Działki dla młodych

Urząd Miasta będzie sprzedawał działki pod budownictwo jednorodzinne. Skorzystać mają młodzi zduńskowolanie. To nowy filar prezydenckiego programu rozwoju rynku nieruchomości w Zduńskiej Woli.

– Zapraszam wszystkich młodych zduńskowolan, którzy marzą o swoim domu, do obserwowania urzędowych komunikatów o przetargach. Wkrótce uruchomimy sprzedaż miejskich działek pod budownictwo jednorodzinne! – zapowiada Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

W połowie roku pierwszy pod młotek pójdzie teren między ulicami Tenisową a Saneczkową, które odchodzą od Piłkarskiej. Miasto już go uporządkowało, wytyczyło granice poszczególnych działek. Wszystkie są podobnej wielkości – mają ok. 700 m kw. To rozmiar idealny do postawienia domku jednorodzinnego. I takie jest też przeznaczenie terenu.

Dookoła wolnych działek powstaje już zabudowa jednorodzinna. Nieopodal przebiega kanalizacja i linie energetyczne, więc budowa przyłączy nie sprawi nowym mieszkańcom kłopotu. Jest szansa, że w przyszłości pobiegnie tędy gazociąg. Młode rodziny zachęci też zapewne bliskie sąsiedztwo szkół i przedszkola.

– W przetargu postawimy jasne warunki: w ciągu 12 miesięcy od zakupu działki nabywca będzie zobowiązany rozpocząć budowę domu. Inwestycja musi być gotowa w ciągu trzech lat – informuje prezydent Pokora. – Stawiamy warunki, ale dajemy też coś w zamian: preferencyjną cenę wywoławczą – tłumaczy.

Ostateczną cenę ustalą sami nabywcy. Sprzedaż odbywać będzie się w drodze przetargu, czyli wygra ten, kto zaproponuje większą kwotę. – Chcieliśmy sprzedać te działki młodym zduńskowolanom w wieczyste użytkowanie z bardzo atrakcyjną bonifikatą, ale nasze plany pokrzyżował parlament. Posłowie usunęli z prawa wieczyste użytkowanie, przekształcając je w prawo własności. Takiego natomiast nie możemy sprzedać z rabatem – wyjaśnia Konrad Pokora.

Urząd musiał więc skonstruować program od nowa. Działki będzie sprzedawał hurtowo, a nie po jednej. Od razu ogłosi więc postępowania na dwanaście przy Tenisowej i Saneczkowej. – Liczymy, że dzięki temu na działki budowlane w mieście będzie stać młodych zduńskowolan, którzy założyli lub planują założyć rodziny – mówi Pokora.

Prezydent zdradza, że urzędnicy analizują kolejne lokalizacje, w których jest potencjał do rozwoju budownictwa jednorodzinnego. – Miasto ma też tereny między Nowym Miastem a Karsznicami oraz między ulicami Widawską, Zduńską, Jana Matejki i Paprocką. Planujemy też rozbudowę ulicy Kaczej, bo i tu rysuje się atrakcyjny obszar do osiedlania się młodych rodzin – wymienia Konrad Pokora.

Brak mieszkań na sprzedaż windował dotąd ceny lokali w Zduńskiej Woli, utrudniając młodym usamodzielnianie się. – To obraz wieloletnich zaniedbań. Brakowało aktywności  Miasta, by zainteresować inwestycjami deweloperów czy zachęcić do działania mieszkańców poprzez sprzedaż działek pod budownictwo. Miastu nie udało się przystąpić do samodzielnego budowania – ocenia Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. – Wszelkimi dostępnymi sposobami staramy się teraz rozhulać ten rynek. Chcemy dać młodym szansę na własne cztery kąty – dodaje.

Najpierw miasto w drodze przetargu sprzedało dużą działkę pod budowę wielorodzinną. Jak informowaliśmy w środę, deweloper zakończył już projektowanie dwóch bloków, które pomieszczą ok. 80 mieszkań. Czterdzieści z pierwszego budynku trafiło już do sprzedaży.

W drugiej połowie roku ruszy też budowa bloku przy ul. Juliusza w centrum miasta. W miejscu byłego dworca PKS mieszkania znajdą 43 rodziny. To inwestycja realizowana przez TBS Złotnicki.

– Sprzedaż działek pod budowę domów jednorodzinnych uzupełnia nasz program Dom Zduńska Wola.

Wizualizacja działek

Inne artykuły

Przejdź do treści