Przejdź do treści

Wyraź swoją opinię o pracy urzędu miasta

Czy jesteś zadowolona/zadowolony z obsługi w naszym urzędzie miasta? – na takie pytanie mogą już odpowiedzieć zduńskowolanie. Magistrat rozpoczął unikatowe na skalę Polski badanie jakości obsługi mieszkańców. Za fundusze Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości realizuje go ukraiński startup technologiczny.

– Przyzwyczailiśmy się, że o ocenę działalności proszą nas banki, firmy telekomunikacyjne czy dostawcy internetu. Rzadko jednak robią to urzędy. Stwarzając mieszkańcom okazję do oceny naszej pracy, znów stajemy się pionierami – wyjaśnia Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. Zduńskowolanie mogą już wypełnić ankietę, w której magistrat pyta, w jakiej sprawie kontaktowali się z urzędem, w jaki sposób (przez internet, osobiście czy korespondencyjnie) oraz czy udało się ją skutecznie załatwić. Prosi też o ocenę, czy udostępnione informacje o sposobie załatwiania sprawy były czytelne i zrozumiałe, czy łatwo było uzyskać druki wniosków, a także czy przy ich wypełnianiu pojawiły się jakiekolwiek problemy.

– Stale dopasowujemy się do potrzeb mieszkańców. Uruchomiliśmy punkt kancelaryjny w Karsznicach, stworzyliśmy nowoczesną salę obsługi w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, integrujemy też pracę Urzędu Stanu Cywilnego i głównej kancelarii – informuje Konrad Pokora. – Naszą największą wartością są pracownicy, którzy świadczą wiele usług na rzecz mieszkańców. Ciągle inwestujemy więc w ich wiedzę i zdolności interpersonalne – dodaje. Część ankiety poświęcona jest właśnie pracy urzędników. Mieszkańcy będą mogli ocenić ich kompetencje, empatię czy uprzejmość. – Dzięki temu będziemy wiedzieć, które umiejętności naszych pracowników powinniśmy mocniej rozwijać – mówi Pokora.

Na biurkach urzędników obsługujących mieszkańców pojawiły się już tabliczki z kodem QR. Wystarczy na smartfonie uruchomić aparat fotograficzny i przyłożyć do kodu, a system otworzy stronę www z ankietą. Do pytań można też przejść ze strony internetowej urzędu miasta. W najbliższych tygodniach w gmachach urzędu pojawią się też hostessy z tabletami, które będą zachęcały do udziału w badaniu. – Jest ono anonimowe, nie zbieramy od mieszkańców żadnych danych osobowych. Zapraszam do aktywnego udziału w nim. Każda opinia jest dla nas bardzo cenna – zachęca prezydent Konrad Pokora.

Informacje zbierane od mieszkańców z różnych źródeł będą na bieżąco przekazywane do jednego systemu, który podda je analizie. To nowatorska platforma informatyczna, zbudowana przez startup Revizion. Ta ukraińska firma stworzyła w Polsce spółkę i tu chce rozwijać działalność biznesową. Korzysta ze specjalnego wsparcia Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). – Celem programu Poland Prize jest przyciągnięcie do naszego kraju przedsiębiorstw rozwijających innowacje technologiczne – wyjaśnia Maryla Wojcieszek, poszukiwacz innowacji z firmy Huge Thing, która działa na zlecenie PARP. – Cieszymy się, że Zduńska Wola podjęła się współpracy z Revizion. To daje ukraińskiemu startupowi szansę na przetarcie biznesowych szlaków w Polsce i wdrożenie, którym potem będzie mógł pochwalić się przed potencjalnymi klientami. Zduńska Wola znów udowadnia, że zasługuje na miano miasta innowacji – dodaje. Pilotaż wspiera firma Faradays, która specjalizuje się w poszukiwaniu nowatorskich technologii, budowaniu startupów i przekształcania ich w duże firmy.

Urząd miasta nie wydał na projekt ani złotówki. Za wdrożenie płaci Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. – To kolejny raz, gdy nowe technologie pozyskujemy dla mieszkańców za darmo. Nasza strategia miasta otwartego na innowacje przynosi realne korzyści – ocenia prezydent Konrad Pokora.

Przypomnijmy, że Zduńska Wola wygrała pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie Samorząd Innowacji 2022, organizowanym przez Polską Agencję Prasową i GovTech Polska. W finale pokonała niemal 70 innych miast, w tym dużo większych, jak Rzeszów, Gliwice czy Opole. Jako miasto otwarte na innowacje Zduńską Wola zaprezentowała się też delegatom 193 krajów świata podczas niedawnego szczytu ONZ w Katowicach.

 

Inne artykuły

Uwaga! Nie będzie wody w środę

W środę, 19 marca, mieszkańcy ulicy Jana Kazimierza, Żytniej i Jana Skrzetuskiego w Zduńskiej Woli nie będą mieli dostępu do wody. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji informuje o konieczności wyłączenia części wodociągu.

Wniosek o Fundusze Szwajcarskie po ocenie formalnej

Wniosek złożony przez Zduńską Wolę do tak zwanych Funduszy Szwajcarskich pozytywnie przeszedł ocenę formalną. Miasto stara się o 46 mln zł między innymi na budowę dróg, kanalizacji i Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Gala finałowa „U Can Sing – Woodystock”

Gala finałowa IV Konkursu Piosenki Angielskiej im. Włodka Hechłacza „U Can Sing – Woodystock” odbędzie się już w czwartek, 20 marca. W Miejskim Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli wystąpią laureaci oraz NieBoNie.

„Empatyczna Edukacja – Empatyczna Polska”

Komu nie udało się zapisać do udziału w konferencji „Empatyczna edukacja – Empatyczna Polska”, jeszcze do piątku, 21 marca, ma szansę na zgłoszenie się do udziału w warsztatach. Zduńskowolanie będą też mogli uczestniczyć w otwartych wydarzeniach towarzyszących. To między innymi spektakle i spotkania z ekspertami. Wydarzenie wpisuje się w obchody 200-lecia miasta.

Robot wpuszczony w kanał

Specjalny robot inspekcyjny trafił do miejskiego kanału. Urządzenie sterowane zdalnie zostało wykorzystane w Zduńskiej Woli dzięki współpracy miasta z Huge Thing Startup Booster. To kolejne innowacyjne i pionierskie przedsięwzięcie samorządu.