Podwyżki nie ominą Zduńskiej Woli

Fala podwyżek opłat za wywóz śmieci dotarła do Zduńskiej Woli. Niemal 7 mln zł to najniższa oferta złożona w kolejnym przetargu na gospodarowanie odpadami. By sfinansować zadanie, miasto będzie musiało podnieść opłaty do 34 zł miesięcznie od osoby!

W drugim już w tym roku przetargu Urząd Miasta poprosił firmy o wycenę odbioru śmieci od 1 lipca do 31 grudnia 2020 r. Do końca czerwca br. obowiązuje bowiem umowa z Remondis. Pierwsze postępowanie, w którym firmy składały oferty roczne, unieważniono ze względu na skandalicznie wysokie ceny.

– Najniższą ofertę w nowym przetargu złożył Remondis. Za sześć miesięcy współpracy chce 6,92 mln zł. Dla porównania, kończący się właśnie dwuletni kontrakt z tą firmą kosztuje miasto łącznie 13,1 mln zł – informuje Beata Turlakiewicz – dyrektor Biura Zarządzania Energią i Ochrony Środowiska. Drugą ofertę, która wpłynęła w postępowaniu, złożył FB Serwis – za pół roku współpracy żąda niemal 7,85 mln zł.

Obecnie na konta Remondis Zduńska Wola miesięcznie przelewa ponad 600 tys. zł. Jeśli zaakceptuje nową ofertę, wynagrodzenie wzrośnie do 1,15 mln zł miesięcznie. Problem w tym, że miasto nie ma dziś takich środków.

– Zgodnie z przepisami Urząd Miasta nie może z budżetu dopłacać do kosztów odbioru i wywozu śmieci. Ustawodawca nakazał nam całością opłat obciążać mieszkańców – wyjaśnia Beata Turlakiewicz.

Opłaty zbierane od mieszkańców muszą sfinansować gospodarkę odpadami. Na terenie miasta jest 4670 adresów odbioru śmieci, a deklaracje o wysokości opłat złożyło 35 tys. osób. – Jeśli proponowane przez Remondis opłaty miesięczne podzielimy przez tę liczbę, to cena wywozu śmieci musi wzrosnąć do 34 zł od osoby – wylicza dyrektor Turlakiewicz.

Skąd taki skok cen? Główne przyczyny leżą w nowych ustawach i ministerialnych rozporządzeniach, które określają procesy, jakim podlegają określone typy odpadów, oraz horendalne opłaty i kary. Przykładem jest opłata za korzystanie ze środowiska, ustalana w przez Ministra Środowiska. Za każdą tonę odpadów wywiezioną na wysypisko firma śmieciowa płaci dziś państwu 270 zł. W 2014 r. opłata ta wynosiła 73,60 zł, a w 2019 r. – 170 zł. Za 100 tys. ton odpadów w grudniu ub. firma płaciła więc 17 mln zł, a od stycznia tego roku musi przelać na konto państwa aż 27 mln zł. Stąd fala podwyżek, która przechodzi przez wszystkie samorządy w Polsce.

Ostatecznie o wysokości opłat za wywóz śmieci zdecyduje Rada Miasta. Urząd pracuje nad propozycją uchwały w tej sprawie.

Inne artykuły

Przejdź do treści