Logo Miasta Zduńska Wola

Wspomnienia, które trwają

W minioną niedzielę Muzeum Historii Miasta zorganizowało wernisaż wystawy „Ślad pamięciowy” profesor Izabeli Łapińskiej. Wystawę można zwiedzać do 11 października w Skansenie Lokomotyw i Urządzeń Technicznych przy ul. Kolejowej 6 w Zduńskiej Woli

Projekt „Ślad Pamięciowy” przenosi nas w czasy, których nie można i nie wolno zapominać. Profesor Izabela Łapińska przywraca pamięć o trzech grupach osób, które doświadczyły nieopisanych cierpień w okresie wojny i powojennego reżimu komunistycznego: zesłańcach na Sybir, dzieciach wywiezionych na przymusowe roboty do III Rzeszy oraz więźniach politycznych w Polsce Ludowej.

Zesłańcy na Sybir – ta część wystawy ukazuje tragiczne losy Polaków, którzy zostali zesłani na Syberię podczas sowieckiej okupacji wschodnich obszarów Polski. To opowieść o niezłomności i determinacji ludzi, którzy mimo trudnych warunków, nie utracili swojej tożsamości i dążyli do zachowania polskości w obcym kraju.

Dzieci wywiezione do III Rzeszy na przymusowe roboty – druga część wystawy przybliża dramatyczne doświadczenia dzieci, które podczas II wojny światowej zostały wywiezione do Niemiec na przymusowe roboty. To opowieść o dzieciach, które musiały dorastać w obcych warunkach, z dala od swoich rodzin i ojczyzny.

Więźniowie polityczni okresu stalinowskiego w Polsce Ludowej – trzecia część projektu „Ślad Pamięciowy” przywołuje okres stalinizmu w Polsce Ludowej. To opowieść o ludziach, którzy walczyli o wolność słowa i prawa człowieka w czasach reżimu komunistycznego. Profesor Izabela Łapińska przedstawia ich historie, wykorzystując dokumenty, listy oraz sztukę, aby oddać ducha oporu i niezłomności.

Izabela Łapińska, to artystka fotograf i filmoznawca. Profesor sztuki, doktorat i habilitacja w dziedzinie sztuki filmowej, w zakresie fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jest absolwentką fotografii w PWSFTviT w Łodzi. Ukończyła również studia na Uniwersytecie Łódzkim na kierunku kulturoznawstwo, specjalizacja filmoznawstwo. Izabela Łapińska jest profesorem w Łódzkiej Szkole Filmowej.

 

Inne artykuły

Spotkanie poetyckie w Kawiarni Literackiej

Spotkanie poetyckie zatytułowane „Zagadki egzystencjalne w poezji Wisławy Szymborskiej” przygotowano na czwartek, 5 października w Kawiarni Literackiej w Ratuszu w Zduńskiej Woli. Wstęp wolny.

Bezpłatne szczepienia na grypę

Miejska przychodnia przy ulicy Szadkowskiej rozpoczyna ochronne szczepienia przeciwko grypie dla zduńskowolan. Liczba dawek jest ograniczona do 250 sztuk. Dlaczego warto się zaszczepić?

Głosowanie w referendum 15 października

Udział w referendum ogólnokrajowym, jakie zarządzono na 15 października 2023 roku, mają prawo osoby spełniające takie same warunki jakie uprawniają je do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Głosują w tym samym dniu w tych samych lokalach wyborczych.

Karsznice w ruchu

Zakończyła się budowa nowej hali sportowej przy Zespole Szkół im. K. Kałużewskiego i J.Sylii w Zduńskiej Woli. Starostwo na inwestycje pozyskało środki z budżetu centralnego.

Przejdź do treści