Przejdź do treści

Dzień Kolejarza i podsumowanie obchodów 90-lecia Karsznic

Obchody Dnia Kolejarza oraz podsumowanie obchodów Jubileuszu 90-lecia osiedla Karsznice zaplanowano na sobotę, 25 listopada. Podczas uroczystości zostaną wręczone Medale "Zasłużony dla Miasta Zduńskiej Woli".

Na 25 listopada, zaplanowano w Karsznicach obchody Dnia Kolejarza. To data, w której wspominana jest patronka kolejarzy św. Katarzyna. Uroczystości rozpoczną się też od mszy w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 10.

Po mszy uczestnicy obchodów przemaszerują przed pomnik Kazimierza Kałużewskiego  i Juliusza Sylli na placu Zwycięstwa, gdzie o godz. 11.15 zaplanowano złożenie kwiatów.

Następnie uroczystości przeniosą się do filii Miejskiego Domu Kultury, gdzie od godz. 11.45 zaplanowano podsumowanie obchodów jubileuszu 90-lecia osiedla Karsznice.

Podczas spotkania zostaną wręczone Medale „Zasłużony dla Miasta Zduńskiej Woli” przyznane Czesławowi Boczkowi, Feliksie Madalińskiej i Marianowi Fijołkowi.

Czesław Boczek jest inicjatorem powstania Skansenu Lokomotyw i Urządzeń Technicznych w Zduńskiej Woli Karsznicach, a także kustoszem w obiekcie, który jest obecnie filią Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

Marian Fijołek to pomysłodawca i inicjator utworzenia w Karsznicach Skansenu Lokomotyw i Urządzeń Technicznych oraz Izby Historii Taboru w Karsznicach.

Feliksa Madalińska to emerytowana nauczycielka przedszkola w Zduńskiej Woli Karsznicach. W kolejowym przedszkolu przepracowała 37 lat.  Feliksa Madalińska to strażniczka karsznickiej historii, dbająca o zachowanie pamiątek dotyczących powstania osiedla, jak i magistrali kolejowej Śląsk – Porty.

Inne artykuły

X Miasteczko Złotnickiego w niedzielę

Po raz dziesiąty mieszkańcy Zduńskiej Woli będą mogli uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu, czyli Miasteczku Złotnickiego. Na jeden dzień, w niedzielę, 22 czerwca 2025 roku, ulica w sercu miasta zamieni się w miejsce z przełomu XIX i XX wieku. Mieszkańcy będą mogli poczuć jego atmosferę, a nawet włączyć się w życie miasteczka rzemieślników.

Dni Zduńskiej Woli 2025. Scena alternatywna

Ostrym brzmieniem rozpoczną się Dni Zduńskiej Woli 2025 już w czwartek i piątek, 19 czerwca i 20 czerwca. Alternatywna strona Zduńskiej Woli zostanie pokazana podczas koncertów i wydarzeń towarzyszących w Miejskim Domu Kultury Ratusz.

Dni Zduńskiej Woli 2025. Scena plenerowa na stadionie

Na płycie miejskiego stadionu przy ul. Łaskiej w Zduńskiej Woli odbywać się będą w tym roku plenerowe koncerty Dni Zduńskiej Woli 2025. Mieszkańcy w sobotę i niedzielę, 21 i 22 czerwca, mogą wybrać się na popołudniowe i wieczorne występy kilku różnych wykonawców.

Kultura z miejskim wsparciem

Trzy projekty zostały wybrane do dofinansowania w drugim konkursie, w którym o pieniądze mogły starać się organizacje działające na rzecz mieszkańców. Przygotują przedsięwzięcia dla mieszkańców Zduńskiej Woli w 2025 roku, wpisujące się w obchody 200-lecia miasta.

Wystawa „200 lat Zduńskiej Woli”

To wystawa, która w pigułce pokazuje 200 lat historii Zduńskiej Woli. Została przygotowana przez Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola z okazji jubileuszu 200-lecia nadania praw miejskich.

Przejdź do treści