Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

80. rocznica stracenia karsznickich kolejarzy

Przy pomniku kolejarzy straconych przez Niemców w 1944 roku spotkali się w niedzielę uczestnicy uroczystości obchodów 80. rocznicy tych wydarzeń. Oddano hołd pomordowanym żołnierzom Armii Krajowej. Także na cmentarzu parafialnym zapalono znicze na grobach walczących z okupantem w czasie II wojny światowej.

W rocznicę wydarzeń z 25 lutego 1944 roku mieszkańcy Karsznic, przedstawiciele samorządu, posłowie i kombatanci spotkali się przy pomniku poświęconym Kazimierzowi Kałużewskiemu i Juliuszowi Sylli. To kolejarze, żołnierze Armii Krajowej których aresztowano a następnie stracono na terenie parowozowni Karsznice.

Przed pomnikiem kolejarzy delegacje samorządowców, parlamentarzystów oraz stowarzyszeń i organizacji złożyli kwiaty. Sygnał do rozpoczęcia uroczystości dał gwizd lokomotyw, stojących na torach przy stacji Zduńska Wola Południowa.

Wydarzenia jakie wspominano w niedzielę, 25 lutego, rozegrały się osiemdziesiąt lat wcześniej, 25 lutego 1944 roku. Kazimierz Kałużewski i Juliusz Sylla zostali powieszeni podczas publicznej egzekucji na terenie karsznickiej parowozowni. Egzekucja miała mieć wymiar odstraszający. Pod przymusem sprowadzono na nią około 400 mieszkańców, aby byli świadkami powieszenia dywersantów.

Obaj byli żołnierzami ZWZ – AK. Kazimierz Kałużewski pseudonim „Chińczyk” wraz z  Juliuszem Syllą pseudonim „Nit”, dokonywali sabotażu na składach niemieckich pociągów odchodzących z Karsznic z zaopatrzeniem na front wschodni.

Zostali aresztowani przez Gestapo: Kałużewski w grudniu 1942 roku, a Sylla w styczniu 1943 roku, a 7 lutego 1944 roku sąd doraźny w Łodzi skazał ich na karę śmierci. Wykonano ją w Karsznicach, gdzie jak wynika z relacji świadków, na specjalnie ustawionej szubienicy zawiśli bohaterscy kolejarze, których przywieziono na teren parowozowni wraz z trzecim więźniem, który założył im pętle na szyje i wytrącił podpórki.

Częścią uroczystości było także zapalenie zniczy na grobach karszniczan i kolejarzy, którzy w czasach II wojny światowej działali w ruchu oporu, albo zostali aresztowani, wywiezieni do obozów czy też walczyli w armii polskiej na Zachodzie. W ten sposób uhonorowano ich na cmentarzu parafialnym przy ul. Stanisława Staszica w Zduńskiej Woli Karsznicach.

Obchody rocznicy zorganizowało miasto Zduńska Wola oraz partnerzy: Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Zduńskiej Woli Karsznicach, Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli, Wspólnota Lokalna Osiedla Karsznice, Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zduńskiej Woli, Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli.

Inne artykuły

Wiosenne malowanie pasów

W najbliższych dniach w centrum Zduńskiej Woli prowadzone będą prace przy oznakowaniu poziomym. Na ulicach i skrzyżowaniach zarządzanych przez powiat zduńskowolski malowane są pasy.

Konkurs „Mistrz Ortografii”

Rozstrzygnięto VIII Powiatowy Konkurs Ortograficzny Uczniów Klas Trzecich „Mistrz Ortografii”, jaki został zorganizowany w Szkole Podstawowej nr 9 z oddziałami integracyjnymi w Zduńskiej Woli. Laureaci odebrali nagrody i uzyskali tytuły mistrzowskie.

Narodowy Dzień Zwyciestwa

8 maja obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięstwa. To rocznica zakończenie wojny w Europie i zwycięstwa aliantów nad Niemcami hitlerowskimi w II wojnie światowej.

Tydzień bibliotek w Zduńskiej Woli

Obchody Tygodnia Bibliotek rozpoczynają się w czwartek, 9 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli. Tydzień Bibliotek w tym roku przebiega pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”.

Przejdź do treści