Stawiamy na innowacje

Jesteśmy otwarci na zdobywanie wiedzy i technologii z zewnątrz. Do współpracy zapraszamy innowatorów, startupy, uczelnie i zespoły B+R. Chcemy wspólnie działać w duchu idei open innovation! 

 

Startupom technologicznym możemy zaoferować bardzo wiele. Mamy swoje wyzwania i pomysły, dysponujemy dużą ilością danych do przetwarzania przez sztuczną inteligencją oraz infrastrukturą, na której można przeprowadzić testy. Możemy sobie wzajemnie pomóc. Innowatorzy mogą u nas realizować wdrożenia, a my możemy od nich pozyskać analizy, które pozwolą nam racjonalnie planować rozwój Zduńskiej Woli. 

Ważnym krokiem do pokazania, że jesteśmy zainteresowani współpracą z innowatorami był udział w Hackathonie dla Miast. Samorządy z całej Polski zgłosiły do niego trzydzieści wyzwań, spośród których jury wyłoniło cztery, w tym nasz – związany z ochroną środowiska. Przed informatykami z całej Polski postawiliśmy zadanie zbudowania intuicyjnej aplikacji internetowej, która umożliwiłaby porównanie kosztów inwestycji w ekologiczne źródło ciepła. Zespoły programowały przez 48 godzin. 

Zwycięzcy (GBX Soft) przygotowali w tym czasie w pełni funkcjonalne rozwiązanie. Mieszkaniec Zduńskiej Woli może na stronie internetowej podać adres zamieszkania, a system informuje go, czy może podłączyć budynek do ciepło- lub gazociągu. Aplikacja wylicza szacowane koszty budowy przyłącza, zakupu kotła czy wymiany instalacji. Porównuje je z wydatkami na ogrzewanie elektryczne, biomasę i ciekły gaz. Podpowiada też mieszkańcowi, z jakich dotacji może skorzystać i umożliwia wypełnienie online wniosku do miejskiego programu dopłat do wymiany pieców węglowych Stop Smog. Aplikacja oblicza też bieżące rachunki za ciepło dla każdego ze źródeł energii, a nawet uwzględnia koszty ewentualnego kredytu.

Informatycy z naszego urzędu i specjaliści od rozwoju miasta towarzyszyli uczestnikom hackathonu przez cały weekend, 48 godzin, również nocą. Na bieżąco wyjaśniali wszystkie wątpliwości i dostarczali potrzebnych danych. Prowadzili spotkania wideo, czaty indywidualne i grupowe, dyskusje na zamkniętych forach. 

Udowodniliśmy, że odnajdujemy się w cyfrowym świecie komunikacji i potrafimy realizować duże projekty w przestrzeni wirtualnej. To wielki test i zarazem wielka lekcja dla naszej organizacji. Obaliliśmy mit, że urząd pracuje od poniedziałku do piątku, a urzędnicy na klawiaturze piszą jednym palcem.

Organizatorami Hackathonu dla Miast byli Polski Fundusz Rozwoju i GovTech Polska, działający przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Przejdź do treści