Laur Przedsiębiorczości 2018

Każdego roku Miasto Zduńska Wola wyróżnia nagrodą Laur Przedsiębiorczości firmy, które mają największy wpływ na rozwój miasta, w tym w szczególności na jego rozwój gospodarczy. Nagrodzie corocznie towarzyszy również przyznawanie tytułów "Laur Prezydenta Miasta" oraz "Ambasador Zduńskiej Woli". Organizatorem i gospodarzem uroczystości, podczas której wręczane są te tytuły jest Prezydent Miasta Zduńska Wola Piotr Niedźwiecki. Tegoroczna gala odbyła się 9 marca w Ratuszu. Poprowadził ją aktor Adam Woronowicz.

Galę poprowadził aktor Adam Woronowicz, aktor filmowy i teatralny, doskonale znany z serialu telewizyjnego „Diagnoza”, odtwórca roli Ojca Maksymiliana Marii Kolbego, patrona Zduńskiej Woli, w filmie „Dwie Korony”.

Laur Prezydenta Miasta

Tytuł „Laur Prezydenta Miasta” przyznawany jest ludziom, instytucjom i organizacjom za ich wkład w życie społeczno-kulturalne miasta, za promowanie Zduńskiej Woli, działalność społeczną oraz przedsięwzięcia, które ułatwiają bądź uatrakcyjniają życie zduńskowolan. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się:

Agata Biernat


Miss Polonia 2017. Zduńskowolanka. Idealnie piękna. Ma w sobie to „coś”, co sprawia, że jej uroda opromienia wszystkich, którzy znajdą się w jej towarzystwie. Jest niezwykle atrakcyjna, a przy tym bardzo serdeczna, otwarta. Być może za sprawą olśniewającego uśmiechu, wrodzonej naturalności, towarzyszącego jej wdzięku i obezwładniającego czaru? Któż to wie? Trudno powiedzieć, bo i tajemniczości jej nie brakuje. Co wiemy? Wiemy, że uwielbia sport, że tańczyła w zduńskowolskiej Arabesce, że nadal zajmuje się tańcem. Pisze swojego bloga i promuje Zduńską Wolę – miasto, z którego pochodzi wszędzie tam, gdzie się pojawia.

Radosław Sieradzki


Pierwszy prezydent Zduńskiej Woli odrodzonego polskiego samorządu terytorialnego.  Przeprowadzona w 1990 roku reforma samorządowa uchodzi do dziś za jedną z najbardziej udanych reform ostatniego 25-lecia. Jednak mało kto wie ile pracy wymagało wówczas od ludzi wybranych w tych pierwszych, wolnych, samorządowych wyborach, zarządzanie miastem – budowanie zrębów lokalnej samorządności. A budowali z niczego: bez przykładów dobrych praktyk, bez pieniędzy, ale za to z ogromnym zaangażowaniem, poczuciem misji i marzeniami o prężnym, nowoczesnym mieście. Radosław Sieradzki rozpoczynał od arcytrudnych decyzji dotyczących finansów miasta – budżetu praktycznie nie było, realizowania najpotrzebniejszych inwestycji – że wspomnimy choćby wiadukt w Karsznicach czy rozbudowę szkoły podstawowej nr 6, wprowadzenia przetargów na wykonawstwo – wcześniej niż zostały one usankcjonowane ustawami. Organizował od podstaw straż miejską, dookreślał budujące naszą lokalną tożsamość symbole miasta Zduńska Wola – herb, flagę, hejnał miasta, przejmował państwowe budynki, na osiedlu Południe budował pierwsze komunalne mieszkania, które później sprzedano mieszkańcom. Nie ma wątpliwości, że wypracowane wówczas mechanizmy pozwoliły Zduńskiej Woli na dobry start i możliwie najlepsze przejście przez trudne pokomunistyczne czasy.

Jadwiga Kochańska


Jadwiga Kochańska jest doskonałym przykładem na to, że jesień życia może otworzyć przed nami takie możliwości, których wiosna życia zaofiarować nam nie jest w stanie. A to z braku czasu, który poświęcamy na pracę zawodową, a to z braku doświadczenia, którego z wiekiem bez wątpienia przybywa lub z braku tej szczególnej mądrości, pozwalającej ocenić, co w życiu jest tak naprawdę ważne. Jadwiga Kochańska od 10 lat jest prezeską zarządu Zduńskowolskiego Oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.  Związek zrzesza blisko 300 zduńskowolan, a w 2017 roku świętował 70 rocznicę swojego powstania. Jadwiga Kochańska funkcję prezeski pełni już drugą kadencję. Od 2016 roku jest także delegatką Obywatelskiego Parlamentu Seniorów – ogólnopolskiego przedstawicielstwa osób starszych, ciała doradczego polskiego rządu. Lobbystka, na każdym polu walcząca o sprawy związku, śmiało wyrażająca poglądy swojego środowiska, bezkompromisowa rzeczniczka jego interesów.  Organizatorka wycieczek, spotkań, imprez i wydarzeń dla seniorów. Sztandarowym projektem związku jest wspaniały Chór „Złota Jesień”, którego nasza bohaterka jest również członkiem. Nierzadko mamy okazję podziwiać ją również podczas występów Ladies Dance – przepięknej formacji tanecznej zduńskowolskich seniorek.

