Wyraź swoją opinię o pracy urzędu miasta

Czy jesteś zadowolona/zadowolony z obsługi w naszym urzędzie miasta? – na takie pytanie mogą już odpowiedzieć zduńskowolanie. Magistrat rozpoczął unikatowe na skalę Polski badanie jakości obsługi mieszkańców. Za fundusze Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości realizuje go ukraiński startup technologiczny.

– Przyzwyczailiśmy się, że o ocenę działalności proszą nas banki, firmy telekomunikacyjne czy dostawcy internetu. Rzadko jednak robią to urzędy. Stwarzając mieszkańcom okazję do oceny naszej pracy, znów stajemy się pionierami – wyjaśnia Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. Zduńskowolanie mogą już wypełnić ankietę, w której magistrat pyta, w jakiej sprawie kontaktowali się z urzędem, w jaki sposób (przez internet, osobiście czy korespondencyjnie) oraz czy udało się ją skutecznie załatwić. Prosi też o ocenę, czy udostępnione informacje o sposobie załatwiania sprawy były czytelne i zrozumiałe, czy łatwo było uzyskać druki wniosków, a także czy przy ich wypełnianiu pojawiły się jakiekolwiek problemy.

– Stale dopasowujemy się do potrzeb mieszkańców. Uruchomiliśmy punkt kancelaryjny w Karsznicach, stworzyliśmy nowoczesną salę obsługi w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, integrujemy też pracę Urzędu Stanu Cywilnego i głównej kancelarii – informuje Konrad Pokora. – Naszą największą wartością są pracownicy, którzy świadczą wiele usług na rzecz mieszkańców. Ciągle inwestujemy więc w ich wiedzę i zdolności interpersonalne – dodaje. Część ankiety poświęcona jest właśnie pracy urzędników. Mieszkańcy będą mogli ocenić ich kompetencje, empatię czy uprzejmość. – Dzięki temu będziemy wiedzieć, które umiejętności naszych pracowników powinniśmy mocniej rozwijać – mówi Pokora.

Na biurkach urzędników obsługujących mieszkańców pojawiły się już tabliczki z kodem QR. Wystarczy na smartfonie uruchomić aparat fotograficzny i przyłożyć do kodu, a system otworzy stronę www z ankietą. Do pytań można też przejść ze strony internetowej urzędu miasta. W najbliższych tygodniach w gmachach urzędu pojawią się też hostessy z tabletami, które będą zachęcały do udziału w badaniu. – Jest ono anonimowe, nie zbieramy od mieszkańców żadnych danych osobowych. Zapraszam do aktywnego udziału w nim. Każda opinia jest dla nas bardzo cenna – zachęca prezydent Konrad Pokora.

Informacje zbierane od mieszkańców z różnych źródeł będą na bieżąco przekazywane do jednego systemu, który podda je analizie. To nowatorska platforma informatyczna, zbudowana przez startup Revizion. Ta ukraińska firma stworzyła w Polsce spółkę i tu chce rozwijać działalność biznesową. Korzysta ze specjalnego wsparcia Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). – Celem programu Poland Prize jest przyciągnięcie do naszego kraju przedsiębiorstw rozwijających innowacje technologiczne – wyjaśnia Maryla Wojcieszek, poszukiwacz innowacji z firmy Huge Thing, która działa na zlecenie PARP. – Cieszymy się, że Zduńska Wola podjęła się współpracy z Revizion. To daje ukraińskiemu startupowi szansę na przetarcie biznesowych szlaków w Polsce i wdrożenie, którym potem będzie mógł pochwalić się przed potencjalnymi klientami. Zduńska Wola znów udowadnia, że zasługuje na miano miasta innowacji – dodaje. Pilotaż wspiera firma Faradays, która specjalizuje się w poszukiwaniu nowatorskich technologii, budowaniu startupów i przekształcania ich w duże firmy.

Urząd miasta nie wydał na projekt ani złotówki. Za wdrożenie płaci Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. – To kolejny raz, gdy nowe technologie pozyskujemy dla mieszkańców za darmo. Nasza strategia miasta otwartego na innowacje przynosi realne korzyści – ocenia prezydent Konrad Pokora.

Przypomnijmy, że Zduńska Wola wygrała pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie Samorząd Innowacji 2022, organizowanym przez Polską Agencję Prasową i GovTech Polska. W finale pokonała niemal 70 innych miast, w tym dużo większych, jak Rzeszów, Gliwice czy Opole. Jako miasto otwarte na innowacje Zduńską Wola zaprezentowała się też delegatom 193 krajów świata podczas niedawnego szczytu ONZ w Katowicach.

 

Inne artykuły

Cenowy skok na kasę basenów

Coraz mocniej galopującą inflację i drakoński skok cen energii elektrycznej odczuwa kryta pływalnia. Czy sześciokrotna podwyżka opłat za prąd spowoduje tymczasowe zamknięcie Zduńskiej Wody?

Dodatek nie tylko węglowy

Wysoki wzrost cen podstawowych produktów odczuwają domowe budżety zduńskowolan. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Centrum Opieki Socjalnej wypłaci świadczenie pieniężne mieszkańcom, którzy swoje domy ogrzewają m.in. drewnem czy gazem LPG.

Głosujemy!

Wystartowało głosowanie w Budżecie Obywatelskim Zduńskiej Woli. Do przyszłorocznej edycji mieszkańcy zgłosili trzydzieści cztery projekty. Dwadzieścia trzy z nich spełniły wymogi formalne i merytoryczne.

Dla kogo mieszkania na Juliusza 5-9?

Znamy kryteria oceny wniosków o wynajem mieszkań w bloku, który powstaje na ulicy Juliusza 5-9. Budynek ma być gotowy do zamieszkania w pierwszej połowie 2023 roku.

Rowerem trzy godziny za darmo!

Trzy pierwsze godziny użytkowania rowerów miejskich za darmo od dziś do niedzieli! To prezent dla zduńskowolan z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju. Miasto zachęca, by przesiadać się z samochodów na rowery lub do autobusów miejskich. MPK rozpoczął właśnie badanie opinii pasażerów.

83. rocznica agresji ZSRR na Polskę

Osiemdziesiąt trzy lata temu Związek Radziecki bez wypowiedzenia wojny dokonał napaści zbrojnej na Polskę. Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow.

Przejdź do treści