Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Ciepłociąg do Karsznic i droga do terenów rozwojowych

Jest plan doprowadzenia ciepłociągu do osiedla Karsznice. Poprowadzony zostanie przez tereny od ulicy Murarskiej do ulicy Wojska Polskiego. Przy tym powstanie nowa droga, która otworzy obszar między Nowym Miastem a Karsznicami dla rozwoju Zduńskiej Woli.

Główna magistrala ciepłociągu będzie miała około 4,5 km. Dostarczy ciepło systemowe z Elektrociepłowni Zduńska Wola przy ul. Murarskiej do bloków w Karsznicach. Nowa sieć ma docelowo zasilić w ogrzewanie mieszkania, w których nadal pali się w piecach węglem. Ten problem mieszkańców Karsznic ma być rozwiązany.

Projekt ma być gotowy latem tego roku. Przygotowaniem dokumentacji zajmuje się miejska spółka doprowadzający ciepło, czyli Miejskie Sieci Cieplne w Zduńskiej Woli.

Ciepłociąg zostanie poprowadzony od ul. Murarskiej do ul. Wojska Polskiego. Tam połączy się z nitką wybudowaną z osiedlowej kotłowni do bloków przy ul. 1 Maja. Miejskie Sieci Cieplne wybudowały ją w 2021 roku. Przyłączono  bloki przy ulicy 1 Maja 8, 10 i 12 oraz przy ul. Wojska Polskiego 9 i 16. Skorzystały wówczas 103 rodziny. Nowy projekt pozwoli doprowadzić ciepło do 20 kolejnych budynków wielorodzinnych w Karsznicach. Inwestycja będzie etapowana.

Do ciepła systemowego będą mogły być także przyłączane domy jednorodzinne. Mieszkańcy będą musieli składać wnioski, a Miejskie Sieci Cieplne zdecydują czy są ku temu warunki techniczne i ekonomiczne.

Przebieg ciepłociągu do Karsznic zaplanowano przez tereny pomiędzy ulicą Łaską oraz Łanową. Na tym odcinku powstanie także nowa ulica. Droga ta jest przedłużeniem ulicy Murarskiej w kierunku południowym. Przebiegać ma po wschodniej stronie terenu cmentarza miejskiego przy ul. Gen. Józefa Bema i dalej do skrzyżowania ulicy Łanowej i Nowomiejskiej.

To strategiczne przedsięwzięcie dla osiedla Karsznice, może okazać się także jedną z najważniejszych decyzji dla rozwoju Zduńskiej Woli w kolejnych latach. Poprowadzenie magistrali ciepłowniczej rozwiąże problem ogrzewania piecami węglowymi w najstarszych blokach w Karsznicach. Wytyczenie drogi umożliwi także zagospodarowanie pod budownictwo mieszkaniowe oraz inwestycje terenów, przez które poprowadzi nowa ulica.

Przebieg projektowanego ciepłociągu można zobaczyć tutaj: https://zdunskawola.pl/wp-content/uploads/2024/03/MAPA_cieplociag.pdf

Inne artykuły

Zajęcia sportowe w weekendy. Miasto poszukuje animatorów

„Aktywny weekend” to nowa forma zajęć sportowych, jakie mają być organizowane na boiskach szkolnych w Zduńskiej Woli. Miasto ma ofertę dla osób, które chciałyby prowadzić w weekendy zajęcia sportowe na przyszkolnych obiektach sportowych.

Targi edukacyjne w Zduńskiej Woli

Targi edukacyjne dla ósmoklasistów zorganizowano w I Liceum Ogólnokształcącym w Zduńskiej Woli. Uczniowie byli kuszeni przez szkoły średnie, by wybrali właśnie tę drogę edukacji.

Wieczór z Wawrzynem w Ratuszu

„Wieczór z Wawrzynem” to pierwsza odsłona obchodów 40-lecia pracy Andrzeja Wawrzyniaka: muzyka, autora tekstów oraz instruktora w Miejskim Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli. Koncert odbył się w czwartek, 11 kwietnia.

Przejdź do treści