Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

Wieczór pamięci Romana Tomaszewskiego

Przyjaciele wspomnieli Romana Tomaszewskiego, zduńskowolskiego poetę i malarza który zmarł przed dziesięciu laty. Wydarzenie zorganizowano w Kawiarni Literackiej, a pojawili się członkowie rodziny, znajomi, przyjaciele oraz współpracownicy.

Wieczór, podczas którego wspominano Romana Tomaszewskiego, zduńskowolskiego poetę i malarza oraz animatora kultury, zgromadził członków jego rodziny, przyjaciół i znajomych, którzy przypomnieli o jego życiu, dokonaniach i sytuacjach, w jakich go spotykali. Pomysłodawczynią i prowadzącą spotkanie w Kawiarni Literackiej była Anna Andrych.

Spotkanie wspominkowe odbyło się w Kawiarni Literackiej w piątek 17 listopada. Roman Tomaszewski zmarł 9 listopada 2013 roku po długiej chorobie. Miał 50 lat. Spoczął na starym cmentarzu w Zduńskiej Woli.

Roman Tomaszewski urodził się w Zduńskiej Woli 7 sierpnia 1963. Ukończył studia socjologiczne I stopnia na Wydziale Ekonomiczo–Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Był wieloletnim organizatorem wystaw, plenerów, spotkań z twórcami, wieczorów promujących książki poetyckie. Prawie przez 30 lat pracował jako instruktor w Domu Kultury „Lokator”.

Był współzałożycielem Klubu Literackiego „Topola” w 1987 r. Wiceprezesem Stowarzyszenia Promocji Sztuki „Mrowisko” (1993-1994r). Pełnił funkcję Prezesa Stowarzyszenia Na Rzecz Aktywności Twórczej w Plenerze – „Felix”. (1995-1999r) Organizacja współpracowała ze Stowarzyszeniem Na rzecz Osób Niepełnosprawnych organizując konkursy plastyczne w plenerze.

W roku 1998 założył i prowadził do 2008r. interdyscyplinarny Klub Twórczej Pracy „Bez Aureoli” w Domu Kultury „Lokator”, organizował i jurorował w konkursach „Jestem, czuję, myślę”, „ O laur Topoli”, Przewodniczący Jury w konkursie poezji im. Jana Zdziewojskiego w Łasku. Pomysłodawca i prowadzący Zduńskowolski Parnas Literacki w ramach Klubu Literackiego Topola przy MDK w Zduńskiej Woli.

Roman Tomaszewski był członkiem Związku Literatów Polskich oddział Warszawski. Odznaczony przez Ministra Kultury odznaką „Zasłużony działacz Kultury” (1997r). Współpracował jako dziennikarz z redakcjami prasy lokalnej i regionalnej: Życie Zduńskiej Woli, Goniec, Nad Wartą, Raport, Echo, Siódma Prowincja, Informator Lokator. Drukował wiersze w  prasie w: Tyglu kultury, Krzywym Kole Literatury, Gazecie Wyborczej, Gazecie Kulturalnej, Siódmej Prowincji. Redaktor tomów poetyckich wydawanych przez Klub Twórczej Pracy „Bez Aureoli”. Klub Literacki „Topola”.

Był też autorem opracowań graficznych i ilustracji książek poetyckich, plakacistą, fotografikiem, rzeźbiarzem, metaloplastykiem, szlifierzem kamieni szlachetnych.

W roku 2008 za działalność kulturotwórczą i promocję powiatu otrzymał medal „Zasłużony dla Powiatu Zduńskowolskiego”. W 2013 roku otrzymał Medal „Zasłużony dla Miasta Zduńska Wola”.

Inne artykuły

Koncerty za górką. Dni Zduńskiej Woli 2024

Kulminacja Dni Zduńskiej Woli to weekendowe koncerty „za górką” przy ul. Tadeusza Kobusiewicza w Zduńskiej Woli. W sobotę i niedzielę zaplanowano atrakcje od popołudnia do późnego wieczora. Będą także bezpłatne autobusy.

Muzealne konkursy. Dni Zduńskiej Woli 2024

Konkursy „Moja przygoda w muzeum”, „Detale małej architektury. Kapliczki” a także „Rodzinne historie” maja już nagrodzonych laureatów. Uroczyste podsumowanie odbyło się w piątek w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

Strefa Inicjatyw Społecznych. Dni Zduńskiej Woli 2024

Strefa Inicjatyw Społecznych, czyli miejsce gdzie wolontariusze mogą spotkać się z osobami, na których rzecz działają, ale także mogą pochwalić się tym, co i jak robią. W Inkubatorze Inicjatyw Społecznych w Zduńskiej Woli w piątek, 14 czerwca, przygotowano dla nich specjalną przestrzeń.

Podróż w czasie do Skansenu Lokomotyw

Podróż w czasie, czyli bezpłatny przejazd autobusem i bezpłatne zwiedzanie Skansenu Lokomotyw i Urządzeń Technicznych w Karsznicach, to kolejna atrakcja Dni Zduńskiej Woli 2024. Można się w nią wybrać w sobotę i w niedzielę.

Przejdź do treści