Logo Miasta Zduńska Wola

Konkurs literacki „Moje Karsznice”

Można napisać fraszkę, wiersz, albo wspomnienia prozą. Na takie prace czekają organizatorzy konkursu literackiego "Moje Karsznice". Tak również osiedle Karsznice w Zduńskiej Woli świętuje swoje 90-lecie.

Konkurs literacki, to kolejna propozycja związana z obchodami 90-lecia osiedla Karsznice. Mieszkańcy mogą przygotować swoje prace do końca października.

Organizatorem konkursu jest Społeczny Komitet Obchodów Jubileuszu 90-lecia Osiedla Karsznice oraz Filia Miejskiego Domu Kultury w Zduńskiej Woli Karsznicach.

– Jako organizatorzy konkursu ciekawi jesteśmy refleksji i przemyśleń młodego pokolenia oraz osób dorosłych i starszych wiekiem na temat tego urokliwego, z bogatą historią osiedla i jego zakątków oraz mieszkańców – naszych sąsiadów i nas samych. Jak postrzegamy czas naszego dzieciństwa, szkoły, młodości, życia rodzinnego i pracy zawodowej. Czy i w jaki sposób odnajdujemy swoje miejsce w obecnej rzeczywistości Karsznic. Jaki wpływ na naszą codzienność ma działalność kulturalna, oświatowa oraz integracyjna w szkole, domu kultury i na terenie osiedla. są sugestie, ale tematyka prac jest dowolna, jednak mieszcząca się w ramach osiedla Karsznice – podkreśla Anna Andrych, zduńskowolska poetka, organizatorka Konkursu.

Do udziału w konkursie organizatorzy zachęcają mieszkańców osiedla Karsznice, a także zamieszkałych w Zduńskiej Woli byłych pracowników PKP, uczniów Zespołu Szkół im. Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli oraz Szkoły Podstawowej nr 13 im. Kolejarzy Polskich, pedagogów i pracowników obecnych i byłych szkół oraz Publicznego Przedszkola nr 7 „Pod Zielonym Semaforem” oraz wszystkich chętnych mieszkańców Zduńskiej Woli.

Konkurs literacki „Moje Karsznice” odbywa się pod patronatem: Prezydenta Miasta Zduńska Wola Konrada Pokory oraz Starosty Powiatu Zduńskowolskiego Hanny Iwaniuk.

Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych:
Kat. I – uczniowie karsznickich szkół,
Kat. II – dorośli

Formy literackie:
1. Fraszka – każdy autor może dostarczyć osobiście lub nadesłać pocztą od 1 do maksimum 5 fraszek
2. Wiersz – od 1 do maksimum 3 wierszy
3. Wspomnienie (pisane prozą) –  od 1 do 3 stron formatu A-4 (tzw. maszynopisu).

Prace należy wydrukować w 3 egzemplarzach; jeśli nie jest to możliwe, prosimy 1 dostarczyć.

Osoby starsze mogą pisać odręcznie, długopisem, ale warunkiem przyjęcia prac jest bardzo czytelne pismo.

Każdy uczestnik konkursu proszony jest o umieszczenie na początku każdej kartki z pracą konkursową – wybranego (wymyślonego przez siebie) godła, np. Godło „Biała róża”, Godło „Lotnik”, itp.  – wyłącznie słowne. Obok godła należy wpisać numer kategorii wiekowej w następujący sposób:
Uczniowie – kat. I
Dorośli – kat. II
Prace literackie umieszczamy w dużej kopercie, na której piszemy: Konkurs Literacki „Moje Karsznice”. Natomiast swoje imię, nazwisko, adres, telefon lub e-mail – piszemy na kartce, którą wkładamy do małej koperty i zaklejamy. Na tej kopercie wpisujemy wyłącznie swoje godło i umieszczamy ją w dużej kopercie z pracami literackimi.

Nieprzekraczalny termin dostarczenia prac to 31 października 2023 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w listopadzie 2023 r.

Przyjmowane są w Filii Miejskiego Domu Kultury w Karsznicach przy  ul. 1 Maja 5-7, 98-220 Zduńska Wola.

Jury konkursu dokona oceny prac przyznając I, II, III miejsce i wyróżnienia w każdej kategorii. Będą to nagrody i wyróżnienia rzeczowe – pamiątkowe niespodzianki. Jury może uhonorować więcej lub mniej prac konkursowych, w zależności od ich walorów.

Warunkiem rozstrzygania konkursu jest dostarczenie  przez minimum pięć osób fraszek,  wierszy i wspomnień.

Inne artykuły

Spotkanie poetyckie w Kawiarni Literackiej

Spotkanie poetyckie zatytułowane „Zagadki egzystencjalne w poezji Wisławy Szymborskiej” przygotowano na czwartek, 5 października w Kawiarni Literackiej w Ratuszu w Zduńskiej Woli. Wstęp wolny.

Bezpłatne szczepienia na grypę

Miejska przychodnia przy ulicy Szadkowskiej rozpoczyna ochronne szczepienia przeciwko grypie dla zduńskowolan. Liczba dawek jest ograniczona do 250 sztuk. Dlaczego warto się zaszczepić?

Głosowanie w referendum 15 października

Udział w referendum ogólnokrajowym, jakie zarządzono na 15 października 2023 roku, mają prawo osoby spełniające takie same warunki jakie uprawniają je do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Głosują w tym samym dniu w tych samych lokalach wyborczych.

Karsznice w ruchu

Zakończyła się budowa nowej hali sportowej przy Zespole Szkół im. K. Kałużewskiego i J.Sylii w Zduńskiej Woli. Starostwo na inwestycje pozyskało środki z budżetu centralnego.

Przejdź do treści