Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Biblioteka łączy pokolenia

Nowoczesność wkroczyła między półki z książkami Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli. Budynek został wyremontowany na miarę XXI wieku. Na ten projekt złożyły się samorządy i uzyskały unijną dotację.

Budynek przy ul. Łaskiej 12 w Zduńskiej Woli przez dziesięciolecia biblioteka miejska dzieliła z Miejskim Domem Kultury. Od kilku lat działa w nim już samodzielnie, a w 2023 roku otwarta została po przebudowie w ramach projektu „Biblioteka XXI wieku w Zduńskiej Woli”.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli została zgłoszona do konkursu „Inwestycja z perspektywą” organizowanego przez Serwis Samorządowy PAP. W konkursie wybierana jest najlepsza inwestycja samorządowa dofinansowana z Funduszy Europejskich. Głosowanie trwa do 19 lutego 2024 r., do godz. 12.00.

Jak zgłosować? 

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli pełni także funkcję instytucji powiatowej oraz biblioteki dla gminy Zduńska Wola. Oba samorządy były partnerami miasta w finansowaniu inwestycji. Do projektu „Biblioteka XXI wieku w Zduńskiej Woli” wkład powiatu zduńskowolskiego oraz gminy to po 50 tys. zł. Wkład własny miasta Zduńska Wola to 1 mln 510 tys. zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju wyniosło 1 mln 560 tys. zł.

Przebudowę budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zduńskiej Woli przeprowadziła firma EKO-BUD Piotr Haraszkiewicz z Sieradza. Trwała 22 miesiące, w latach 2021 – 2023, a wartość inwestycji ustalono to 3 mln 170 tys. zł.

Pomieszczenia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli zostały na nowo otwarte dla czytelników po modernizacji 24 lipca 2023 roku. Czytelnicy zyskali większy komfort korzystania z księgozbioru. Szczególnie zadbano o potrzeby osób z niepełnosprawnością.

Przeprowadzone prace, to między innymi dobudowa windy wewnętrznej zapewniającej dostęp do wszystkich kondygnacji budynku. Do tego przeprowadzono modernizację toalet na potrzeby osób niepełnosprawnych oraz wymianę stolarki drzwiowej. Drzwi zewnętrzne otwierają się automatycznie, wystarczy się do nich zbliżyć.

Na parterze zlikwidowano wąskie przejścia między regałami z książkami. Odwiedzający bibliotekę mogą korzystać z komputera z dostępem do Internetu, wyposażonego w elektronicznego lektora rozpoznającego i odczytującego tekst. Dla czytelników niedowidzących został także zainstalowany nowoczesny program powiększający druk oraz pętla indukcyjna, która wspomoże osoby niedosłyszące. Osobom niesłyszącym i niewidzącym ma służyć również specjalny system nawigujący z nadajnikiem. Dzięki temu z pomocą telefonu będą mogły poruszać się po czytelni.

W projekcie przewidziano utworzenie sali integracji pokoleniowej „Stacja pokolenie”, która stała się miejscem spotkań. To w tej sali odbywają się zajęcia biblioteczne, a także odczyty czy warsztaty dla uczniów zduńskowolskich szkół. Sala służy także seniorom, dla których zorganizowano cykl zajęć plastycznych. We współpracy ze szkołą muzyczną w Zduńskiej Woli zorganizowano mini koncerty „Fajfy w Bibliotece”. Stację Pokolenie odwiedziło przez pół roku 2301 osób, a 1061 osób uczestniczyło w 54 spotkaniach grupowych.

Przebudowa biblioteki to także zmiany w wyglądzie budynku. Wykonano ocieplenie fundamentów, odnowiono elewację. Biblioteka może także oszczędzać energię. Ma energooszczędne oświetlenie LED, a do tego zamontowano panele fotowoltaiczne na dachu.

Zakres projektu „Biblioteka XXI wieku w Zduńskiej Woli” obejmował:

  • opracowanie dokumentacji technicznej;
  • dobudowę windy zewnętrznej, w tym wymianę stolarki okiennej na I i II piętrze kolidującej z szybem windy;
  • zakup i montaż windy towarowej;
  • roboty budowlane na poziomie piwnicy i parteru budynku: przebudowa pomieszczeń, modernizacja toalet dla osób niepełnosprawnych, roboty wykończeniowe, wymiana stolarki drzwiowej, modernizacja elewacji frontowej, wymiana parapetów na parterze, likwidacja kanałów kanalizacji deszczowej w piwnicy;
  • roboty elektryczne i instalacyjne;
  • zakup i montaż paneli fotowoltaicznych;
  • zakup wyposażenia, w tym dla grup dysfunkcyjnych i digitalizacji zbiorów;
  • demontaż i ponowny montaż regałów w piwnicy, montaż nowego wyposażenia.

Inne artykuły

Dotacja na oczyszczenie Kępiny

Zduńska Wola otrzyma pieniądze na nowatorską metodę renowacji zbiornika Kępina. Prawie 150 tys. zł dotacji zostanie przeznaczone na biologiczne oczyszczenie i odnowę ekosystemu w akwenie.

Nowe bloki przy Chełmońskiego

Dwa nowe bloki mieszkalne wybudowane będą na osiedlu Południe w Zduńskiej Woli. Jest już gotowa pełna dokumentacja i wydano pozwolenie na budowę. Samorząd wystąpił także o dofinansowanie do Banku Gospodarstwa Krajowego. To kolejnych 60 mieszkań w mieście.

Dziedzictwo niezłomnych

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zduńskiej Woli. Uroczystości przy pomniku, Bieg Tropem Wilczym oraz wykład historyczny

Zwiedzanie urzędu miasta z klasą

Drugoklasiści wybrali się na wycieczkę do Urzędu Miasta Zduńska Wola. Dzieci ze szkoły Podstawowej nr 6 w Zduńskiej Woli spotkały się z prezydentem miasta i dowiedziały jakimi sprawami zajmuje się samorząd.

Rusza profilaktyczny program badania piersi

Niemal 1300 mieszkanek Zduńskiej Woli będzie mogło skorzystać z badań USG piersi finansowanych przez samorząd. Od 28 lutego będą prowadzone zapisy na badania. Program prowadzony będzie w przychodni miejskiej przy ul. Szadkowskiej.

Przejdź do treści