Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Zduńskowolanie uczcili pamięć ofiar i bohaterów II wojny światowej

78. rocznicę wybuchu II wojny światowej zduńskowolanie uczcili chwilą zadumy i złożeniem kwiatów przy memoriale ofiar niemieckiej okupacji. Prezydent miasta Piotr Niedźwiecki zwrócił uwagę, że mimo tak tragicznej lekcji, jaką był największy konflikt zbrojny w historii świata, współcześnie ponownie do głosu dochodzą postawy nacjonalistyczne, rasistowskie i antysemickie, dla których, w mającej wielokulturowe tradycje Zduńskiej Woli, nie ma przyzwolenia.

78 lat temu 1 września tak jak dzisiaj przypadał w piątek. Z powodu mgły mieszkańcom Zduńskiej Woli wydawało się, że noc jest dłuższa niż zwykle… Żaden z nich nie przypuszczał jak tragicznie długo ona potrwa. Rano wielu z nich wybrało się na rynek. Piątek był dniem targu. W taki dzień miasto szybciej budziło się do życia. Idący ulicą Złotą ze wsi na targ ludzie mówili, że w Zapolicach wczesnym rankiem latał samolot i strzelał. Że został zabity człowiek. Podawano sobie informacje z ust do ust. Ale było jeszcze spokojnie. Nikt nie wierzył w wybuch wojny. Nawet gdy zawyły syreny ogłaszając alarm przeciwlotniczy łudzono się jeszcze, że to tylko ćwiczenia.

3 i 4 września nie miano już żadnych złudzeń. Na Zduńską Wolę spadły pierwsze bomby. Samoloty nadleciały od strony lasu na Piaskach, przeleciały wysoko ponad całym miastem. Zawróciły przy dworcu kolejowym. Tu już lot zniżyły. zdawały się ocierać o dachy domów. Pierwsza bomba trafiła w kościół, następne w ulicę Kościelną, Złotą, park. W Dolną i Paprocką, Piwną, Łaską, Szadkowską…

Dzisiaj Zduńska Wola z szacunkiem pochyla głowę przed pamięcią ofiar i bohaterów II wojny światowej.

 

Inne artykuły

Zduńska Wola najlepsza w województwie

Na pierwszym miejscu w województwie łódzkim znalazła się Zduńska Wola pod względem wykorzystania przez mieszkańców pieniędzy z programu „Czyste Powietrze”. Mieszkańcy Zduńskiej Woli coraz chętniej korzystają z dotacji i wyróżniają się tym na tle innych miast.

Studenci w smart city

Grupa studentów Uniwersytetu Łódzkiego wizytowała Zduńską Wolę, by poznać elementy jakie wprowadzono w mieście w ramach projektu „60+ smart city – innowacje jako efekt współpracy międzypokoleniowej”, a także inne tak zwane inteligentne rozwiązania w mieście.

Tężnia solankowa w parku miejskim w Zduńskiej Woli

Uruchomiona została tężnia solankowa w Zduńskiej Woli. Ustawiono ją w parku miejskim, a projekt powstania urządzenia zgłosili mieszkańcy w budżecie obywatelskim. Niewielka tężnia będzie w tym roku rozbudowana.

Bezpieczniej nad Kępiną

Przy ciekach wodnych i przy przepustach nad Kępiną pojawiły się nowe barierki. To urządzenia ustawione przez miasto, które mają poprawić bezpieczeństwo nad wodą.

Przejdź do treści