Wynik szczepień do poprawy

Ponad połowa mieszkańców Zduńskiej Woli nie zaszczepiła się jeszcze przeciwko COVID-19. W miastach porównywalnej wielkości ludzie szczepią się chętniej.

W Sieradzu i Pabianicach już niemal połowa mieszkańców jest po jedynej dawce. W Zgierzu odsetek ten wynosi prawie 52 proc., a w Łodzi – ponad 54 proc. Na tym tle Zduńska Wola z 43 proc. wypada bardzo słabo.

Nierówne tempo szczepień może sprawić, że jesienią rząd powróci do pomysłu lokalnych lockdownów. – Będzie zamykał powiaty, w których zakażeń jest najwięcej – ocenia Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. – A że odmianą delta koronawiursa zarażają się głównie osoby niezaszczepione, Zduńskiej Woli grozi kolejny paraliż gospodarczy. Dla lokalnych firm to może być zabójcze! – ostrzega.

Szczepić warto się przede wszystkim dla ochrony samego siebie. We Francji i Holandii, gdzie szaleje już mutacja delta, ponad 90 proc. ofiar śmiertelnych stanowią osoby niezaszczepione. Władze USA podają, że u nich ten odsetek sięga nawet 99,2 proc.

Prawdą jest, że szczepienie nie daje stuprocentowej ochrony przed zarażeniem, ale 99-procentową już tak. W Polsce od rozpoczęcia programu szczepień na COVID-19 zachorowało tylko 0,7 proc. osób zaszczepionych choć jedną dawką.

– Jeśli się zaszczepiłeś, to znaczy, że jesteś świadom i zagrożenia, i szansy, jaką dają szczepionki. Pierwsze zadanie wykonane. A teraz drugie: spróbuj przekonać choć jedną osobę. Najgorsze, co możesz zrobić, to biernie czekać na cud. To nasza odpowiedzialność za każdą osobę, ale i za całą naszą lokalną wspólnotę – apeluje Konrad Pokora.

Od dziś urząd będzie regularnie publikował na facebookowym profilu Miejski Ranking Odporności, na którego szczycie pojawiać będą się miasta z największym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców. – Lubimy porównywać się do Sieradza, więc oto wyzwanie: wyprzedźmy naszych sąsiadów w tym rankingu. Pokażmy, że potrafimy się zmobilizować! – zachęca Pokora.

Miejska przychodnia będzie ułatwiała mieszkańcom przyjęcie szczepionki bez umawiania się i zbędnych formalności, tak jak podczas ubiegłej soboty, gdy w ramach Święta Kwiatów w karsznickiej filii Ratusza można było przyjąć jednodawkowy preparat Johnson&Johnson. Kolejna okazja już 15 sierpnia br. – miejski punkt szczepień działać będzie podczas Pikniku Rodzinnego, organizowanego przez Urząd Marszałkowski na terenie ogrodów parafialnych przy ul. Kościelnej.

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej monitorują przebieg szczepień w rodzinach objętych opieką. Pomagają podopiecznym umówić się na wizytę w przychodni, w razie potrzeby organizują transport. Z takiej pomocy MOPS skorzystać mogą też wszystkie osoby niesamodzielne i niepełnosprawne (telefonu 510 507 403 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00).

 

 

 

 

 

 

 

Inne artykuły

Wyraź swoją opinię o pracy urzędu miasta

Czy jesteś zadowolona/zadowolony z obsługi w naszym urzędzie miasta? – na takie pytanie mogą już odpowiedzieć zduńskowolanie. Magistrat rozpoczął unikatowe na skalę Polski badanie jakości obsługi mieszkańców. Za fundusze Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości realizuje go ukraiński startup technologiczny.

Modernizujemy ulicę Jasną

Kolejna droga w Zduńskiej Woli z nową nawierzchnią. Rozpoczyna się remont ulicy Jasnej. Na projekt jej rozbudowy urząd pozyskał finansowanie z budżetu centralnego.

Zielony i przyjazny

Nowe nasadzenia, wygodne ławki i odnowione ścieżki – tak będzie wyglądało zielone serce kolejowego osiedla. Miasto ogłosiło przetarg na zmodernizowanie Placu Zwycięstwa w Karsznicach.

Miasto w rękach mieszkańców

Zduńskowolanie zgłosili trzydzieści cztery pomysły do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Najwyżej ocenione projekty urząd zrealizuje w przyszłym roku.

Razem dla Ukrainy

Tortona poruszona gościnnością zduńskowolan dołącza do pomocy uchodźcom z Ukrainy. Przedstawiciele włoskiego miasta przywieźli dary dla Ukraińców, którzy znaleźli u nas schronienie przed wojną.

Nowe boisko

Boisko przy Szkole Podstawowej nr 12 w Zduńskiej Woli zmieniło się nie do poznania. Zakończyła się budowa nowoczesnego obiektu sportowego z nawierzchnią do gry w piłkę nożną i siatkową.

Przejdź do treści