Logo Miasta Zduńska Wola

»

Cmentarz z Wielkiej Wojny odnowiony

Na granicy Zduńskiej Woli i gminy Zapolice leży cmentarz wojenny z 1914 roku. Spoczywają na nim polegli w bitwie, jaka toczyła się w naszej okolicy na przełomie listopada i grudnia. Cmentarz został odnowiony przez gminę Zapolice, a pomocą służyli pracownicy Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

Cmentarz leży na terenie wsi Swędzieniejewice, tuż przy granicy administracyjnej Zduńskiej Woli. Miejsce spoczynku żołnierzy Wielkiej Wojny zostało odbudowane w 109 rocznicę bitwy, która przetoczyła się przez okolicę na przełomie listopada i grudnia 1914 roku.

Renowację cmentarza przeprowadziła gmina Zapolice, a Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola służyło pomocą w trakcie całych prac w zakresie konsultacji historycznych dotyczących odtworzenia wyglądu cmentarza oraz tablic informacyjnych.

Cmentarz został odnowiony w ramach Programu Rządowego „Groby i cmentarze wojenne w kraju” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. W ramach projektu wytyczono kwatery wygrodzone obrzeżami granitowymi, odnowiono płyty inskrypcyjne i krzyże, przygotowano tablice informacyjne.  Projekt odbudowy został uzgodnionym z konserwatorem zabytków.

Cmentarz wojenny znajduje się około 150 metrów od ulicy Jodłowej w Zduńskiej Woli. Położony jest w brzezince przy drodze Swędzieniejewice – Zduńska Wola. To kwatera, w której pochowano nieznaną liczbę żołnierzy armii cesarstwa niemieckiego, Austro-Węgier oraz rosyjskiej. Zidentyfikowano 44 poległych.

To żołnierze walczący w bitwie nazwanej „Operacją Łódzką”. Główne uderzenie armii niemieckiej i austrowęgierskiej przebiegało na linii Warta-Szadek i Sieradz-Zduńska Wola. Walki w okolicy trwały od 16 listopada do 6 grudnia 1914 roku.

W walkach „Operacji  Łódzkiej” wzięło udział ponad 600 tys. żołnierzy obu stron konfliktu, zginęło 200 tys. Po trzech tygodniach krwawych walk Rosjanie wycofali się na linię rzek Bzura-Rawka-Pilica-Nida.

Cmentarz wojenny pierwotnie ogrodzony był drewnianą palisadą z jednym wejściem przez bramę od strony północnej. Miał wymiary 70 na 20 metrów. Kwatery poległych  rozlokowano na wschód i zachód od głównej alei cmentarza.

Inne artykuły

Dwa tygodnie na petycje mieszkańców

Mieszkańcy Zduńskiej Woli jeszcze przez dwa tygodnie mogą składać petycje przeciwko planom budowy spalarni odpadów. Do samorządu wpłynęły już trzy takie pisma. Miasto czeka na kolejne, by rozpatrzyć je wspólnie. Termin mija 14 grudnia.

Sukces Piotra Malika

Zduńskowolanin Piotr Malik uzyskał licencję trenerską UEFA A. Na co dzień trenuje drużynę U- 14 Widzewa Łódź

Laur Topoli przyznany

Jeden wiersz mógł wygrać w turnieju ogłoszonym przez Klub Literacki Topola w Zduńskiej Woli. Konkurs został rozstrzygnięty 1 grudnia w Kawiarni Literackiej.

Zduńska Wola na czele

UKS Akademia Zduńska Wola niepowstrzymana! Zduńskowolanki po raz kolejny potwierdziły swoją dominację w lidze

Moto Mikołaje Dzieciom w Zduńskiej Woli

Grupa motocyklistów ze Zduńskiej Woli i okolic zorganizowała akcję Moto Mikołaje Dzieciom. Tradycyjnie motocykliści przygotowali upominki dla dzieci z Domu Dziecka w Wojsławicach.

Rozmowy, które przenoszą góry

Inkubator Inicjatyw Społecznych przy ulicy Łaskiej 38 zaprasza na bezpłatne spotkania „Otwarty proces grupowy”. Prowadzi je psychoterapeutka Marta Balcerzak

Przejdź do treści