Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Skwer im. Pawła Królikowskiego w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce

Skwer im. Pawła Królikowskiego w Zduńskiej Woli z nominacją do II etapu konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce edycja 2023. Towarzystwo Urbanistów Polskich organizuje XVII edycję prestiżowego konkursu.

Zarząd Główny Towarzystwa Urbanistów Polskich nominował  skwer im. Pawła Królikowskiego do nagrody w XVII edycji konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce w 2023 roku. To nominacja do drugiego etapu konkursu, do której zakwalifikowały się 44 przestrzenie publiczne z całej Polski. Nominowana  przestrzeń zostanie poddana analizie i ocenie. Posiedzenie Kapituły Konkursu planowane jest do końca września 2023 roku.

W drugim etapie konkursu urbanistów znalazł się skwer położony przy Pasażu Powstańców Śląskich, który łączy  ul. Łaską z ul. Stefana Złotnickiego w Zduńskiej Woli.  Przestrzeń, z której korzystają zduńskowolanie powstała w ramach projektu „60+ smart city – innowacje jako efekt współpracy międzypokoleniowej”, dofinansowanego z Fundusz Spójności – Program Pomoc Techniczna 2014-2020.  Inwestycja zakończona w 2022 roku kosztowała 886.609,48 zł, z czego dotacja wyniosła 200.000 zł.

Skwer to zielony trakt, gdzie pośród roślin rozstawiono wygodne, drewniane leżaki i ławki z solarnymi ładowarkami do smartfonów. Teren optycznie domyka drewniany podest, który pełni funkcję amfiteatru i miejsca spotkań z przyjaciółmi. Jest też fontanna. Układ przestrzeni zaplanowany został tak, by sprzyjał kontaktom wypoczywających tu mieszkańców. Pomyślany został jako przestrzeń integrująca mieszkańców. Można tu przysiąść ze znajomymi czy zorganizować kameralne wydarzenie na deskach amfiteatru.

Patronem skweru został Paweł Królikowski, urodzony w Zduńskiej Woli aktor filmowy i teatralny. Stąd także nawiązanie w kształcie alejek do taśmy filmowej. W 2022 roku odbyło się uroczyste otwarcie skweru z udziałem mieszkańców oraz rodziny Pawła Królikowskiego, który urodził się 1 kwietnia w 1961 roku w Zduńskiej Woli.  Był  absolwentem II Liceum Ogólnokształcącym w Zduńskiej Woli. Pierwsze kroki na scenie stawiał w Miejskim Domu Kultury w Zduńskiej Woli.  Po długotrwałej chorobie zmarł 27 lutego 2020 roku w Warszawie. W Zduńskiej Woli nadal mieszkają rodzice aktora, emerytowani nauczyciele Jadwiga i Jan.

Konkurs Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce rozstrzyga Jury Konkursu, w skład którego wchodzą: Zarząd Główny TUP, Kolegium TUP, oraz zaproszeni przedstawiciele: Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich, Krajowej Rady Izby Architektów, Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, Związku Miast Polskich, administracji rządowej, sponsorów i prasy fachowej oraz mediów.

Podstawowym celem konkursu jest kształtowanie nowoczesnego wizerunku kraju poprzez propagowanie najlepszych zrealizowanych przedsięwzięć urbanistyczno-architektonicznych, utrzymanych na poziomie jakościowo nie odbiegającym od światowych standardów w tej dziedzinie. Celem konkursu jest promocja rozwiązań tworzących nową jakość polskiej przestrzeni publicznej. Pierwsza, ogólnopolska edycja tego konkursu odbyła się w 2007 roku z inicjatywy Prezesa Tadeusza Markowskiego. Począwszy od 2008 roku współorganizatorem konkursu jest Związek Miast Polskich.

Inne artykuły

Fabryczna zmienia się w zielony woonerf

„Zielona ulica Fabryczna – pierwszy woonerf w Zduńskiej Woli” już oddana mieszkańcom Zduńskiej Woli. To projekt, jaki realizowano w ramach Budżetu Obywatelskiego Zduńskiej Woli. Chodziło o spowolnienie ruchu i dodanie urokowi uliczce w centrum miasta. We wtorek, 30 kwietnia, roboty zostały odebrane.

Święto Konstytucji 3 Maja

Święto Konstytucji 3 Maja stało się oficjalnym świętem narodowym w 1990 roku. Obchodzimy w tym roku 233. rocznice podjęcia uchwały przez Sejm Czteroletni. Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszym takim dokumentem w Europie. Święto jest obchodzone również na Litwie.

Najstarsze drzewo w Zduńskiej Woli

To drzewo jest starsze od Zduńskiej Woli. Przez setki lat zduńskowolski wiąz, opierał się wichrom i burzom, ponosił uszczerbek i podnosił się z upadku. Legendarny wiąz widział jak powstawała osada, a potem jak rosło miasto.

Rada Seniorów zakończyła kadencję

Upłynęła kadencja Zduńskowolskiej Rady Seniorów. Zasiadający w niej odebrali podziękowania od prezydenta miasta, a także sami takie podziękowania przekazali przedstawicielom samorządu.

Ulica Złota zamknięta od 6 maja

Wraca objazd w związku z budową ronda na skrzyżowaniu ulic Złotej, Prostej i Karola Szymanowskiego. Prace rozpoczną się zaraz po majówce. Objazdy będą obowiązywać od 6 maja.

Zielone wrota Kępiny

„Zielone wrota Kępiny” to kolejny projekt, jaki będzie realizowany z Zielonego Budżetu Zduńskiej Woli. Wniosek zgłoszony przez mieszkańców został w konsultacjach uzyskał 163 pozytywne opinie.

Przejdź do treści