Biblioteka XXI wieku

Miejska Biblioteka Publiczna zmieni się nie do poznania! Miasto zdobyło 1,56 mln zł dofinansowania na jej remont i doposażenie. Budynek będzie zasilany energią z paneli fotowoltaicznych oraz zostanie dostosowany do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Wymienione zostaną niektóre okna, dobudowana zostanie winda. Znikną stare oprawy oświetleniowe i zastąpią je energooszczędne ledy, a dzięki panelom fotowoltaicznym biblioteka stanie się samowystarczalna energetycznie. Udogodnieniem dla osób niewidzących i niesłyszących będzie zakup systemu nawigującego z nadajnikiem. Z pomocą swojego telefonu komórkowego będą oni mogli bezpiecznie poruszać się po bibliotece.

– Chcemy poprawić funkcjonalność tego miejsca. Na parterze budynku zlikwidujemy wąskie przejścia między regałami z książkami, które osobom z dysfunkcjami ruchowymi uniemożliwiają dziś korzystanie z księgozbiorów – mówi Paweł Szewczyk, zastępca prezydenta Zduńskiej Woli.

Mieszkańcy w bibliotece będą też mogli skorzystać z komputera z dostępem do Internetu. By był on użyteczny dla osób niedowidzących i niewidomych, zostanie wyposażony w elektronicznego lektora, który rozpoznaje i odczytuje tekst. Z myślą o seniorach pojawi się specjalny program powiększający druk.

– Wyposażymy bibliotekę w klawiaturę dla osób, które zmagają się z niepełnosprawnością rąk. Zainstalujemy też pętlę indukcyjną, która ułatwia komunikację z mieszkańcami, którzy korzystają z aparatów słuchowych – wymienia Paweł Szewczyk. – Dążmy do tego, by Zduńska Wola nie wykluczała, ale była otwarta dla wszystkich. Usługi, które świadczy urząd i jednostki miejskie dostosowujemy do potrzeb osób niepełnosprawnych – dodaje.

Przypomina, że osoby niesłyszące mogą w urzędzie miasta skorzystać z pomocy lektora języka migowego, kupowane przez MPK autobusy będą dostosowane do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich, a wspólnym wysiłkiem miejskich rowerzystów i urzędu udało się w Zduńskiej Woli zbudować pierwszy integracyjny plac zabaw, na którym wspólnie bawią się dzieci pełno- i niepełnosprawne.

Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała też działania, które mają zachęcić osoby niepełnosprawne do korzystania z szeroko pojętej kultury. Aktywność biblioteki od dawna wykracza bowiem poza samo czytelnictwo, a wraz z zapowiadanymi zmianami jej oferta będzie jeszcze bogatsza. Pojawi się klub fotograficzny ZOOM, program @-SeNiOr i integrujący pokolenia Kids Klub, a nawet kurs programowania.

Na przebudowę i dostosowanie biblioteki do potrzeb osób niepełnosprawnych miasto pozyskało 1,56 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Inne artykuły

Przejdź do treści