Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Stawiamy na innowacje

Jesteśmy otwarci na zdobywanie wiedzy i technologii z zewnątrz. Do współpracy zapraszamy innowatorów, startupy, uczelnie i zespoły B+R. Chcemy wspólnie działać w duchu idei „open innovation”! 

Startupom technologicznym możemy zaoferować bardzo wiele. Mamy swoje wyzwania i pomysły, dysponujemy dużą ilością danych do przetwarzania przez sztuczną inteligencją oraz infrastrukturą, na której można przeprowadzić testy. Możemy sobie wzajemnie pomóc. Innowatorzy mogą u nas realizować wdrożenia, a my możemy od nich pozyskać analizy, które pozwolą nam racjonalnie planować rozwój Zduńskiej Woli. 

Hackathon dla Miast

Powołaliśmy w urzędzie zespół strategiczny, który pracuje metodą design thinking. Spogląda na miasto interdyscyplinarnie, a na potrzeby projektów buduje elastyczne zespoły i szuka partnerów. To on stworzył koncepcję budowy interaktywnego kalkulatora do szacowania kosztów wymiany pieców węglowych. Projekt zgłosiliśmy do Hackathonu dla Miast, organizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju. Nad naszym zadniem przez 48 godzin pracowało kilkanaście zespół informatycznych z całej Polski. 

Zwycięzcy (GBX Soft) przygotowali w tym czasie w pełni funkcjonalne rozwiązanie. Mieszkaniec Zduńskiej Woli może na stronie https://stopsmog.zdunskawola.pl/ podać adres zamieszkania, a system informuje go, czy może podłączyć budynek do ciepło- lub gazociągu. Aplikacja wylicza szacowane koszty budowy przyłącza, zakupu kotła czy wymiany instalacji. Porównuje je z wydatkami na ogrzewanie elektryczne, biomasę i ciekły gaz. Podpowiada też mieszkańcowi, z jakich dotacji może skorzystać i umożliwia wypełnienie online wniosku do miejskiego programu dopłat do wymiany pieców węglowych Stop Smog. Aplikacja oblicza też bieżące rachunki za ciepło dla każdego ze źródeł energii, a nawet uwzględnia koszty ewentualnego kredytu.

W ciągu pierwszego półrocza mieszkańcy wykonali w aplikacji ponad pół tysiąca kalkulacji. Program stanowi ważne wsparcie realizowanego przez urząd programu ograniczenia niskiej emisji Stop Smog. 

Wirtualny Hub Mikrofirm

Zduńska Wola zwyciężyła też w konkursie Polskiego Funduszu Rozwoju na innowacyjny projekt rozwojowy. Zduńskowolski zespół strategiczny postanowił zmierzyć się z brakiem dużych terenów inwestycyjnych w mieście. Celem stało się przyciągnięcie do Zduńskiej Woli nowoczesnych firm, by stworzyć rynek pracy dla specjalistów, co umożliwiłoby osobom po studiach powrót w rodzinne strony. 

Urzędnicy postanowili wykorzystać moc chmury obliczeniowej, a więc serwerów dostępnych przez sieć Internet, i stworzyć w mieście centrum firm, które operują wyłącznie w świecie wirtualnym. To pomysł nigdy wcześniej nie realizowany w takiej formule ani w Polsce, ani za granicą. Nad projektem budowy Wirtualnego Hubu Mikrofirm urząd pracuje teraz z partnerami komercyjnymi. 

Współpraca ze startupami

Nasą strategię miasta open innovations dostrzegają i doceniają twórcy startupów, którzy coraz częściej wybierają Zduńską Wolę na partnera wdrożeń i pilotaży. Przykładem jest firma Cleanstock, z którą wspólnie chcemy stworzyć pierwszy na świecie neutralny klimatycznie system wczesnej edukacji. Startup w jednej ze zduńskowolskich szkół podstawowych testuje innowacyjne rozwiązanie do zarządzania i bilansowania zielonej energii oraz certyfikowania neutralności klimatycznej. 

Plan dla Miast

Naszą strategię wykorzystania nowych technologii do rozwoju miasta docenili eksperci Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, którzy  zakwalifikowali Zduńską Wolę do elitarnego grona 37 miast, które wyznaczają ambitne cele na przyszłość i konsekwentnie je realizują. Doświadczenia tych samorządów zostaną przedstawione delegatom 193 państw podczas Światowego Forum Miejskiego ONZ.

Aplikacja Zduńskiej Woli zajęła czwarte miejsce. Spośród zgłoszonych miast wyżej oceniono tylko Warszawę, Pleszew oraz ex aequo Katowice i Rawicz. Na niższych pozycjach w rankingu uplasowały się m.in. Wrocław, Rzeszów, Kielce, Jelenia Góra, Dąbrowa Górnicza, Zabrze, Rybnik, i Wałbrzych.

Nowe technologie poprawiają jakość życia mieszkańców, służą też ochronie środowiska. – Od trzech lat realizujemy nasz program zrównoważonego rozwoju. Nowego impulsu dla rozwoju miasta szukamy w innowacjach. Jesteśmy pod tym względem jednym z polskich liderów, czego dowodzą udział w Hackathonie dla Miast i zwycięstwo w Akademii Miast Przyszłości – wymienia Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Przejdź do treści