Przejdź do treści

Jubileusz Warsztatu Terapii Zajęciowej i Stowarzyszenia Tkalnia w Zduńskiej Woli

Jubileusz 30-lecia świętował Warsztat Terapii Zajęciowej w Zduńskiej Woli, a 5-lecia Stowarzyszenia Tkalnia w Zduńskiej Woli. Uroczystą galę zorganizowano w sali widowiskowej w Ratuszu.

Uczestnicy, rodzice, kadra i przyjaciele Warsztatu Terapii Zajęciowej w Zduńskiej Woli świętowali jubileusz 30-lecia istnienia tej placówki.  Jednocześnie uroczyście obchodzono 5-lecie Stowarzyszenia Tkalnia, przy którym warsztat działa obecnie. Gala odbyła się w środę, 13 września, w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Zduńskiej Woli powstał w 1993 roku przy Spółdzielni Inwalidów „Bonex” w Zduńskiej Woli. Początkowo skupiał 20 uczestników z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności. Przy „Boneksie” działał do 2019 roku. Ostatnie lata działalności WTZ splątane są z działalnością Stowarzyszenia Tkalnia, które przyjęło je pod swoje skrzydła, a powstało w 2018 roku. Obecnie warsztat ma 27 podopiecznych z powiatu zduńskowolskiego. 10 osób uczestniczy w zajęciach klubowych.

WTZ w Zduńskiej Woli kolejno kierowali: Stanisław Kuźnicki w latach 1993 – 1997, Elżbieta Rembisz w latach 1997 – 2017, Marta Rubajczyk w latach 2017 – 2022, a od roku 2023 kierowniczką WTZ jest Katarzyna Ziółkowska.

Na jubileusz przygotowano panel dyskusyjny o roli WTZ w lokalnej społeczności, w którym uczestniczyli zarówno samorządowcy, jak i przedstawiciele instytucji lokalnych, ale także rodzice uczestników i sami korzystający z zajęć w placówce. Podzielili się między innymi swoimi doświadczeniami z działalności warsztatu w Zduńskiej Woli. Dzięki niemu uczestniczki usamodzielniły się, znalazły pracę i swoją rolę w społeczności. Dwie z podopiecznych odbywają obecnie praktyki zawodowe w Miejskim Domu Kultury, gdzie między innymi uczą się obsługi klientów kina czy kawiarni.

Dla zaproszonych na galę gości przygotowano także program artystyczny, w którym uczestnicy warsztatów wraz z kadrą zaprezentowali się w przedstawieniu teatralnym, jakie powstało pod kierunkiem kabaretu „Sakreble”. Na scenie prezentowano także zdolności taneczne i wokalne.  Publiczność odwdzięczyła się owacjami na stojąco oraz gratulacjami i kwiatami.

Warsztat jest placówką stwarzającą osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej. Warsztaty mogą być organizowane przez fundacje, stowarzyszenia lub przez inne podmioty.

Podczas zajęć w WTZ stosowane są techniki terapii zajęciowej zmierzających do usamodzielnienia uczestników. Dają im umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej, a także rozwijają psychofizyczną sprawność. To z kolei umożliwia uczestniczenie w szkoleniu zawodowym albo podjęcie pracy.

Inne artykuły

Uwaga! Nie będzie wody w środę

W środę, 19 marca, mieszkańcy ulicy Jana Kazimierza, Żytniej i Jana Skrzetuskiego w Zduńskiej Woli nie będą mieli dostępu do wody. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji informuje o konieczności wyłączenia części wodociągu.

Wniosek o Fundusze Szwajcarskie po ocenie formalnej

Wniosek złożony przez Zduńską Wolę do tak zwanych Funduszy Szwajcarskich pozytywnie przeszedł ocenę formalną. Miasto stara się o 46 mln zł między innymi na budowę dróg, kanalizacji i Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Gala finałowa „U Can Sing – Woodystock”

Gala finałowa IV Konkursu Piosenki Angielskiej im. Włodka Hechłacza „U Can Sing – Woodystock” odbędzie się już w czwartek, 20 marca. W Miejskim Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli wystąpią laureaci oraz NieBoNie.

„Empatyczna Edukacja – Empatyczna Polska”

Komu nie udało się zapisać do udziału w konferencji „Empatyczna edukacja – Empatyczna Polska”, jeszcze do piątku, 21 marca, ma szansę na zgłoszenie się do udziału w warsztatach. Zduńskowolanie będą też mogli uczestniczyć w otwartych wydarzeniach towarzyszących. To między innymi spektakle i spotkania z ekspertami. Wydarzenie wpisuje się w obchody 200-lecia miasta.

Robot wpuszczony w kanał

Specjalny robot inspekcyjny trafił do miejskiego kanału. Urządzenie sterowane zdalnie zostało wykorzystane w Zduńskiej Woli dzięki współpracy miasta z Huge Thing Startup Booster. To kolejne innowacyjne i pionierskie przedsięwzięcie samorządu.