Logo Miasta Zduńska Wola

Jubileusz Warsztatu Terapii Zajęciowej i Stowarzyszenia Tkalnia w Zduńskiej Woli

Jubileusz 30-lecia świętował Warsztat Terapii Zajęciowej w Zduńskiej Woli, a 5-lecia Stowarzyszenia Tkalnia w Zduńskiej Woli. Uroczystą galę zorganizowano w sali widowiskowej w Ratuszu.

Uczestnicy, rodzice, kadra i przyjaciele Warsztatu Terapii Zajęciowej w Zduńskiej Woli świętowali jubileusz 30-lecia istnienia tej placówki.  Jednocześnie uroczyście obchodzono 5-lecie Stowarzyszenia Tkalnia, przy którym warsztat działa obecnie. Gala odbyła się w środę, 13 września, w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Zduńskiej Woli powstał w 1993 roku przy Spółdzielni Inwalidów „Bonex” w Zduńskiej Woli. Początkowo skupiał 20 uczestników z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności. Przy „Boneksie” działał do 2019 roku. Ostatnie lata działalności WTZ splątane są z działalnością Stowarzyszenia Tkalnia, które przyjęło je pod swoje skrzydła, a powstało w 2018 roku. Obecnie warsztat ma 27 podopiecznych z powiatu zduńskowolskiego. 10 osób uczestniczy w zajęciach klubowych.

WTZ w Zduńskiej Woli kolejno kierowali: Stanisław Kuźnicki w latach 1993 – 1997, Elżbieta Rembisz w latach 1997 – 2017, Marta Rubajczyk w latach 2017 – 2022, a od roku 2023 kierowniczką WTZ jest Katarzyna Ziółkowska.

Na jubileusz przygotowano panel dyskusyjny o roli WTZ w lokalnej społeczności, w którym uczestniczyli zarówno samorządowcy, jak i przedstawiciele instytucji lokalnych, ale także rodzice uczestników i sami korzystający z zajęć w placówce. Podzielili się między innymi swoimi doświadczeniami z działalności warsztatu w Zduńskiej Woli. Dzięki niemu uczestniczki usamodzielniły się, znalazły pracę i swoją rolę w społeczności. Dwie z podopiecznych odbywają obecnie praktyki zawodowe w Miejskim Domu Kultury, gdzie między innymi uczą się obsługi klientów kina czy kawiarni.

Dla zaproszonych na galę gości przygotowano także program artystyczny, w którym uczestnicy warsztatów wraz z kadrą zaprezentowali się w przedstawieniu teatralnym, jakie powstało pod kierunkiem kabaretu „Sakreble”. Na scenie prezentowano także zdolności taneczne i wokalne.  Publiczność odwdzięczyła się owacjami na stojąco oraz gratulacjami i kwiatami.

Warsztat jest placówką stwarzającą osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej. Warsztaty mogą być organizowane przez fundacje, stowarzyszenia lub przez inne podmioty.

Podczas zajęć w WTZ stosowane są techniki terapii zajęciowej zmierzających do usamodzielnienia uczestników. Dają im umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej, a także rozwijają psychofizyczną sprawność. To z kolei umożliwia uczestniczenie w szkoleniu zawodowym albo podjęcie pracy.

Inne artykuły

Spotkanie poetyckie w Kawiarni Literackiej

Spotkanie poetyckie zatytułowane „Zagadki egzystencjalne w poezji Wisławy Szymborskiej” przygotowano na czwartek, 5 października w Kawiarni Literackiej w Ratuszu w Zduńskiej Woli. Wstęp wolny.

Bezpłatne szczepienia na grypę

Miejska przychodnia przy ulicy Szadkowskiej rozpoczyna ochronne szczepienia przeciwko grypie dla zduńskowolan. Liczba dawek jest ograniczona do 250 sztuk. Dlaczego warto się zaszczepić?

Głosowanie w referendum 15 października

Udział w referendum ogólnokrajowym, jakie zarządzono na 15 października 2023 roku, mają prawo osoby spełniające takie same warunki jakie uprawniają je do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Głosują w tym samym dniu w tych samych lokalach wyborczych.

Karsznice w ruchu

Zakończyła się budowa nowej hali sportowej przy Zespole Szkół im. K. Kałużewskiego i J.Sylii w Zduńskiej Woli. Starostwo na inwestycje pozyskało środki z budżetu centralnego.

Przejdź do treści