Logo Miasta Zduńska Wola

Terminal w Karsznicach w IV kwartale 2023 roku

Spółka PKP Cargo podsumowała swoją działalność w pierwszym półroczu 2023 roku. O wynikach poinformowano podczas spotkania 28 sierpnia w Zduńskiej Woli Karsznicach na terenie budowy terminala.

Spółka PKP Cargo zapowiada uruchomienie Terminala multimodalnego Zduńska Wola – Karsznice w IV kwartale 2023 r.  To inwestycja, jaka powstaje z udziałem  dofinansowania z Unii Europejskiej, a kolejowa spółka korzysta z dokumentacji, jaką przygotowały wcześniej i przekazały samorządy Zduńskiej Woli i powiatu zduńskowolskiego.

Budowa terminala, to inwestycja warta ponad 128 mln zł. Port przeładunkowy zajmie powierzchnię 13 ha, a jego zdolność przeładunkową PKP Cargo szacuje na 500 tys. kontenerów rocznie, czyli około tysiąca kontenerów dziennie.

W pracy terminala mają zostać zastosowane najnowocześniejsze,  inteligentne systemy optymalizujące, w tym automatycznemu systemowi identyfikacji kontenerów i rozpoznawania potencjalnych uszkodzeń. Wyposażony zostanie również w elektroniczny system obsługi zleceń, przydzielania slotów dla składów kolejowych i samochodów ciężarowych.

W Karsznicach pracować będą także urządzenia do przeładunku kontenerów, w tym m.in. suwnice i wózki kontenerowe, czyli reachstackery o różnej nośności.  Plac składowy będzie miał powierzchnię 33 tys. metrów kwadratowych, a parking do obsługi samochodów ciężarowych zaprojektowano na ponad 100 miejsc.  Przewidziano całodobowy monitoring i oświetlenie nocne.

– Terminal uzupełni sieć terminali multimodalnych w centralnej Polsce i uatrakcyjni kolejową ofertę przewozową w rejonie. Jest zlokalizowany na styku głównej europejskiej linii komunikacyjnej Wschód – Zachód oraz trasy Północ-Południe łączącej m.in. Adriatyk, Bałtyk oraz Morze Północne. Położenie w najbardziej newralgicznym punkcie łączącym Nowy Jedwabny Szlak z regionem Trójmorza, bezpośrednio przy trasie S8 integrującej terminal z europejską siecią autostrad sprawia, że inwestycja w pełni odpowiada aktualnym wymaganiom branży – stwierdził na placu budowy w Karsznicach prezes PKP Cargo Dariusz Seliga.

Od pomysłu do realizacji

Spółka PKP Cargo Terminale 29 lipca 2022 roku zawarła umowę z firmą ZUE na budowę portu multimodalnego w Zduńskiej Woli – Karsznicach. Port ma pozwolić na przeładowywanie towarów z pociągów na transport kołowy i na odwrót. Lokalizacja wpisuje się w transeuropejską sieć transportowa – TEN-T. Terminal umiejscowiono na skrzyżowaniu szklaków kolejowych Bałtyk – Adriatyk oraz szlaku z Chin. A przy tym jest w dużej bliskości ekspresowej drogi S8.

Spółka kolejowa dostanie na port multimodalny w Karsznicach 51,7 mln zł z unijnych funduszy w ramach Regionalnego programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Możliwości przeładunkowe w Zduńskiej Woli Karsznicach docelowo sięgną 220 tys. TEU rocznie, natomiast pojemność składowa wyniesie 4500 TEU. Będzie to największy tego typu obiekt w centralnej części Polski, jak podaje PKP Cargo. TEU, to jednostka pojemności równoważna objętości kontenera o długości 20 stóp, z angielskiego „twenty-foot equivalent unit”.

Port Multimodalny w Karsznicach, to projekt samorządów, jaki  powstał w 2013 roku. Powiat zduńskowolski w partnerstwie z samorządami miasta i gminy Zduńska Wola, a także gminy Sędziejowice oraz Łask i powiatem łaskim, przygotował projekt Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Zduńska Wola Karsznice.

Opracowanie projektowe, jakie wówczas powstało, zostało przekazane przez samorządy spółce PKP Cargo w 2020 roku. To projekty budowy portu wraz z infrastrukturą, raporty i gotowy wniosek o dofinansowanie. Na jego podstawie kolejowa spółka ubiegała się o unijna dotację i rozpoczęła budowę terminala.

Inne artykuły

Spotkanie poetyckie w Kawiarni Literackiej

Spotkanie poetyckie zatytułowane „Zagadki egzystencjalne w poezji Wisławy Szymborskiej” przygotowano na czwartek, 5 października w Kawiarni Literackiej w Ratuszu w Zduńskiej Woli. Wstęp wolny.

Bezpłatne szczepienia na grypę

Miejska przychodnia przy ulicy Szadkowskiej rozpoczyna ochronne szczepienia przeciwko grypie dla zduńskowolan. Liczba dawek jest ograniczona do 250 sztuk. Dlaczego warto się zaszczepić?

Głosowanie w referendum 15 października

Udział w referendum ogólnokrajowym, jakie zarządzono na 15 października 2023 roku, mają prawo osoby spełniające takie same warunki jakie uprawniają je do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Głosują w tym samym dniu w tych samych lokalach wyborczych.

Karsznice w ruchu

Zakończyła się budowa nowej hali sportowej przy Zespole Szkół im. K. Kałużewskiego i J.Sylii w Zduńskiej Woli. Starostwo na inwestycje pozyskało środki z budżetu centralnego.

Przejdź do treści