Elektrykiem po mieście

Elektryczne autobusy dla Zduńskiej Woli od Solaris Bus&Coach? To właśnie ten producent złożył najkorzystniejszą ofertę w przetargu organizowanym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji. Na zakup pojazdów spółka pozyskała prawie 8,5 mln zł dotacji unijnych.

Cztery elektryczne autobusy zasilą flotę zduńskowolskiego MPK. Każdy pomieści 75 pasażerów. Wszystkie będą dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Nowe pojazdy będą posiadały szereg udogodnień dla pasażerów, pojawią się w nich na przykład biletomaty – mówi Michał Płatek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji.

Wymiana floty zduńskowolskiego MPK zminimalizuje emisję spalin i pozytywnie wpłynie na jakość powietrza. Obok hurtowej likwidacji pieców węglowych, to kolejny element programu walki ze smogiem.

MPK wybrało także firmę, która wybuduje infrastrukturę do zasilania elektrycznych autobusów. – W naszej zajezdni staną cztery ładowarki oraz wiata z parkingiem. Pojazdy ładować będą się w nocy oraz w przerwach między kursami – wyjaśnia Michał Płatek.

Miejski przewoźnik wykonał audyt połączeń autobusowych. Ankieterzy policzyli pasażerów na wszystkich liniach, o różnych porach dnia. – Nowe pojazdy wyjadą na najbardziej oblegane linie. Chcemy, by nasze kursy były dopasowane do codziennego rytmu życia mieszkańców – zaznacza Płatek.

Elektryczne autobusy będą wyposażone w nadajniki GPS, podobnie jak wszystkie te, które już jeżdżą po Zduńskiej Woli. Dzięki temu pasażerowie mogą śledzić ich lokalizację w aplikacji Kiedyprzyjdzie.pl. Czujniki GPS są też zintegrowane z tablicami informacyjnymi, które MPK zamontował na przystankach Łaska/Kościuszki, Łaska/Piwna oraz Łaska/Szkolna po obu stronach. Na monitorach wyświetla się informacja, za ile minut przyjedzie autobus danej linii.

Na zakup pojazdów i budowę stacji ładowania MPK uzyskało 8,5 mln zł dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Inne artykuły

Przejdź do treści