Logo Miasta Zduńska Wola

17 września uroczystości Światowego Dnia Sybiraka w Zduńskiej Woli

W dniu 84. rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę, w niedzielę, 17 września w Zduńskiej Woli odbędzie się uroczysty apel. Upamiętnienie Światowego Dnia Sybiraka odbędzie się przy tablicy na cmentarzu przy ul. Generała Józefa Bema w Zduńskiej Woli.

Zduńskowolanie upamiętnią Światowy Dzień Sybiraka podczas uroczystego apelu w niedzielę, 17 września. O godz. 12 przedstawiciele samorządu i instytucji i mieszkańcy spotkają się przy tablicy pamiątkowej na cmentarzu komunalnym przy ul. Generała Józefa Bema w Zduńskiej Woli.

Również 17 września  o godzinie 19 odbędzie się wernisaż wystawy „Ślad pamięciowy” profesor Izabeli Łapińskiej. Ekspozycja zostanie otwarta w Skansenie Lokomotyw i Urządzeń Technicznych przy ul. Kolejowej 6 w Zduńskiej Woli.

To projekt fotograficzno-historyczny prezentujący portrety osób represjonowanych, niszczonych przez systemy totalitarne, ludzi, którzy przeżyli piekło wykluczenia i milczenia, którzy w imię ideałów i wartości doznali bólu i poniżenia. Instalacja zostanie zaprezentowana w wagonie towarowym typu Kdth, który często wykorzystywany był w czasie II wojny światowej do transportu osób deportowanych i transportowanych do obozów koncentracyjnych.

Projekt składa się z trzech części – to zesłańcy na Sybir, to dzieci wywiezione do III Rzeszy na przymusowe roboty i to także więźniowie polityczni okresu stalinowskiego w Polsce Ludowej. Młodzi ludzie ze Związki Białej Tarczy i z organizacji Huragan, którzy w latach 50. walczyli w Polsce z okupantem sowieckim, za co byli bici i torturowani w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa na Anstadta 7 w Łodzi – dzisiaj liceum nr XII. To licealiści, którzy za ulotki o okupancie radzieckim otrzymali w wojskowym sądzie 40 stronicowe wyroki i do 15 lat ciężkiego więzienia.

Patronat honorowy nad projektem „Ślad pamięciowy” objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Łódzki oraz IPN oddział w Łodzi. Patronat medialny objęła TVP HISTORIA.

Izabela Łapińska, to artystka fotograf i filmoznawca. Profesor sztuki, doktorat i habilitacja w dziedzinie sztuki filmowej, w zakresie fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jest absolwentką fotografii w PWSFTviT w Łodzi. Ukończyła również studia na Uniwersytecie Łódzkim na kierunku kulturoznawstwo, specjalizacja filmoznawstwo. Izabela Łapińska jest profesorem w Łódzkiej Szkole Filmowej.

Rocznica wydarzeń 17 września 1939 roku

17 września 2023 roku w 84. rocznicę napaści ZSRR na Polskę obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka. Po raz pierwszy  odbył się w 2004 roku, zorganizowany przez Związek Sybiraków a od 2013 roku ma status święta państwowego.

17 września 1939 roku o godz. 3 zastępca komisarza ludowego spraw zagranicznych ZSRR Władimir Potiomkin przedstawił ambasadorowi Polski  notę o rozpadzie państwa polskiego, ucieczce rządu polskiego, konieczności ochrony mienia i życia zamieszkujących wschodnie tereny polskie Ukraińców i Białorusinów oraz uwalnianiu ludu polskiego od wojny. Równocześnie rozpoczęła się zbrojna agresja ZSRR na Polskę.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki, Naczelny Wódz Marszałek Polski Edward Śmigły-Rydz i Prezes Rady Ministrów Felicjan Sławoj Składkowski wraz z Radą Ministrów, zadecydowali w późnych godzinach wieczornych o przekroczeniu granicy polsko-rumuńskiej, celem przeniesienia siedziby władz państwa na terytorium sojuszniczej Francji. Zgodnie z rozkazem Naczelnego Wodza dla uniknięcia niewoli sowieckiej zwarte oddziały Wojska Polskiego zaczęły przekraczać granicę polsko-węgierską i polsko-rumuńską.

Agresja 17 września, to efekt tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow 23 sierpnia 1939 roku, który przewidywał wspólną agresję na Rzeczpospolitą, zajęcie i podział jej terytorium oraz faktyczną likwidację państwa polskiego.

Inne artykuły

Spotkanie poetyckie w Kawiarni Literackiej

Spotkanie poetyckie zatytułowane „Zagadki egzystencjalne w poezji Wisławy Szymborskiej” przygotowano na czwartek, 5 października w Kawiarni Literackiej w Ratuszu w Zduńskiej Woli. Wstęp wolny.

Bezpłatne szczepienia na grypę

Miejska przychodnia przy ulicy Szadkowskiej rozpoczyna ochronne szczepienia przeciwko grypie dla zduńskowolan. Liczba dawek jest ograniczona do 250 sztuk. Dlaczego warto się zaszczepić?

Głosowanie w referendum 15 października

Udział w referendum ogólnokrajowym, jakie zarządzono na 15 października 2023 roku, mają prawo osoby spełniające takie same warunki jakie uprawniają je do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Głosują w tym samym dniu w tych samych lokalach wyborczych.

Karsznice w ruchu

Zakończyła się budowa nowej hali sportowej przy Zespole Szkół im. K. Kałużewskiego i J.Sylii w Zduńskiej Woli. Starostwo na inwestycje pozyskało środki z budżetu centralnego.

Przejdź do treści