Autobusy w rytmie dnia

Trwa szczegółowy audyt połączeń autobusowych na terenie Zduńskiej Woli. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji chce dostosować kursy do potrzeb mieszkańców.

Ankieterzy liczyli pasażerów na wszystkich liniach, o różnych porach, każdego dnia tygodnia. – Taki audyt nie był prowadzony nigdy wcześniej. Od wielu lat autobusy kursują na tych samych trasach, a przecież miasto się zmieniło: pewne osiedla się rozrosły, pojawiły się nowe firmy, inne zniknęły – zauważa Michał Płatek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji (MPK) w Zduńskiej Woli. – Dlatego badamy potrzeby mieszkańców. Chcemy, by nasze kursy były dopasowane do codziennego rytmu życia zduńskowolan – dodaje.

Po zebraniu danych badacze opracują propozycję zmian w trasach przejazdu autobusów. Przy analizie pod uwagę brane będą możliwości autobusów elektrycznych, zwłaszcza ich zasięg i czas ładowania baterii. Na ulice Zduńskiej Woli wkrótce wyjadą bowiem busy napędzane prądem – łącznie MPK będzie miało cztery takie pojazdy. Nowoczesne, ekologiczne, przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Przedsiębiorstwo zdobyło na ich zakup niemal 8,5 mln zł dotacji europejskich. Z tych pieniędzy sfinansowana zostanie też budowa stacji ładowania.

– Nasze inwestycje unowocześniają miejski transport. Chcemy być blisko mieszkańców, a podróż z nami ma być przyjemna i wygodna – zapowiada Michał Płatek.

MPK wyposażyło swoje autobusy w nadajniki GPS. Dzięki temu pasażerowie mogą korzystać z aplikacji kiedyprzyjedzie.pl, by z dokładnością do minuty sprawdzić, kiedy autobus podjedzie na przystanek. Także przez aplikację można kupić bilety na przejazd – zduńskowolskie MPK współpracuje z operatorami MPay, Skycash, zbiletem.pl.

System GPS w autobusach posłuży też do aktualizacji elektronicznych tablic informacyjnych. – Zamontujemy je w tym roku na przystankach Łaska/Kościuszki, Łaska/Piwna oraz Łaska/Szkolna po obu stronach ulicy – wymienia Michał Płatek, szef MPK.

Zduńska Wola stawia na nowoczesny transport miejski. Uwzględniać będzie on potrzeby również niezmotoryzowanych, w tym pieszych i rowerzystów.

Inne artykuły

Ekologiczne zioła od Portugalczyków

Z okazji pierwszego dnia wiosny Portugalczycy przygotowali zduńskowolanom biodegradowalne doniczki z nasionami ziół. To początek kolejnego pilotażu zagranicznego startupu w Zduńskiej Woli.

LXVII sesja Rady Miasta Zduńska Wola

LXVII sesja Rady Miasta Zduńska Wola odbędzie się 23 marca 2023 r. (czwartek) o godz. 9.00 w Zduńskowolskim Centrum Integracji RATUSZ przy Placu Wolności 26. Przebieg obrad można śledzić w Internecie.

Po pierwsze: segreguj!

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Z tej okazji przypominamy, co zrobić, aby zwiekszyć szanse na ponowne wykorzystanie produktów i zmniejszyć produkcję odpadów.

Oszustwo na węgiel

Węglowi oszuści podszywają się pod pracowników Urzędu Miasta i chcą wyłudzić pieniądze. Podpowiadamy, jak nie dać się oszukać.

Stoimy po jasnej stronie

Wkrótce cała ulica Jasna dołączy do mapy utwardzonych dróg w Zduńskiej Woli. Na jej rozbudowę urząd pozyskał finansowanie z budżetu centralnego.

Kręcimy dla Zduńskiej Woli

W czerwcu startuje rywalizacja o tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce. Zduńska Wola dołącza do piątej edycji konkursu.

Przejdź do treści