Miasto pomoże rządowi

Urząd miasta pomoże w dystrybucji węgla do lokalnych gospodarstw domowych. Jeśli surowiec do Polski sprowadzą Spółki Skarbu Państwa, będzie sprzedawany według zasad określonych w ustawie. Wnioski składać można od 9 listopada br.

– Rozumiemy trudną sytuację wielu właścicieli domów, którzy pomimo rozpoczętego sezonu grzewczego, nadal nie mogą kupić węgla. Brakuje go na składach w Łódzkim i okolicznych województwach – wyjaśnia prezydent Konrad Pokora. Zduńskowolski urząd miasta odpowiedział więc na apel rządu o pomoc w dystrybucji surowca. – Jeśli wyznaczone przez rząd spółki sprowadzą do Polski węgiel, zorganizujemy jego transport i sprzedamy mieszkańcom na zasadach określonych w przyjętej przez parlament i podpisanej przez prezydenta ustawie – informuje. Zgodnie z jej zapisami, osoby uprawnione do dodatku węglowego, będą mogły zakupić opał w cenie maksymalnej 2 tys. zł brutto za tonę. Urząd rozpocznie przyjmowanie wniosków od zainteresowanych mieszkańców 9 listopada br. (szczegóły poniżej).

Miasto nie ustaje przy tym w wysiłkach na rzecz ochrony powietrza. – Ciągle zachęcamy mieszkańców, by wymieniali kotły węglowe na ekologiczne źródła ciepła. Embargo na import rosyjskiego węgla szybko nie zostanie zniesione, kryzys węglowy nie jest więc przejściowy. Surowca zapewne będzie brakować w kolejnych latach, a to będzie windować jego cenę. To dobry moment, by rozważyć zmianę źródła ciepła – przekonuje prezydent Pokora. I przypomina, że urząd nadal dopłaca 5500 zł do wymiany kopciucha na kotły opalane biomasą, gazem lub prądem, a także na pompy ciepła. W tym roku wnioski o dotację ze Stop Smog złożyło 181 mieszkańców. W 2021 r. dzięki miejskim programom zezłomowano w sumie 456 kopciuchów. Kolejny nabór wniosków o dopłaty z programu Stop Smog planowany jest na luty 2023 r. – Już dziś zapraszamy do kontaktu, pomożemy w przygotowaniu dokumentów. Doradzamy też, jak skorzystać z dopłat oferowanych w ramach programu Czyste Powietrze – zaprasza prezydent Pokora.

Zduńskowolski urząd miasta przystąpił do akcji dystrybucji węgla paradoksalnie również ze względu na troskę o jakość powietrza. – Jeśli mieszkańcy nie zakupią węgla, będą palić w piecach czymkolwiek. Do kotłów trafią śmieci, guma czy lakierowane drewno, a to oznacza skokowy wzrost w powietrzu zanieczyszczeń, których nie notowaliśmy od kilku lat – wyjaśnia Konrad Pokora. – Mamy nadzieję, że jakość surowca będzie odpowiadać normom środowiskowym – dodaje. 

Rząd szacuje, że z zakupu węgla z importu po preferencyjnych cenach może skorzystać w całej Polsce od 3,6 mln do 3,84 mln gospodarstw domowych. Ich potrzeby określono na ok. 5 mln ton.

Jak złożyć wniosek o zakup węgla od samorządu?  

Kto może kupić węgiel wg zasad określonych w ustawie? 

Węgiel mogą kupić mieszkańcy, którzy spełniają warunki uprawniające do dodatku węglowego i w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zaznaczyli węgiel jako główne źródło ogrzewania. 

Jaką ilość opału możesz kupić?  

Jedno gospodarstwo domowe może kupić do 1,5 tony węgla do 31 grudnia br. oraz kolejne 1,5 tony od 1 stycznia do 15 kwietnia 2023 roku.

Jaka będzie cena węgla? 

Samorząd będzie sprzedawał węgiel po cenie nie wyższej niż 2 tys. zł brutto za tonę. 

Gdzie będę mógł odebrać węgiel? 

Zamówiony węgiel będziesz mógł odebrać w składzie wskazanym przez urząd miasta. 

Czy będziesz musiał ponieść dodatkowe koszty? 

Nie – w przypadku osobistego odbioru węgla (własny transport). Dodatkowe koszty będziesz musiał ponieść w przypadku usług, np. transport do miejsca zamieszkania, workowanie węgla czy jego rozładunek. Koszt ten określi skład węgla. 

W jaki sposób możesz złożyć wniosek? 

Tradycyjnie:

  • Wysłać listownie na adres Urzędu Miasta Zduńska Wola przy ulicy Stefana Złotnickiego 12. 
  • W Kancelarii Urzędu Miasta przy ulicy Stefana Złotnickiego 12, w poniedziałki w godz. 7.30-17.00, wtorki-piątki w godz. 7.30-15.30. 
  • W Punkcie Kancelaryjnym Urzędu Miasta przy ulicy 1 Maja 5-7, w poniedziałki w godz. 13:00-17:00 oraz czwartki w godz. 7:30-11:30.  

Elektronicznie:

  • Poprzez platformę e-PUAP Urzędu Miasta. Adres skrzynki: /mzdwola/SkrytkaESP, 
  • Poprzez pocztę e-mail: urzad_miasta@zdunskawola.pl 

Pamiętaj, aby wniosek złożony elektronicznie był ważny, musi zostać podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.

POBIERZ WNIOSEK

POBIERZ WNIOSEK W WERSJI EDYTOWALNEJ

 

Masz więcej pytań? 

Skontaktuj się z nami, chętnie Ci pomożemy. 

Tel: 43 825 02 96

E-mail: urzad_miasta@zdunskawola.pl, wegiel@zdunskawola.pl

Inne artykuły

Święto Karsznic

Kolejarskie osiedle obchodzi swoje święto. 25 listopada to Dzień Kolejarza i patronki polskich kolejarzy – św. Katarzyny. To także początek obchodów powstania zduńskowolskiej dzielnicy.

Utwardzamy gruntówki

Kolejne ulice w Zduńskiej Woli z nową nawierzchnią. Trwają remonty na sześciu miejskich ulicach.

Nie praca, lecz misja

To był kolejny ciężki rok dla pomocy społecznej. Wybuch zbrojnej agresji za naszą wschodnią granicą i pomoc osobom z zawładniętej wojną Ukrainy. MOPS nie pozostawił potrzebujących bez pomocy!

Setne urodziny

Sto lat ukończyła zduńskowolanka – pani Cecylia Michalak. W imieniu mieszkańców szanownej jubilatce najserdeczniejsze życzenia dobrego zdrowia i szczęśliwych chwil spędzonych w gronie najbliższych złożył prezydent Konrad Pokora.

Wyremontowaliśmy zabytkowy parowóz

Karsznicka lokomotywa odzyskała dawny blask! Zakończył się remont zabytkowego parowozu, który od trzydziestu lat wita mieszkańców wjeżdżających do kolejowej dzielnicy.

Przejdź do treści