83. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Codzienne, spokojne życie zduńskowolan zaledwie w kilka dni zamieniło się w piekło.

Osiemdziesiąt trzy lata temu nad polskim niebem pojawiły się drapieżne sylwetki niemieckich samolotów. Na zduńskowolskie domy i kamienice spadły bomby, a do naszego miasta nadciągały kolumny wrogich wojsk. Nieprzyjacielska armia przez sześć lat okupowała Polskę i nasze miasto.

Zduńskowolanie spotkali się dzisiaj w samo południe na Placu Wolności przed tablicą upamiętniająca zamordowanych przez hitlerowców mieszkańców i oddali hołd wszystkim ofiarom zbrodniczej ideologii.

– W tych, którzy pamiętają dramatyczne wydarzenia czasów II Wojny Światowej, każde wycie syren, każdy podobny do wybuchu bomb grzmot burzy czy każde słowo wypowiedziane w języku niemieckiego czy sowieckiego agresora, ma moc przywoływania obezwładniającego strachu, cierpienia i uczucia zagrożenia życia. Mówimy, że czas leczy rany, ale doświadczenie wojny pozostaje z człowiekiem na zawsze, choć schowane jest coraz głębiej pod coraz grubszym płaszczem rutyny życia w czasach pokoju – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

– Pokolenie, które pamięta te mroczne czasy, opuszcza nas bezpowrotnie: żołnierze Września 1939, Polacy walczący na wszystkich frontach, Kolumbowie. Oni wszyscy przekazali mojemu pokoleniu prawdę o tym, do czego zdolny jest człowiek ogarnięty żądzą władzy, tyranią i do czego zdolne jest społeczeństwo posłusznie, bezkrytycznie realizujące jego zbrodniczy plan. I żyliśmy w przeświadczeniu, że to już tylko historia. Wtuliliśmy się w gruby płaszcz rutyny życia w czasach pokoju – dodaje

Inne artykuły

Cenowy skok na kasę basenów

Coraz mocniej galopującą inflację i drakoński skok cen energii elektrycznej odczuwa kryta pływalnia. Czy sześciokrotna podwyżka opłat za prąd spowoduje tymczasowe zamknięcie Zduńskiej Wody?

Dodatek nie tylko węglowy

Wysoki wzrost cen podstawowych produktów odczuwają domowe budżety zduńskowolan. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Centrum Opieki Socjalnej wypłaci świadczenie pieniężne mieszkańcom, którzy swoje domy ogrzewają m.in. drewnem czy gazem LPG.

Głosujemy!

Wystartowało głosowanie w Budżecie Obywatelskim Zduńskiej Woli. Do przyszłorocznej edycji mieszkańcy zgłosili trzydzieści cztery projekty. Dwadzieścia trzy z nich spełniły wymogi formalne i merytoryczne.

Dla kogo mieszkania na Juliusza 5-9?

Znamy kryteria oceny wniosków o wynajem mieszkań w bloku, który powstaje na ulicy Juliusza 5-9. Budynek ma być gotowy do zamieszkania w pierwszej połowie 2023 roku.

Rowerem trzy godziny za darmo!

Trzy pierwsze godziny użytkowania rowerów miejskich za darmo od dziś do niedzieli! To prezent dla zduńskowolan z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju. Miasto zachęca, by przesiadać się z samochodów na rowery lub do autobusów miejskich. MPK rozpoczął właśnie badanie opinii pasażerów.

83. rocznica agresji ZSRR na Polskę

Osiemdziesiąt trzy lata temu Związek Radziecki bez wypowiedzenia wojny dokonał napaści zbrojnej na Polskę. Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow.

Przejdź do treści