Nie ma zgody na oszczędności kosztem przedszkoli

Prezydent Piotr Niedźwiecki wystąpił do Regionalnej Izby Obrachunkowej o skontrolowanie budżetu Zduńskiej Woli, który pod koniec grudnia przyjęła Rada Miasta, wprowadzając zmiany w stosunku do projektu przedłożonego przez prezydenta. Najbardziej niepokojącą zmianą jest zabranie przedszkolom pieniędzy na ogrzewanie, prąd, ciepłą i zimną wodę, ubezpieczenia, wyposażenie i pomoce dydaktyczne. Po decyzji Rady Miasta w przedszkolach panuje dramatyczna sytuacja. Obniżenie przez radnych wydatków statutowych, planowanych w projekcie budżetu w kwocie 3.088.650 zł o 1.900.000 (61,52 %) praktycznie uniemożliwia od 1 stycznia funkcjonowanie tych placówek.

Przygotowanie budżetu miasta jest zadaniem skomplikowanym, wymaga wiedzy, umiejętności i poczucia odpowiedzialności – mówi prezydent Zduńskiej Woli Piotr Niedźwiecki – dziwię się, że przewodniczący rady doprowadził do głosowania nad projektem, który zawiera tak kardynalne błędy. Gdyby potraktować dosłownie to co uchwalili radni należałoby zamknąć wszystkie zduńskowolskie przedszkola. Oczywiście nigdy na to nie pozwolę, będę domagał się od radnych przywrócenia tych pieniędzy – podkreśla prezydent.

Radni przekreślili także szanse na uruchomienie w tym roku bezpłatnej komunikacji miejskiej. Bez zagwarantowanych środków w budżecie nie można negocjować z ościennymi gminami warunków zmiany umowy. Radni zablokowali również stworzenie w Zduńskiej Woli, na wzór Łodzi, Nowego Centrum Miasta. Na 10 ha pomiędzy ulicami Kościelną i KEN miały powstać nowe mieszkania, tereny rekreacyjne, kawiarnie i restauracje, plac zabaw, miejsca rozrywki dla wszystkich zduńskowolan. Radni zablokowali środki na wykup terenów pod nowe ulice w tym rejonie, a jeżeli nie zostanie to zrobione w 2018 r. wykup w przyszłych latach może okazać się niemożliwy.

To był projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju miasta, który stworzyłby także wiele nowych miejsc pracy – mówi Piotr Niedźwiecki – radni PiS nawet nie ukrywają, ze blokują wszystkie pomysły prezydenta tylko ze względu na zbliżające się wybory – dodaje.

Z drugiej strony w budżecie znalazł się zapis o przeznaczeniu pieniędzy na wykonanie trzeciej w historii miasta dokumentacji projektowej basenu, na projekt pływalni przy Szkole Podstawowej nr 12. Tymczasem gotowy jest projekt na budowę krytej pływalni, dostosowanej do potrzeb miasta, z częścią rekreacyjną dla rodzin z dziećmi na terenach przy ul. Kobusiewicza, którego budowę mogłaby sfinansować spółka.

Z prezydenckiego projektu budżetu radni wykreśli także remont Sali obsługi mieszkańców, planowanego od dawna ułatwienia dla mieszkańców, który zakładał przede wszystkim przeniesienie w lepsze warunki obsługi mieszkańców w zakresie wydawania dowodów osobistych. Z kalendarza zduńskowolskich wydarzeń zniknie również Jarmark Bożonarodzeniowy. 

Ze względu na duże wątpliwości co do przyjętych zapisów postanowiłem, po konsultacji z panią skarbnik wystąpić do RIO z prośbą o sprawdzenie budżetu pod względem formalnym i księgowym. Jednocześnie chcę zapewnić wszystkich mieszkańców, że zdecydowana większość inwestycji ma na szczęście zapewnione racjonalne finansowanie, które było zapisane w przygotowanym przeze mnie projekcie budżetu i zapisane przeze mnie inwestycje na ponad 26 mln złotych na pewno będą realizowane – podsumowuje prezydent.

Inne artykuły

Przejdź do treści