Logo Miasta Zduńska Wola

»

Wieczór pamięci Romana Tomaszewskiego

Przyjaciele wspomnieli Romana Tomaszewskiego, zduńskowolskiego poetę i malarza który zmarł przed dziesięciu laty. Wydarzenie zorganizowano w Kawiarni Literackiej, a pojawili się członkowie rodziny, znajomi, przyjaciele oraz współpracownicy.

Wieczór, podczas którego wspominano Romana Tomaszewskiego, zduńskowolskiego poetę i malarza oraz animatora kultury, zgromadził członków jego rodziny, przyjaciół i znajomych, którzy przypomnieli o jego życiu, dokonaniach i sytuacjach, w jakich go spotykali. Pomysłodawczynią i prowadzącą spotkanie w Kawiarni Literackiej była Anna Andrych.

Spotkanie wspominkowe odbyło się w Kawiarni Literackiej w piątek 17 listopada. Roman Tomaszewski zmarł 9 listopada 2013 roku po długiej chorobie. Miał 50 lat. Spoczął na starym cmentarzu w Zduńskiej Woli.

Roman Tomaszewski urodził się w Zduńskiej Woli 7 sierpnia 1963. Ukończył studia socjologiczne I stopnia na Wydziale Ekonomiczo–Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Był wieloletnim organizatorem wystaw, plenerów, spotkań z twórcami, wieczorów promujących książki poetyckie. Prawie przez 30 lat pracował jako instruktor w Domu Kultury „Lokator”.

Był współzałożycielem Klubu Literackiego „Topola” w 1987 r. Wiceprezesem Stowarzyszenia Promocji Sztuki „Mrowisko” (1993-1994r). Pełnił funkcję Prezesa Stowarzyszenia Na Rzecz Aktywności Twórczej w Plenerze – „Felix”. (1995-1999r) Organizacja współpracowała ze Stowarzyszeniem Na rzecz Osób Niepełnosprawnych organizując konkursy plastyczne w plenerze.

W roku 1998 założył i prowadził do 2008r. interdyscyplinarny Klub Twórczej Pracy „Bez Aureoli” w Domu Kultury „Lokator”, organizował i jurorował w konkursach „Jestem, czuję, myślę”, „ O laur Topoli”, Przewodniczący Jury w konkursie poezji im. Jana Zdziewojskiego w Łasku. Pomysłodawca i prowadzący Zduńskowolski Parnas Literacki w ramach Klubu Literackiego Topola przy MDK w Zduńskiej Woli.

Roman Tomaszewski był członkiem Związku Literatów Polskich oddział Warszawski. Odznaczony przez Ministra Kultury odznaką „Zasłużony działacz Kultury” (1997r). Współpracował jako dziennikarz z redakcjami prasy lokalnej i regionalnej: Życie Zduńskiej Woli, Goniec, Nad Wartą, Raport, Echo, Siódma Prowincja, Informator Lokator. Drukował wiersze w  prasie w: Tyglu kultury, Krzywym Kole Literatury, Gazecie Wyborczej, Gazecie Kulturalnej, Siódmej Prowincji. Redaktor tomów poetyckich wydawanych przez Klub Twórczej Pracy „Bez Aureoli”. Klub Literacki „Topola”.

Był też autorem opracowań graficznych i ilustracji książek poetyckich, plakacistą, fotografikiem, rzeźbiarzem, metaloplastykiem, szlifierzem kamieni szlachetnych.

W roku 2008 za działalność kulturotwórczą i promocję powiatu otrzymał medal „Zasłużony dla Powiatu Zduńskowolskiego”. W 2013 roku otrzymał Medal „Zasłużony dla Miasta Zduńska Wola”.

Inne artykuły

Dwa tygodnie na petycje mieszkańców

Mieszkańcy Zduńskiej Woli jeszcze przez dwa tygodnie mogą składać petycje przeciwko planom budowy spalarni odpadów. Do samorządu wpłynęły już trzy takie pisma. Miasto czeka na kolejne, by rozpatrzyć je wspólnie. Termin mija 14 grudnia.

Sukces Piotra Malika

Zduńskowolanin Piotr Malik uzyskał licencję trenerską UEFA A. Na co dzień trenuje drużynę U- 14 Widzewa Łódź

Laur Topoli przyznany

Jeden wiersz mógł wygrać w turnieju ogłoszonym przez Klub Literacki Topola w Zduńskiej Woli. Konkurs został rozstrzygnięty 1 grudnia w Kawiarni Literackiej.

Zduńska Wola na czele

UKS Akademia Zduńska Wola niepowstrzymana! Zduńskowolanki po raz kolejny potwierdziły swoją dominację w lidze

Moto Mikołaje Dzieciom w Zduńskiej Woli

Grupa motocyklistów ze Zduńskiej Woli i okolic zorganizowała akcję Moto Mikołaje Dzieciom. Tradycyjnie motocykliści przygotowali upominki dla dzieci z Domu Dziecka w Wojsławicach.

Rozmowy, które przenoszą góry

Inkubator Inicjatyw Społecznych przy ulicy Łaskiej 38 zaprasza na bezpłatne spotkania „Otwarty proces grupowy”. Prowadzi je psychoterapeutka Marta Balcerzak

Przejdź do treści