Młodzi zmieniają Zduńską Wolę!

Czego potrzeba, by Zduńska Wola była super miastem dla młodych ludzi? Od dziś w Internecie dostępna jest ankieta, w której młodzież może wyrazić swoje opinie o mieście i podzielić się pomysłami na jego rozwój.

Ankieta to część konsultacji społecznych prowadzonych w związku z pracami nad strategią rozwoju miasta do 2028 r. – Do tego czasu nastoletni dziś mieszkańcy dorosną i zaczną planować życie rodzinne. Chcemy, by Zduńska Wola była dla nich atrakcyjnym miejscem do mieszkania – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Urząd chce poznać pasje, które młodzi planują rozwijać, ich sposób spędzania wolnego czasu oraz plany edukacyjne i zawodowe. – Poza testowymi, pojawiają się też pytania otwarte, w których młodzież może się kreatywnie wyżyć. Liczymy na ich otwarte umysły i odważne spojrzenie w przyszłość – mówi Michalina Łagunionok, która nadzoruje w magistracie prace nad strategią. Młodzi mogą więc opisać polskie lub zagraniczne miasta, które im się podobają. Mają też niezwykłą szansę przekazania urzędnikom swoich pomysłów. „Brakuje Wam miejsca do spotkań? Chcielibyście zorganizować jakieś wydarzenie? Nie macie gdzie uprawiać swojego ulubionego sportu? Napiszcie nam o tym!” – zachęcają twórcy ankiety. Ankieta dostępna jest w Internecie od dziś do 16 listopada br. pod adresem: http://bit.ly/MłodziZmieniająZW.

Trwa też zbieranie opinii od dorosłych mieszkańców Zduńskiej Woli. W Internecie dostępne są dwie ankiety. – Pierwsza sprawdza jak widzimy nasze miasto, jak je oceniamy na tle sąsiadów z regionu, co uznajemy za mocne, a co za słabe strony dzisiejszej Zduńskiej Woli – mówi Michalina Łagunionok. Wystarczy kilka minut, by wyrazić swoje zdanie: http://bit.ly/ankietaZW.

Druga ankieta to pole do popisu dla zduńskowolan z własnymi pomysłami. – Ta bardziej odnosi się do naszych wyobrażeń o przyszłości miasta. Daje też większą swobodę osobom, które chcą napisać coś więcej niż tylko wypełnić testy – wyjaśnia Michalina Łagunionok. Ankieta jest dostępna pod adresem: http://bit.ly/PomysłyNaZduńskąWolę.

Wyniki ankiet zostaną poddane dokładnej analizie. Na jej podstawie powstanie diagnoza, która posłuży do sformułowania celów rozwojowych miasta. – Mamy pomysły na przyszłość Zduńskiej Woli. Wynikają one z naszych doświadczeń jako mieszkańców i wieloletniej pracy w samorządzie. Na co dzień rozmawiamy też z fachowcami z różnych dziedzin, o tym jakie są potrzeby miasta i gdzie jest jego największy potencjał. Ale chcemy tę wiedzę skonfrontować z pomysłami i oczekiwaniami mieszkańców i dopiero na tej podstawie nakreślić realny, ambitny plan, aby w 2028 roku Zduńska Wola była miastem, o którym marzą zduńskowolanie – wyjaśnia Konrad Pokora, prezydent miasta.

Rozmowy z mieszkańcami na temat strategii rozpoczęły się we wrześniu br. Urząd przeprowadził już warsztaty kreatywne z lokalnymi liderami, a prezydenci uczestniczyli w spontanicznych spotkaniach z mieszkańcami w Karsznicach i w centrum Zduńskiej Woli. Zbieranie danych ankietowych zakończy się 16 listopada br.

Inne artykuły

Przejdź do treści