Mirosław Drabiński


Przez swoją pracę zawodową uczestniczył w wielu przedsięwzięciach, które do dzisiaj charakteryzują Zduńską Wolę. Mirosław Drabiński był zaangażowany w budowę wielu zduńskowolskich obiektów. Należy do nich między innymi kompleks basenów przy ulicy Kobusiewicza, z tego co wiem wzbudzający dzisiaj ogromne emocje zduńskowolan, do tego pływalnia kryta przy Szkole Podstawowej nr 9 czy nieistniejący już basen przy SP 6 na ulicy Złotej. Ale mowa nie tylko o basenach, bo również o blokach przy Szadkowskiej, Wileńskiej czy Zielonej czy budowie obwodnicy Zduńskiej Woli – ulicy Łódzkiej. Jak sam podkreśla ważne dla niego było również uczestnictwo w początkach zduńskowolskiej Izolacji – dzisiaj Icopal sp. z o.o. Wspomina między innymi o sprowadzeniu z Austrii pierwszej linii do produkcji styropianu. Uczestniczył w życiu samorządowym miasta, był radnym dwóch kadencji, współorganizował ówczesny urząd rejonowy w Zduńskiej Woli.

Laur Przedsiębiorczości

Maciej Nyklewicz


Pierwsze wyróżnienie w tej kategorii przyznane zostało Restauracji „Kamienica” i prowadzącemu ją panu Maciejowi Nyklewiczowi. Rozmowa z nim to pełna pasji podróż po kulinarnym świecie, co odczytywać należy i dosłownie – zanim otworzył restaurację w Zduńskiej Woli pracował w Stanach Zjednoczonych, Grecji i Wielkiej Brytanii, i metaforycznie – w jego kuchni znajdziemy smaki wielu różnych miejsc świata. Ale tu, w Zduńskiej Woli nie mogło być inaczej – bo Zduńska Wola to miasto otwarte, od zawsze wielonarodowościowe i wielokulturowe – tygiel ludzi, kultur, smaków. I to właśnie znajdziecie w Kamienicy. Jej właścicielowi w ciągu niespełna trzech lat udało się wykreować jedno z bardziej ulubionych przez zduńskowolan miejsc spotkań. Restauracja ma certyfikat TripAdvisor. Jest to międzynarodowy znak jakości, nadawany na podstawie ocen i recenzji gości restauracji i tylko dla obiektów stale świadczących usługi na najwyższym poziomie. A Kamienica ma jeszcze niemało w zanadrzu: warsztaty kulinarne, spotkania somalierskie, śniadania biznesowe i nowa karta, która w sposób znakomity poprowadzi nas przez prawdziwe, zduńskowolskie smaki. Do Macieja Nyklewicza należy również lokal z pierogami dim sum na rogu Kościelnej i Złotnickiego.

Krzysztof Gajewczyk


Kolejnym laureatem jest firma Gajewczyk i prowadzący ją pan Krzysztof Gajewczyk. O prawdziwy zawrót głowy może przyprawić ponad tysiąc pozycji asortymentowych w ofercie hurtowej firmy. Znajdziemy tu wina i whisky z całego świata, alkohole premium, piwa czeskie, belgijskie, niemieckie i oczywiście zduńskowolskie: zarówno z dużego Browaru Staropolskiego jak i z niewielkiego browaru Szpunt. Działając na rynku już 27 lat firma wypracowała opinię przedsiębiorstwa, dla którego najważniejsza jest wysoka jakość oferowanych produktów i społeczna odpowiedzialność biznesu. Wsparciem obejmuje lokalne zespoły sportowe, w których grają młodzi zduńskowolanie, jest jednym ze sponsorów młodzieżowego klubu Trampolina. Firma nieustannie się rozwija – na terenie Zduńskiej Woli, pod szyldem „Gajewczyk” działa już pięć nowoczesnych sklepów. Firma jest firmą rodzinną, dzisiaj część obowiązków zarządu firmy przejął już syn Wiktor.

