Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Wystawa historyczna przy ulicy Juliusza

Powstała wystawa historyczna podtrzymująca pamięć o mieszkańcach Zduńskiej Woli pochodzenia żydowskiego, którzy w czasie II wojny światowej żyli w dzielnicy wydzielonej, czyli getcie i zginęli podczas jego likwidacji. 24 sierpnia przypada kolejna rocznica tych wydarzeń.

Współcześni mieszkańcy Zduńskiej Woli przechodzący ulicą  Juliusza, napotykają wystawę historyczną. Została przygotowana, by przypomnieć o tragicznym losie dawnych mieszkańców miasta, którzy tu mieszkali, a zginęli w czasie II wojny światowej.

Przy ul. Juliusza 17 w Zduńskiej Woli stanęły betonowe pylony, które są podstawą dla ekspozycji w miejskiej przestrzeni. Miejsce nie jest przypadkowe. Wybrano je, bo leży w samym centrum byłego żydowskiego getta utworzonego w Zduńskiej Woli podczas II wojny światowej przez niemieckich okupantów. Wystawa to opowieść o ludziach, ich losach i zagładzie.

Wystawa pokazuje zdjęcia i opisuje losy konkretnych mieszkańców getta utworzonego w Zduńskiej Woli. To między innymi postać dziewczynki, zduńskowolskiej rodziny, a także Jakuba Lemberga – lekarza ze Zduńskiej Woli, który organizował i wspierał mieszkańców.

Pomysłodawcą wystawy jest wiceprezydent  Zduńskiej Woli Paweł Szewczyk, projekt graficzny nieodpłatnie wykonała dr Kamila Klauzińska, tekst polski i angielski opracowany przez dr Kamilę Klauzińską i dra Menachema Dauma. Użyte na wystawie fotografie pochodzą z kolekcji Jacka Ożyźniewskiego i Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Betonowe pylony wykonała firma Mabudo.

Getto żydowskie w Zduńskiej Woli, było wydzieloną dzielnicą,  mniej zamożną częścią miasta, z przewagą drewnianych domów z ogródkami. Hitlerowcy zdecydowali, żeby utworzyć getto na obszarze od Rynku, czyli obecnego placu Wolności, w rozwidleniu ulic Juliusza i Stęszyckiej, czyli obecnej Getta Żydowskiego.

Getto powstało w 1940 r. Ludność nie mogła opuszczać wyznaczonego rewiru, bez wyraźnej zgody władz okupacyjnych. ale jeszcze przed tym wydarzeniem, 15 listopada 1939 wydano nakaz  noszenia przez Żydów specjalnego oznakowania w postaci żółtych opasek z sześcioramienną gwiazdą Dawida. Do getta prowadziły dwie bramy, na wschodniej i zachodniej stronie placu Wolności. Getto otoczone było drutem kolczastym.

24 sierpnia 1942 roku rozpoczęła się likwidacja getta żydowskiego w Zduńskiej Woli, a około 10 tysięcy mieszkańców miasta pochodzenia żydowskiego zostało wywiezionych do getta w Łodzi lub do obozu zagłady.

Ludność żydowska została najpierw zgromadzona na tzw. placu zbiorczym, gdzie dokonano wstępnej selekcji typując pierwsze ofiary, które miały być zamordowane w obozie w Chełmnie nad Nerem. Pozostałych przepędzono na cmentarz żydowski, gdzie dokonywano jeszcze kilkukrotnie selekcjonowania, wybierając 1169 osób, które zostały przewiezione do getta łódzkiego. Pozostałe 8594 osoby zostały przewiezione do obozu śmierci w Chełmnie nad Nerem, gdzie zostały natychmiast zamordowane.

Inne artykuły

Narodowy Dzień Zwyciestwa

8 maja obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięstwa. To rocznica zakończenie wojny w Europie i zwycięstwa aliantów nad Niemcami hitlerowskimi w II wojnie światowej.

Tydzień bibliotek w Zduńskiej Woli

Obchody Tygodnia Bibliotek rozpoczynają się w czwartek, 9 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli. Tydzień Bibliotek w tym roku przebiega pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”.

Matura 2024

Rozpoczęły się matury 2024. We wtorek, 7 maja, młodzież o godz. 9 przystąpiła do pierwszego egzaminu pisemnego. Matura z języka polskiego otwiera cykl, w którym abiturienci muszą zdać trzy egzaminy obowiązkowe.

Nowa Rada Miasta Zduńska Wola na pierwszej sesji

Odebrali zaświadczenia o wyborze oraz złożyli ślubowanie nowo wybrani radni miejscy w Zduńskiej Woli. Pierwsza sesja Rady Miasta Zduńska Wola w kadencji 2024 – 2029 została zwołana na poniedziałek, 6 maja.

Pierwsza sesja rady Powiatu Zduńskowolskiego

Pierwsze posiedzenie i ślubowanie oraz pierwsze uchwały radni Rady Powiatu Zduńskowolskiego mają już za sobą. Pierwsza sesja w kadencji 2024 – 2029 została zwołana na poniedziałek, 6 maja.

Przejdź do treści