Niezłomni

Wystawa, Msza Święta, złożenie kwiatów pod pomnikiem w alejach Kościuszki, oficjalne nadanie nazwy rondu u zbiegu ulic Długiej i Moniuszki oraz koncert Jana Pietrzaka – tak w tym roku uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych w Zduńskiej Woli. Żołnierze Wyklęci, Żołnierze niezłomni – tymi terminami określani są partyzanci antykomunistycznego podziemia, które walczyło z ustrojem PRL w latach 1944-1963. Walki i działania dywersyjne toczyły się na terenie całego kraju. Dziesiątki tysięcy żołnierzy osadzono w więzieniach, skazywano na śmierć „za zdradę ludowej ojczyzny”. Wielu z nich spoczywa w bezimiennych mogiłach.

W uroczystościach, które rozpoczęły się w niedzielę 29 lutego, upamiętniających ich poświęcenie udział wzięli m.in.: kombatanci, władze miasta i poseł na Sejm RP Grzegorz Schreiber, którzy oddali hołd i złożyli kwiaty pod obeliskiem w alejach Kościuszki.
We wtorek 1 marca, który od 2011 roku jest Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych, ich imieniem oficjalnie  nazwano rondo u zbiegu ulic Dolnej i Moniuszki. W uroczystościach również udział wzięły władze miasta i mieszkańcy.
Tego samego dnia wieczorem w Ratuszu Zduńskowolskim Centrum Integracji miał miejsce darmowy koncert Jana Pietrzaka. Artysta oprócz satyry skupił się również na zagadnieniu pamięci o Żołnierzach Niezłomnych, a koncert zaczął od poświęconemu im utworu „Łączka”.

Inne artykuły

Przejdź do treści