Hurtowe usuwanie kopciuchów

Z centrum miasta zniknie kolejnych 48 pieców węglowych. Urząd miasta pozyskał ponad 1,5 mln zł finansowania na termomodernizację następnych trzech kamienic. Do mieszkań popłynie ciepła woda z Miejski Sieci Cieplnych, poprawiony zostanie też wygląd budynków.

Remont przejdą miejskie kamienice przy ul. Sieradzkiej 15 oraz Łaskiej 15 i 17. – Zakres prac będzie w każdym budynku nieco inny, ale wspólnym mianownikiem jest likwidacja pieców węglowych, podłączenie do ciepłociągów i docieplenie budynków – wylicza Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Sieradzka 15

Na zdjęciu elewacja budynku Sieradzka 15.

Przy ul. Sieradzkiej 15 dodatkowo ściany zewnętrzne zostaną pokryte styropianem, wymienione zostaną okna w mieszkaniach oraz drzwi wejściowe do budynku. Budowlańcy ocieplą strop pod nieogrzewanym strychem, a w piwnicy powstanie węzeł cieplny. Z kamienicy zniknie 14 pieców węglowych.

Łaska 15

Na zdjęciu elewacja budynku Łaska 15.

W budynku przy Łaskiej 15, poza podłączeniem do sieci cieplnej i wykonaniem instalacji centralnego ogrzewania, powstanie nowa instalacja doprowadzająca wodę do mieszkań i lokali usługowych. W mieszkaniach wstawiane będą nowe, izolujące ciepło okna i drzwi. Na złom pójdzie 16 kopciuchów.

Łaska 17

Na zdjęciu elewacja budynku Łaska 17.

W kamienicy przy ul. Łaska 17 plan remontu jest bardzo podobny. Zapisano w nim budowę instalacji centralnego ogrzewania, docieplenie budynku, wymianę drzwi i okien. Dodatkowo uwzględniono remont schodów wejściowych. Z kamienicy zniknie aż 18 pieców.

Urząd miasta otrzymał na inwestycję ponad 1,5 mln zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. – Zwiększamy skuteczność pozyskiwania środków zewnętrznych na rozwój miasta. To cieszy, zwłaszcza, że mamy schyłek unijnej perspektywy budżetowej i w tym roku wcale nie było wielu konkursów grantowych – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. – Priorytetem pozostają projekty, które ograniczają w naszym mieście smog – dodaje.

Wcześniej miasto uzyskało m.in. 2,5 mln zł na termomodernizację kamienic przy ul. Sieradzkiej 26, 28, 30, 32 i 32A, a więc kompleksu znajdującego się naprzeciw Liceum Plastycznego. Prace budowlane ruszą w nowym roku. Z ośmiu kamienic usuniętych zostanie tu 66 pieców węglowych.

 

Inne artykuły

Przejdź do treści