Przejdź do treści

Radni mają stanowisko

Mieszkańcy Zduńskiej Woli zabrali głos w sprawie spalarni śmieci w Zduńskiej Woli podczas sesji Rady Miasta, jaka odbyła się 25 stycznia. To kolejna reakcja na plany inwestycyjne Elektrociepłowni Zduńska Wola. Już w listopadzie radni miejscy przyjęli stanowisko w sprawie spalarni odpadów.

Podczas styczniowej sesji Rady Miasta Zduńska Wola mieszkańcy miasta wystąpili w sprawie spalarni śmieci, jaką planuje wybudować prywatna spółka Elektrociepłownia Zduńska Wola. Zduńskowolanie przedstawiali między innymi argumenty mówiące o szkodliwości dla mieszkańców oraz zagrożeń dla środowiska, jaką może powodować działanie instalacji do termicznego przetwarzania odpadów.

To kolejne działanie mieszkańców miasta i powiatu, którzy w ubiegłym roku skierowali do prezydenta Zduńskiej Woli petycję przeciwko budowie spalarni.

Działania w tej sprawie podjęli także radni miejscy w Zduńskiej Woli. Już w listopadzie 2023 roku Rada Miasta Zduńska Wola przyjęła w głosowaniu stanowisko, w którym uznaje, że wydanie pozytywnej opinii dla przedsięwzięcia na tym etapie byłoby nieakceptowane społecznie. Oto pełna treść stanowiska:

Stanowisko Radnych Rady Miasta Zduńska Wola z dnia 23 listopada 2023 r. w sprawie Budowy Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Zduńskiej Woli.

„Radni Rady Miasta Zduńska Wola zwracają się do Prezydenta Miasta Zduńska Wola z apelem o wzięcie pod uwagę w toku prowadzonego postępowania administracyjnego stanowiska znacznej grupy mieszkańców w sprawie Budowy Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Zduńskiej Woli przez prywatnego inwestora, tj. Elektrociepłownię Zduńska Wola Sp. z o. o., ul. Murarska 21 w Zduńskiej Woli.

Dotychczasowe postępowanie wszczęte w dniu 1 grudnia 2021 r., mimo że trwa już blisko dwa lata, prowadzone było przede wszystkim przed organami administracji. Pozytywne opinie dla tej inwestycji wyrażone zostały przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Zduńskiej Woli, Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wody Polskie w Poznaniu oraz Marszałka Województwa Łódzkiego. Wszystkie te instytucje zaaprobowały plan budowy spalarni w Zduńskiej Woli. W organizowanych przez przedstawicieli Elektrociepłowni Sp. z o. o. wizytach studyjnych w podobnych ITPOK-ach i spotkaniach informacyjnych wzięła udział nieliczna grupa mieszkańców Zduńskiej Woli i okolic.

Z uznaniem zatem przyjmujemy fakt przeprowadzenia przez Prezydenta Miasta Zduńska Wola w dniu 9 listopada 2023 r. w Zduńskowolskim Centrum Integracji Ratusz w Zduńskiej Woli rozprawy administracyjnej otwartej dla lokalnej społeczności. W trakcie rozprawy mieszkańcy naszego miasta gremialnie zgłaszali swój sprzeciw, wątpliwości, rozterki i oczekiwania względem tej inwestycji. Debata publiczna, jaka się wówczas rozpoczęła, cały czas trwa i nie można mówić o udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania oraz ostatecznym uszczegółowieniu zamierzeń prywatnego inwestora, a także pełnej wiedzy o wpływie planowanej budowy na zanieczyszczenie powietrza i zdrowie zduńskowolan. Oznacza to, że podjęcie jakiejkolwiek decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na obecnym etapie byłoby naszym zdaniem przedwczesne i nieakceptowalne społecznie.

