Projekt „Ślad Pamięciowy” przenosi nas w czasy, których nie można i nie wolno zapominać. Profesor Izabela Łapińska przywraca pamięć o trzech grupach osób, które doświadczyły nieopisanych cierpień w okresie wojny i powojennego reżimu komunistycznego: zesłańcach na Sybir, dzieciach wywiezionych na przymusowe roboty do III Rzeszy oraz więźniach politycznych w Polsce Ludowej.
Zesłańcy na Sybir – ta część wystawy ukazuje tragiczne losy Polaków, którzy zostali zesłani na Syberię podczas sowieckiej okupacji wschodnich obszarów Polski. To opowieść o niezłomności i determinacji ludzi, którzy mimo trudnych warunków, nie utracili swojej tożsamości i dążyli do zachowania polskości w obcym kraju.
Dzieci wywiezione do III Rzeszy na przymusowe roboty – druga część wystawy przybliża dramatyczne doświadczenia dzieci, które podczas II wojny światowej zostały wywiezione do Niemiec na przymusowe roboty. To opowieść o dzieciach, które musiały dorastać w obcych warunkach, z dala od swoich rodzin i ojczyzny.
Więźniowie polityczni okresu stalinowskiego w Polsce Ludowej – trzecia część projektu „Ślad Pamięciowy” przywołuje okres stalinizmu w Polsce Ludowej. To opowieść o ludziach, którzy walczyli o wolność słowa i prawa człowieka w czasach reżimu komunistycznego. Profesor Izabela Łapińska przedstawia ich historie, wykorzystując dokumenty, listy oraz sztukę, aby oddać ducha oporu i niezłomności.
Izabela Łapińska, to artystka fotograf i filmoznawca. Profesor sztuki, doktorat i habilitacja w dziedzinie sztuki filmowej, w zakresie fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jest absolwentką fotografii w PWSFTviT w Łodzi. Ukończyła również studia na Uniwersytecie Łódzkim na kierunku kulturoznawstwo, specjalizacja filmoznawstwo. Izabela Łapińska jest profesorem w Łódzkiej Szkole Filmowej.