Logo Miasta Zduńska Wola

Pamięć wiecznie żywa

84. rocznica sowieckiej napaści na Polskę. Zduńskowolanie oddali hołd ofiarom rosyjskiej machiny zła

Osiemdziesiąt cztery lata temu Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Zduńskowolanie spotkali się dzisiaj na Cmentarzu Miejskim przy ulicy gen. Józefa Bema przy tablicy upamiętniającej ofiary Sybiru i oddali hołd wszystkim zesłanym na nieludzką ziemię, rozłączonych z rodzinami i ojczyzną.

– NKWD przyszło rano. Dali pół godziny, by się ubrać i zabrać kilka rzeczy na drogę. Ale co można wziąć rano? Przecież chleb dopiero rósł w dzieży, a czasu, żeby go upiec nie było. Mówili, że jedzenie niepotrzebne, że tylko pojadą do sąsiedniego powiatu i wieczorem znów będą w domu. Ale w sąsiednim powiecie wpakowali ich do bydlęcych wagonów. Jechali miesiąc. Głodni i spragnieni. Dzieci, gdy chciało im się pić, lizały ściany, na których skraplała się para – mówił Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. 

Agresja 17 września, to efekt tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow 23 sierpnia 1939 roku, który przewidywał wspólną agresję na Rzeczpospolitą, zajęcie i podział jej terytorium oraz faktyczną likwidację państwa polskiego.

 

Inne artykuły

Spotkanie poetyckie w Kawiarni Literackiej

Spotkanie poetyckie zatytułowane „Zagadki egzystencjalne w poezji Wisławy Szymborskiej” przygotowano na czwartek, 5 października w Kawiarni Literackiej w Ratuszu w Zduńskiej Woli. Wstęp wolny.

Bezpłatne szczepienia na grypę

Miejska przychodnia przy ulicy Szadkowskiej rozpoczyna ochronne szczepienia przeciwko grypie dla zduńskowolan. Liczba dawek jest ograniczona do 250 sztuk. Dlaczego warto się zaszczepić?

Głosowanie w referendum 15 października

Udział w referendum ogólnokrajowym, jakie zarządzono na 15 października 2023 roku, mają prawo osoby spełniające takie same warunki jakie uprawniają je do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Głosują w tym samym dniu w tych samych lokalach wyborczych.

Karsznice w ruchu

Zakończyła się budowa nowej hali sportowej przy Zespole Szkół im. K. Kałużewskiego i J.Sylii w Zduńskiej Woli. Starostwo na inwestycje pozyskało środki z budżetu centralnego.

Przejdź do treści