Radni Rady Miasta Zduńska Wola wnioskują więc o niewydawanie na tym etapie pozytywnej decyzji środowiskowej dla Budowy Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Zduńskiej Woli przez prywatnego inwestora, tj. Elektrociepłownię Zduńska Wola Sp. z o.  o., ul. Murarska 21 w Zduńskiej Woli. Kluczowe dla naszej przyszłości decyzje nie mogą być podejmowane bez zachowania pełnego udziału strony społecznej.  Mieszkańcy mają prawo do swobodnego zapoznania się ze wszystkimi opiniami ekspertów, inwestora czy krytyków inwestycji.  To także zbyt poważna sprawa, by była wykorzystywana na gruncie lokalnym do doraźnych celów politycznych, gdyż najistotniejsze są obawy i sprzeciw mieszkańców Zduńskiej Woli dla budowy w/w instalacji.  Mieszkańcy wyrażali swoje zdanie poprzez podpisywanie list protestacyjnych, aktywność w mediach społecznościowych czy na portalach internetowych i ich opinia powinna zostać uwzględniona przez Prezydenta Miasta.

Uważamy, że zawsze możliwy jest do osiągnięcia kompromis i dialog, który z jednej strony pozwoli ocenić opłacalność planowanego przez inwestora prywatnego zadania inwestycyjnego, mającego zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i cieplne Miasta, a z drugiej strony przyjęta technologia i użyte paliwa zagwarantują polepszenie stanu powietrza, jakim oddychamy.

Rozważając te wszystkie argumenty liczymy na roztropną i rozsądną decyzję, która uwzględniać będzie dalekowzroczne cele samorządu lokalnego, będącego zawsze reprezentacją mieszkańców, działającą wyłącznie dla dobra wspólnoty samorządowej.”

Prezydent Miasta Zduńska Wola jako organ, który decyduje o wydaniu tak zwanej decyzji środowiskowej dla inwestycji Elektrociepłowni Zduńska Wola, wyznaczył dla przedsiębiorstwa termin na złożenie wyjaśnień i odpowiedzi na uwagi i wnioski, jakie które wpłynęły od mieszkańców.  Jednocześnie wskazano także nowy termin załatwienia sprawy do 31 marca 2024 r.

Inne artykuły

Koncertowe Dni Zduńskiej Woli

Nowe miejsce koncertów na Dni Zduńskiej Woli sprawdziło się doskonale. Na stadionie miejskim przy ul. Łaskiej w sobotę i niedzielę mieszkańcy bawili się przy znakomitej muzyce, a także w wesołym miasteczku i podczas animacji dla najmłodszych.

Taka jest alternatywna Zduńska Wola

Alternatywna strona Zduńskiej Woli objawiła się podczas koncertów, które rozpoczęły muzyczne święto w mieście. W czwartek i piątek 19 i 20 czerwca 2025 roku w Miejskim Domu Kultury Ratusz odbywały się wydarzenia pod wspólną nazwą Alternatywna Zduńska Wola.

Ulica Fabryczna będzie zamknięta dla samochodów

Od piątku ulica Fabryczna zostanie zamknięta dla ruchu. Samochodami będą mogli przejechać wyłącznie mieszkańcy oraz służby komunalne. Pierwszy zielony woonerf, zgodnie z pierwotnym zamysłem, zostanie oddany do użytku pieszym i rowerzystom.

Rondo z imieniem Marszałka Józefa Piłsudskiego

Imię Marszałka Józefa Piłsudskiego dostało rondo na skrzyżowaniu ulic Getta Żydowskiego oraz Łódzkiej w Zduńskiej Woli. Decyzja, którą podjęli radni miejscy na sesji w maju właśnie zaczęła obowiązywać.

Można wymienić piec z dotacją. Trwa nabór wniosków

Jak wymienić stary piec na ekologiczne źródło ogrzewania? Można skorzystać z dotacji z miejskiego programu Stop Smog. W edycji na 2025 rok mieszkańcy mogą składać wnioski o dofinansowanie do wysokości 7 tys. złotych.

Przejdź do treści