Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Jak zagłosować, by głos był ważny?

15 października w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz referendum ogólnokrajowym, mieszkańcy Zduńskiej Woli będą mogli oddać swoje głosy w 23 lokalach wyborczych.

Głosowanie w wyborach do Sejmu i Senatu, a także w referendum odbędzie się w niedzielę 15 października 2023 r. Głosować będzie można od godz. 7 do godz. 21.

Do lokalu wyborczego trzeba zabrać ważny dokument ze zdjęciem, potwierdzający tożsamość. Jeśli wyborca będzie miał zaświadczenie o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.

Sprawdź gdzie zagłosować, w której komisji obwodowej. mieszkańcy Zduńskiej Woli będą mogli oddać swoje głosy w 23 lokalach wyborczych. 

Wyborca otrzyma karty do głosowania. Na jednej karcie znajdą się listy kandydatów do Sejmu zarejestrowanych w danym okręgu wyborczym, w kolejności zgodnej z wylosowanymi numerami. Druga karta będzie zawierała nazwiska kandydatów do Senatu, na trzeciej znajdą się cztery pytania referendalne. Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.

Każda karta powinna być ostemplowana pieczęcią obwodowej komisji wyborczej. Karta do Sejmu i Senatu będzie też oznaczona wydrukowanym odciskiem pieczęci okręgowej komisji wyborczej, karta do referendum zaś wydrukowanym odciskiem pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej. Odbiór kart do głosowania potwierdza się podpisem w spisie wyborców.

Wyborca nie ma obowiązku pobrania wszystkich trzech kart do głosowania. Może zdecydować o udziale np. jedynie w wyborach do Sejmu i do Senatu bez udziału w referendum; jedynie o udziale w referendum bez udziału w wyborach do Sejmu i do Senatu; jedynie w wyborach do Sejmu bez udziału w wyborach do Senatu i w referendum, czy jedynie w wyborach do Senatu bez udziału w wyborach do Sejmu i w referendum.

O odmowie przyjęcia którejś z trzech kart należy poinformować komisję. Wówczas członek obwodowej komisji wyborczej odnotuje w rubryce „Uwagi” w spisie wyborców, np. „bez referendum” wraz ze swoją parafą. Jeśli chcemy odmówić przyjęcia którejś z kart do głosowania, robimy to po złożeniu podpisu w spisie wyborców i otrzymaniu kart, przy stole obwodowej komisji wyborczej.

Jak głosować w wyborach do Sejmu i Senatu?

Karta w wyborach do Sejmu zawiera listy kandydatów z ich nazwiskami Każda z list ma podany w tytule numer i nazwę lub skrót komitetu, może mieć znak graficzny komitetu. Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Muszą to być dwie przecinające się linie w obrębie kratki.

W wyborach do Senatu będzie karta z żółtym tłem. Znak „x” trzeba postawić wyłącznie przy nazwisku kandydata, na którego chcemy zagłosować.

Za nieważny uznaje się głos oddany w wyborach do Sejmu i Senatu gdy wyborca w żadnej z kratek na danej karcie do głosowania nie postawi znaku X lub postawi go w więcej niż jednej kratce na danej karcie do głosowania.

W referendum ogólnokrajowym, aby głos był ważny, na każde z pytań należy udzielić tylko jednej odpowiedzi: TAK lub NIE, zakreślając odpowiednią kratkę.

Kart wyborczych nie wolno niszczyć lub wynosić poza lokal wyborczy, ani też komukolwiek ich odstępować. Przepisy karne Kodeksu wyborczego mówią, że grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania. Karta całkowicie przedarta lub której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną. Wszelkie dopiski na karcie do głosowania nie wpływają na ważność głosu, jednak organy wyborcze apelują o powstrzymywanie się od takich działań.

Jak zgłaszać nieprawidłowości dotyczące wyborów?

Każdy może zgłaszać nieprawidłowości dotyczące wyborów. Robi to osobiście lub przez mężów zaufania albo obserwatorów społecznych.

W ciągu 7 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw wyników wyborów parlamentarnych oraz referendum ogólnokrajowego wyborca może złożyć protest do Sądu Najwyższego.

Inne artykuły

Matura 2024

Rozpoczęły się matury 2024. We wtorek, 7 maja, młodzież o godz. 9 przystąpiła do pierwszego egzaminu pisemnego. Matura z języka polskiego otwiera cykl, w którym abiturienci muszą zdać trzy egzaminy obowiązkowe.

Nowa Rada Miasta Zduńska Wola na pierwszej sesji

Odebrali zaświadczenia o wyborze oraz złożyli ślubowanie nowo wybrani radni miejscy w Zduńskiej Woli. Pierwsza sesja Rady Miasta Zduńska Wola w kadencji 2024 – 2029 została zwołana na poniedziałek, 6 maja.

Pierwsza sesja rady Powiatu Zduńskowolskiego

Pierwsze posiedzenie i ślubowanie oraz pierwsze uchwały radni Rady Powiatu Zduńskowolskiego mają już za sobą. Pierwsza sesja w kadencji 2024 – 2029 została zwołana na poniedziałek, 6 maja.

Majowe święta w Zduńskiej Woli

Obchody świąt majowych w Zduńskiej Woli. Mieszkańcy Zduńskiej Woli mogli uczestniczyć w zorganizowanych dla nich oficjalnych uroczystościach.

Fabryczna zmienia się w zielony woonerf

„Zielona ulica Fabryczna – pierwszy woonerf w Zduńskiej Woli” już oddana mieszkańcom Zduńskiej Woli. To projekt, jaki realizowano w ramach Budżetu Obywatelskiego Zduńskiej Woli. Chodziło o spowolnienie ruchu i dodanie urokowi uliczce w centrum miasta. We wtorek, 30 kwietnia, roboty zostały odebrane.

Przejdź do treści