Prezydent z absolutorium

Rada Miasta udzieliła prezydentowi absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Choć 2020 rok stał pod znakiem koronawirusa, udało się zrealizować ambitny plan inwestycyjny. Sytuacja finansowa miasta jest stabilna.

– Pragnę podziękować Radnym Rady Miasta za kolejny rok owocnej współpracy. W 2018 r. otrzymałem od mieszkańców silny, demokratyczny mandat do zmieniania naszego miasta. Dlatego cały zespół urzędu pilnie pracuje nad różnymi obszarami naszego lokalnego życia – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. 

Prezydent przyznaje, że wiele jest jeszcze do zrobienia, ale już widać efekty realizowanych projektów. – Choć zima była niezwykle sroga, po raz pierwszy wypadliśmy z niechlubnego rankingu najbardziej zasmogonowanych miast Unii Europejskiej. To efekt programu Stop Smog, w tym dopłat do wymiany pieców i termomodernizacji kamienic. Oddajemy do użytku długo wyczekiwaną pływalnię, mamy zadaszony orlik, kończymy budowę dachu nad kortem. Rozpoczynają się też dwie duże inwestycje mieszkaniowe; budować będzie TBS i prywatny developer, który kupił działkę od miasta  – wymienia.  

Szerokim echem w całej Polsce odbiły się odważne działania urzędu, które pozwoliły uchronić mieszkańców Zduńskiej Woli przez podwyżkami opłat śmieciowych. – W pół roku zorganizowaliśmy miejską spółkę, która od 2 stycznia 2021 r. odbiera odpady z gospodarstw domowych. Nasze działania były w niesmak wielkim korporacjom, które postanowiły wystąpić z nami na drogę sądową. Najpierw Krajowa Izba Odwoławcza, a następnie Sąd Okręgowy w Warszawie podzieliły nasze racje. Zduńska Wola stała się przykładem dla innych samorządów – przypomina Konrad Pokora. 

Trwa program utwardzania miejskich gruntówek, poprawia się estetyka miasta. – Jeszcze w tym roku rozpocznie się długo oczekiwany remont dworca. Obejmie nie tylko sam budynek, ale również pętle autobusową. Stworzymy tu wygodne, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych centrum przesiadkowe – mówi prezydent Pokora. 

Zduńska Wola jest też bardzo aktywna poza granicami miasta. – Coraz szerzej i śmielej promujemy markę miasta z ambicjami. Chcemy być ważnym ośrodkiem regionalnym, rozpoznawalnym w całej Polsce – wyjaśnia Konrad Pokora. I przypomina, że o Zduńskiej Woli stało się głośno dzięki akcji Fundacji LOTTO „OdLOTTOWA jazda”, udziałowi w Hackathonie dla Miast czy rewolucji śmieciowej. 

Ostatnio niezależni eksperci Szkoły Głównej Handlowej przyznali miastu tytuł „Złota Gmina na 5!”. Tylko jedenaście spośród 674 badanych samorządów otrzymało tę nagrodę, obok Zduńskiej Woli m.in. Poznań, Gdańsk i Łomża. 

Prezydent Konrad Pokora sprawuje urząd od listopada 2018 r. Rada Miasta udzieliła mu absolutorium po raz trzeci. 

Inne artykuły

Przejdź do treści