 czerwca, przygotowano dla nich specjalną przestrzeń.

Podróż w czasie do Skansenu Lokomotyw

Podróż w czasie, czyli bezpłatny przejazd autobusem i bezpłatne zwiedzanie Skansenu Lokomotyw i Urządzeń Technicznych w Karsznicach, to kolejna atrakcja Dni Zduńskiej Woli 2024. Można się w nią wybrać w sobotę i w niedzielę.

Przejdź do treści