Zbigniew Nowakowski


Wyróżnienie „Laur Przedsiębiorczości 2018” otrzymała również firma Nova Logistic i jej założyciel Zbigniew Nowakowski. Nova Logistic to firma transportowo-spedycyjna, która działa w Zduńskiej Woli od 1998 roku. Specjalizuje się w przewozach krajowych w Polsce, transportuje głównie towary szybkozbywalne dla najbardziej znanych sieci supermarketów. 20 lat działalności na rynku zaowocowało doskonałym portfolio klientów, skutecznym zarządzaniem relacjami z nimi, ich zaufaniem i lojalnością oraz dużym, doświadczonym zespołem pracowników. Nova Logistic zatrudnia głównie osoby mieszkające w Zduńskiej Woli, bądź w pobliskich miejscowościach. Dzisiaj firma jest w fazie intensywnej ekspansji na rynki europejskie. Zbigniew Nowakowski podkreśla: „Jesteśmy wydajni i elastycznie. Nieprzerwanie obserwujemy i ulepszamy nasze usługi, aby świadczyć je bezpiecznie, profesjonalnie i niezawodnie”.

Andrzej Knera


 „Laur Przedsiębiorczości 2018” otrzymała też firma Piekarnia Andrzej Knera. Pieczywo i wyroby cukiernicze to podstawowy asortyment firmy. Wyróżnikiem tych wyrobów są tylko i wyłącznie naturalne składniki, bez chemii, chemicznych zamienników, bez polepszaczy. To dla pana Andrzeja Knery jest najważniejsze. Założył piekarnię w 1991 roku i od tego momentu daje pracę kilkudziesięciu osobom – firmę znajdziemy na złotej liście polskich pracodawców. Przedsiębiorstwo działa od 91 roku, ale jej właściciel w tej branży pracuje od roku 1969. Ważną częścią działalności firmy jest wsparcie, jakiego udziela wielu zduńskowolskim instytucjom i organizacjom, szkołom, przedszkolom, domom pomocy społecznej. W prywatnych zbiorach jej właściciela jest wspaniałe podziękowanie, jakie panu Andrzejowi Knerze złożył niezapomniany ksiądz Leszek Wojtyś – twórca schroniska dla bezdomnych w Henrykowie.

Marek Podsadniak


Jednym z laureatów jest również firma LS Poland i jej prezes Marek Podsadniak. Zduńska Wola ma doskonałe pod względem logistycznym położenie w centrum Polski i że jej ogromnym atutem jest doskonałe skomunikowanie. Zarówno drogowe – od kilku już lat cieszymy się drogą ekspresową S8, jak i kolejowe – miasto leży na skrzyżowaniu głównych linii północ – południe i wschód – zachód. To właśnie doskonałe położenie zdecydowało, że firma LS Poland wybrała Zduńską Wolę na miejsce prowadzenia swojej działalności. W 2012 roku jej prezesem został Marek Podsadniak. Bliskość Łodzi, oraz kilku miast województwa sprawia, że Zduńska Wola jest bardzo dobrym miejscem do prowadzenia działalności polegającej na handlu, oraz wszelkich usługach związanych z węglem, a tym właśnie zajmuje się LS Poland. Powstał największy profesjonalny terminal węglowy w centrum Polski, którego wyposażenie techniczne, produkcyjne oraz możliwości przeładunkowe zapewniają najwyższe standardy obsługi klientów. Firma współpracuje z największymi i najbardziej renomowanymi producentami węgla w Rosji, co zapewnia stałość oraz najwyższą i gwarantowaną jakość dostarczanego węgla.

Ambasador Zduńskiej Woli

Przyznawaniu wyróżnień „Laur Przedsiębiorczości” każdego roku towarzyszy wręczanie tytułu Ambasador Zduńskiej Woli. Jest on dedykowany ludziom kultury, którzy przez swoje urodzenie lub artystyczną działalności są związani ze Zduńską Wola, a poprzez kolejne artystyczne dokonania w sposób znakomity promują miasto, z którego pochodzą. Wśród laureatów są m.in. Paweł i Rafał Królikowscy czy Katarzyna Nowak-Stańczyk. W tym roku wyróżnienie to zostało przyznane aktorowi Janowi Jankowskiemu.

Jan Jankowski


Jan Jankowski z serca i urodzenia zduńskowolanin. Aktor filmowy i teatralny. Jego droga wiedzie ze Zduńskiej Woli, przez studia aktorskie we Wrocławiu, deski teatrów w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Wrocławiu, ekran kinowy i telewizyjny wprost do serc widzów. Jan Jankowski odebrał tytuł z rąk prezydenta Zduńskiej Woli 26 lutego.

Gala „Laur Przedsiębiorczości 2018” odbyła się 9 marca w Zduńskowolskim Centrum Integracji „Ratusz”.

 

 

Inne artykuły

Przejdź do treści