Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Pamięci wyklętych

„Żołnierzom Wyklętym - walczącym z sowieckim okupantem i komunistycznym zniewoleniem...” głosi napis na pomniku, który był centralnym punktem niedzielnych obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Jeszcze w 1943 roku dowództwo Armii Krajowej rozpoczęło tworzenie nowych struktur na wypadek okupacji przez Związek Radziecki,  którego armia zaczęła się przesuwać w kierunku zachodnim, i oczekiwano, że po przejściu przez polskie terytoria, sowieci łatwo ich nie zwrócą w samodzielne władanie narodowi polskiemu. Mimo że 19 stycznia 1945 roku gen. Leopold Okulicki rozwiązał AK, to w swoim ostatnim rozkazie zawarł takie słowa: „Dalszą swą pracę i działalność prowadźcie w duchu odzyskania pełnej niepodległości Państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą. Starajcie się być przewodnikami Narodu i realizatorami niepodległego Państwa Polskiego. W tym działaniu każdy z Was musi być dla siebie dowódcą”. Dla wielu było to wezwanie do dalszej walki, tym razem z sowieckim najeźdźcą i strukturami państwa ludowego.
   Część z Żołnierzy Wyklętych zginęła w walkach z siłami PRL i Armii Czerwonej, część spacyfikowano osadzając w wiezieniach, wielu z tych więzień nigdy nie wyszło. Marionetkowe sądy skazywały ich na śmierć jako wrogów ludowej ojczyzny. Rozstrzeliwani i wieszani, nie zawsze wyrokiem sądu, spoczywają w większości w bezimiennych mogiłach. Za datę końcową ich beznadziejnej walki uznaje się rok 1963, kiedy to w zasadzce zginął Ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek”.

Dzień 1 marca,  rocznicę wykonania wyroku śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, od 2011 roku uznaje się za Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Zduńskowolskie uroczystości odbyły się w minioną niedzielę 26 lutego.

Inne artykuły

Zduńska Wola najlepsza w województwie

Na pierwszym miejscu w województwie łódzkim znalazła się Zduńska Wola pod względem wykorzystania przez mieszkańców pieniędzy z programu „Czyste Powietrze”. Mieszkańcy Zduńskiej Woli coraz chętniej korzystają z dotacji i wyróżniają się tym na tle innych miast.

Studenci w smart city

Grupa studentów Uniwersytetu Łódzkiego wizytowała Zduńską Wolę, by poznać elementy jakie wprowadzono w mieście w ramach projektu „60+ smart city – innowacje jako efekt współpracy międzypokoleniowej”, a także inne tak zwane inteligentne rozwiązania w mieście.

Tężnia solankowa w parku miejskim w Zduńskiej Woli

Uruchomiona została tężnia solankowa w Zduńskiej Woli. Ustawiono ją w parku miejskim, a projekt powstania urządzenia zgłosili mieszkańcy w budżecie obywatelskim. Niewielka tężnia będzie w tym roku rozbudowana.

Bezpieczniej nad Kępiną

Przy ciekach wodnych i przy przepustach nad Kępiną pojawiły się nowe barierki. To urządzenia ustawione przez miasto, które mają poprawić bezpieczeństwo nad wodą.

Przejdź do treści