Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Terminal w Karsznicach w IV kwartale 2023 roku

Spółka PKP Cargo podsumowała swoją działalność w pierwszym półroczu 2023 roku. O wynikach poinformowano podczas spotkania 28 sierpnia w Zduńskiej Woli Karsznicach na terenie budowy terminala.

Spółka PKP Cargo zapowiada uruchomienie Terminala multimodalnego Zduńska Wola – Karsznice w IV kwartale 2023 r.  To inwestycja, jaka powstaje z udziałem  dofinansowania z Unii Europejskiej, a kolejowa spółka korzysta z dokumentacji, jaką przygotowały wcześniej i przekazały samorządy Zduńskiej Woli i powiatu zduńskowolskiego.

Budowa terminala, to inwestycja warta ponad 128 mln zł. Port przeładunkowy zajmie powierzchnię 13 ha, a jego zdolność przeładunkową PKP Cargo szacuje na 500 tys. kontenerów rocznie, czyli około tysiąca kontenerów dziennie.

W pracy terminala mają zostać zastosowane najnowocześniejsze,  inteligentne systemy optymalizujące, w tym automatycznemu systemowi identyfikacji kontenerów i rozpoznawania potencjalnych uszkodzeń. Wyposażony zostanie również w elektroniczny system obsługi zleceń, przydzielania slotów dla składów kolejowych i samochodów ciężarowych.

W Karsznicach pracować będą także urządzenia do przeładunku kontenerów, w tym m.in. suwnice i wózki kontenerowe, czyli reachstackery o różnej nośności.  Plac składowy będzie miał powierzchnię 33 tys. metrów kwadratowych, a parking do obsługi samochodów ciężarowych zaprojektowano na ponad 100 miejsc.  Przewidziano całodobowy monitoring i oświetlenie nocne.

– Terminal uzupełni sieć terminali multimodalnych w centralnej Polsce i uatrakcyjni kolejową ofertę przewozową w rejonie. Jest zlokalizowany na styku głównej europejskiej linii komunikacyjnej Wschód – Zachód oraz trasy Północ-Południe łączącej m.in. Adriatyk, Bałtyk oraz Morze Północne. Położenie w najbardziej newralgicznym punkcie łączącym Nowy Jedwabny Szlak z regionem Trójmorza, bezpośrednio przy trasie S8 integrującej terminal z europejską siecią autostrad sprawia, że inwestycja w pełni odpowiada aktualnym wymaganiom branży – stwierdził na placu budowy w Karsznicach prezes PKP Cargo Dariusz Seliga.

Od pomysłu do realizacji

Spółka PKP Cargo Terminale 29 lipca 2022 roku zawarła umowę z firmą ZUE na budowę portu multimodalnego w Zduńskiej Woli – Karsznicach. Port ma pozwolić na przeładowywanie towarów z pociągów na transport kołowy i na odwrót. Lokalizacja wpisuje się w transeuropejską sieć transportowa – TEN-T. Terminal umiejscowiono na skrzyżowaniu szklaków kolejowych Bałtyk – Adriatyk oraz szlaku z Chin. A przy tym jest w dużej bliskości ekspresowej drogi S8.

Spółka kolejowa dostanie na port multimodalny w Karsznicach 51,7 mln zł z unijnych funduszy w ramach Regionalnego programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Możliwości przeładunkowe w Zduńskiej Woli Karsznicach docelowo sięgną 220 tys. TEU rocznie, natomiast pojemność składowa wyniesie 4500 TEU. Będzie to największy tego typu obiekt w centralnej części Polski, jak podaje PKP Cargo. TEU, to jednostka pojemności równoważna objętości kontenera o długości 20 stóp, z angielskiego „twenty-foot equivalent unit”.

Port Multimodalny w Karsznicach, to projekt samorządów, jaki  powstał w 2013 roku. Powiat zduńskowolski w partnerstwie z samorządami miasta i gminy Zduńska Wola, a także gminy Sędziejowice oraz Łask i powiatem łaskim, przygotował projekt Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Zduńska Wola Karsznice.

Opracowanie projektowe, jakie wówczas powstało, zostało przekazane przez samorządy spółce PKP Cargo w 2020 roku. To projekty budowy portu wraz z infrastrukturą, raporty i gotowy wniosek o dofinansowanie. Na jego podstawie kolejowa spółka ubiegała się o unijna dotację i rozpoczęła budowę terminala.

Inne artykuły

Webinarium dla seniorów i ich opiekunów 

Można zgłosić się na bezpłatne szkolenie dla seniorów i ich rodzin „Na co uważać i jak nie dać się okraść w Internecie – bankowość elektroniczna dla seniorów. II edycja”. Odbywać się będzie online jako tak zwane webinarium. Rejestracja już trwa.

Zduńskowolskie Dni Seniora po raz czwarty

Zduńskowolskie Dni Seniora to przedsięwzięcie, w którym połączone zostały siły wielu instytucji i organizacji, które przygotowały atrakcyjny program dla mieszkańców miasta. Seniorzy byli zarówno publicznością, jak i wykonawcami podczas festynu zorganizowanego w ramach seniorskiego święta.

Rowerowy trening jeszcze do wtorku

Do 21 maja trwa oficjalny trening do rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Od czerwca zduńskowolanie będą już mogli wykręcać wyniki dla miasta.

„Piknik rodziny – Karsznice 2024″

Całymi rodzinami bawili się na pikniku mieszkańcy osiedla Karsznice w Zduńskiej Woli. Festyn zorganizowano jako jedno z wydarzeń wybranych w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego.

Przejdź do treści