Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

Jubileusz Warsztatu Terapii Zajęciowej i Stowarzyszenia Tkalnia w Zduńskiej Woli

Jubileusz 30-lecia świętował Warsztat Terapii Zajęciowej w Zduńskiej Woli, a 5-lecia Stowarzyszenia Tkalnia w Zduńskiej Woli. Uroczystą galę zorganizowano w sali widowiskowej w Ratuszu.

Uczestnicy, rodzice, kadra i przyjaciele Warsztatu Terapii Zajęciowej w Zduńskiej Woli świętowali jubileusz 30-lecia istnienia tej placówki.  Jednocześnie uroczyście obchodzono 5-lecie Stowarzyszenia Tkalnia, przy którym warsztat działa obecnie. Gala odbyła się w środę, 13 września, w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Zduńskiej Woli powstał w 1993 roku przy Spółdzielni Inwalidów „Bonex” w Zduńskiej Woli. Początkowo skupiał 20 uczestników z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności. Przy „Boneksie” działał do 2019 roku. Ostatnie lata działalności WTZ splątane są z działalnością Stowarzyszenia Tkalnia, które przyjęło je pod swoje skrzydła, a powstało w 2018 roku. Obecnie warsztat ma 27 podopiecznych z powiatu zduńskowolskiego. 10 osób uczestniczy w zajęciach klubowych.

WTZ w Zduńskiej Woli kolejno kierowali: Stanisław Kuźnicki w latach 1993 – 1997, Elżbieta Rembisz w latach 1997 – 2017, Marta Rubajczyk w latach 2017 – 2022, a od roku 2023 kierowniczką WTZ jest Katarzyna Ziółkowska.

Na jubileusz przygotowano panel dyskusyjny o roli WTZ w lokalnej społeczności, w którym uczestniczyli zarówno samorządowcy, jak i przedstawiciele instytucji lokalnych, ale także rodzice uczestników i sami korzystający z zajęć w placówce. Podzielili się między innymi swoimi doświadczeniami z działalności warsztatu w Zduńskiej Woli. Dzięki niemu uczestniczki usamodzielniły się, znalazły pracę i swoją rolę w społeczności. Dwie z podopiecznych odbywają obecnie praktyki zawodowe w Miejskim Domu Kultury, gdzie między innymi uczą się obsługi klientów kina czy kawiarni.

Dla zaproszonych na galę gości przygotowano także program artystyczny, w którym uczestnicy warsztatów wraz z kadrą zaprezentowali się w przedstawieniu teatralnym, jakie powstało pod kierunkiem kabaretu „Sakreble”. Na scenie prezentowano także zdolności taneczne i wokalne.  Publiczność odwdzięczyła się owacjami na stojąco oraz gratulacjami i kwiatami.

Warsztat jest placówką stwarzającą osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej. Warsztaty mogą być organizowane przez fundacje, stowarzyszenia lub przez inne podmioty.

Podczas zajęć w WTZ stosowane są techniki terapii zajęciowej zmierzających do usamodzielnienia uczestników. Dają im umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej, a także rozwijają psychofizyczną sprawność. To z kolei umożliwia uczestniczenie w szkoleniu zawodowym albo podjęcie pracy.

Inne artykuły

Koncerty za górką. Dni Zduńskiej Woli 2024

Kulminacja Dni Zduńskiej Woli to weekendowe koncerty „za górką” przy ul. Tadeusza Kobusiewicza w Zduńskiej Woli. W sobotę i niedzielę zaplanowano atrakcje od popołudnia do późnego wieczora. Będą także bezpłatne autobusy.

Muzealne konkursy. Dni Zduńskiej Woli 2024

Konkursy „Moja przygoda w muzeum”, „Detale małej architektury. Kapliczki” a także „Rodzinne historie” maja już nagrodzonych laureatów. Uroczyste podsumowanie odbyło się w piątek w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

Strefa Inicjatyw Społecznych. Dni Zduńskiej Woli 2024

Strefa Inicjatyw Społecznych, czyli miejsce gdzie wolontariusze mogą spotkać się z osobami, na których rzecz działają, ale także mogą pochwalić się tym, co i jak robią. W Inkubatorze Inicjatyw Społecznych w Zduńskiej Woli w piątek, 14 czerwca, przygotowano dla nich specjalną przestrzeń.

Podróż w czasie do Skansenu Lokomotyw

Podróż w czasie, czyli bezpłatny przejazd autobusem i bezpłatne zwiedzanie Skansenu Lokomotyw i Urządzeń Technicznych w Karsznicach, to kolejna atrakcja Dni Zduńskiej Woli 2024. Można się w nią wybrać w sobotę i w niedzielę.

Przejdź do treści