Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Stan wojenny na historycznych zdjęciach

13 grudnia 1981 r. na ulice polskich miast wyjechały czołgi. W Zduńskiej Woli przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego zaprotestowali pracownicy PKS. 13 grudnia 1981 podjęto jednodniowy strajk okupacyjny. Na tym się jednak skończyło. W regionie sieradzkim zostało internowanych 54 działaczy NSZZ "Solidarność".

Stan wojenny w Polsce trwał 586 dni. Został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, a zniesiony dopiero 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania w całym kraju internowano łącznie 10.131 działaczy związanych z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników podczas pacyfikacji Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach.

Stan wojenny wprowadzono na mocy uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Została usankcjonowana przez Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej uchwałą z 25 stycznia 1982 roku.

W początkowej fazie stanu wojennego z terenu ówczesnego województwa sieradzkiego internowano 54 osoby, w tym niemal całe kierownictwo dotychczasowego Zarządu Regionu Ziemia Sieradzka NSZZ „S”, co sprawiło, że działalność związku na tym obszarze niemal całkowicie ustała. 13 grudnia jednodniowy strajk okupacyjny podjęto w budynkach PKS w Zduńskiej Woli. W kilku zakładach pojawiły się pojedyncze ulotki z protestem przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. W latach 1982–1984 kilkunastu czołowych działaczy „S” w regionie zdecydowało się na wyjazd z Polski.

Do czasu wprowadzenia stanu wojennego Zarząd Regionu Ziemia Sieradzka skupiał w swoich szeregach 30 tys. członków, należących do niewielu ponad 140 Komisji Zakładowych. W tym samym czasie Delegatura ZR Ziemia Łódzka w Zduńskiej Woli liczyła ponad 10 tys. członków z 44 komisji zakładowych.

Zdjęcia historyczne pochodzą z serwisu Fotopolska. Przedstawiają stan wojenny w Warszawie, Gdańsku oraz Wrocławiu.

Inne artykuły

Wiosenne malowanie pasów

W najbliższych dniach w centrum Zduńskiej Woli prowadzone będą prace przy oznakowaniu poziomym. Na ulicach i skrzyżowaniach zarządzanych przez powiat zduńskowolski malowane są pasy.

Konkurs „Mistrz Ortografii”

Rozstrzygnięto VIII Powiatowy Konkurs Ortograficzny Uczniów Klas Trzecich „Mistrz Ortografii”, jaki został zorganizowany w Szkole Podstawowej nr 9 z oddziałami integracyjnymi w Zduńskiej Woli. Laureaci odebrali nagrody i uzyskali tytuły mistrzowskie.

Narodowy Dzień Zwycięstwa

8 maja obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięstwa. To rocznica zakończenie wojny w Europie i zwycięstwa aliantów nad Niemcami hitlerowskimi w II wojnie światowej.

Tydzień bibliotek w Zduńskiej Woli

Obchody Tygodnia Bibliotek rozpoczynają się w czwartek, 9 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli. Tydzień Bibliotek w tym roku przebiega pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”.

Przejdź do treści