Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Pierwszy „Rocznik Zduńskowolski”

Pierwszy tom "Rocznika Zduńskowolskiego" został wydany przez Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli. Promocja wydawnictwa odbyła się w Miejskim Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli.

„Rocznik Zduńskowolski” to nowe wydawnictwo, jakie publikuje Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli. To czasopismo, które ma ukazywać się co roku. Pierwszy tom „Rocznika” zaprezentowano podczas spotkania 21 grudnia w Miejskim Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli.

Podczas promocji wydawnictwa wręczono nagrodę w pierwszej edycji Konkursu im. Jerzego Kozłowskiego na najlepszą pracę dyplomową na temat Zduńskiej Woli. Za taką została uznana praca magisterska „Juden in Zduńska Wola – ihr Leben und ihre Vernichtung im Spiegel von Interviews, Dokumenten und Erinnerungen. Żydzi w Zduńskiej Woli – ich życie i zagłada w wywiadach, dokumentach i wspomnieniach” autorstwa Anny Makowskiej. Praca została napisana w języku niemieckim na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.

Wyróżnienie przyznano Edycie Krawczyk za pracę licencjacką  „Murale w przestrzeni miejskiej na przykładzie miasta Zduńska Wola”, przygotowaną na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

„Rocznik Zduńskowolski” powstał pod redakcją dra Jarosława Stulczewskiego, a w skład czteroosobowej redakcji wchodzą Elżbieta Nejman, Remigiusz Neumann i Martyna Witczak.  Okładkę wydawnictwa zaprojektowali Sławomir Pokornowski i Remigiusz Neumann.

Czasopismo zostało podzielone na działy: artykuły, artykuły przeglądowe i notatki, zduńskowolskie biografie, recenzje i omówienia, sprawozdania. Artykuły, jakie znalazły się w pierwszym tomie „Rocznika Zduńskowolskiego”, to  między innymi:

  • ks. Mariusz Budkiewicz – „Udział duchowieństwa regionu sieradzkiego w powstaniu styczniowym”
  • ks. Kamil Kęsik – „Duchowieństwo katolickie powiatu wieluńskiego a sprawa narodowa w latach 1842-1865”
  • Jarosław Stulczewski – „Udział ewangelików w powstaniu styczniowym na ziemi sieradzkiej i wieluńskiej”
  • Adriana Bryk – „Powstanie styczniowe w źródłach archiwalnych. Dokumenty z zasobu Oddziału w Sieradzu Archiwum Państwowego w Łodzi”
  • Elżbieta Halina Nejman – „Zduńskowolskie parafie na przestrzeni lat w ujęciu statystycznym”
  • Mirosław Drabiński – „Budowa kąpieliska miejskiego i basenów w Zduńskiej Woli (historia uwarunkowań)”
  • Anna Piestrzeniewicz – „Muzealia do dziejów powstania styczniowego w zbiorach Muzeum Okręgowego w Sieradzu”
  • Tomasz Gibki – „Stanisław Walewski – wspomnienia zesłańca z lat 1863-1874”
  • Piotr Bogusławski – „Sztuka kamieniarska Piotra Bogusławskiego (1876-1908) ze Zduńskiej Woli”
  • Mateusz Klimczak –  „Marian Klimczak (1933-1991) – ekonomista, wykładowca i specjalista w zakresie ekonomicznej efektywności kształcenia”

Docelowo „Rocznik Zduńskowolski” będzie dostępny w Internecie. W formie książkowej można czasopismo kupić  w każdy czwartek, w godz. 17.30-18.30, podczas dyżuru biura Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli przy ul. Mickiewicza 4. Periodyk także można kupić w księgarni przy ul. Dąbrowskiego 1 w Zduńskiej Woli.

Fot. A. Woźnicki

Inne artykuły

Wiosenne malowanie pasów

W najbliższych dniach w centrum Zduńskiej Woli prowadzone będą prace przy oznakowaniu poziomym. Na ulicach i skrzyżowaniach zarządzanych przez powiat zduńskowolski malowane są pasy.

Konkurs „Mistrz Ortografii”

Rozstrzygnięto VIII Powiatowy Konkurs Ortograficzny Uczniów Klas Trzecich „Mistrz Ortografii”, jaki został zorganizowany w Szkole Podstawowej nr 9 z oddziałami integracyjnymi w Zduńskiej Woli. Laureaci odebrali nagrody i uzyskali tytuły mistrzowskie.

Narodowy Dzień Zwycięstwa

8 maja obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięstwa. To rocznica zakończenie wojny w Europie i zwycięstwa aliantów nad Niemcami hitlerowskimi w II wojnie światowej.

Tydzień bibliotek w Zduńskiej Woli

Obchody Tygodnia Bibliotek rozpoczynają się w czwartek, 9 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli. Tydzień Bibliotek w tym roku przebiega pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”.

Przejdź do treści