Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

Inwestujemy w edukację

Najcenniejszym zasobem edukacyjnym Zduńskiej Woli są nauczyciele. Nowoczesna infrastruktura stwarza im warunki do kreatywnej pracy z uczniami, a dzieciom – daje szansę wszechstronnego odkrywania świata oraz rozwoju zamiłowań.

Nauczycieli i uczniów w naszych szkołach łączy ciekawość świata, dążenie do odkrywania nowego i chęć doskonalenia swoich umiejętności. Dzieli życiowe doświadczenie, które buduje autorytet wychowawcy, ale nie stanowi bariery poznawania się i współpracy. Każdy ma tu prawo pytać i każdy ma prawo poszukiwać odpowiedzi. Uczymy szacunku i zrozumienia. Rozwijamy ciekawość, kreatywność i ambicje poznawcze.

Szkołę tworzą ludzie

To nie infrastruktura, ale ludzie tworzą szkołę. Dlatego najcenniejszym zasobem edukacyjnym Zduńskiej Woli są nauczyciele. Dobrze wykształceni, rozumiejący złożoność świata i relacji budujących współczesne społeczeństwa. Empatyczni, otwarci, komunikatywni. Uczniowie to dla nich partnerzy we wspólnym dążeniu do prawdy. 

Staramy się motywować nauczycieli i wspierać ich rozwój osobisty. Zapewniamy poczucie zawodowego bezpieczeństwa, doceniamy innowacyjność, upowszechniamy dobre praktyki. Wyróżniamy i nagradzamy liderów. 

Stosujemy np. zasadę 1+1 dla nauczycieli wychowania fizycznego, których autorskie projekty otrzymały dofinansowanie w ministerialnym programie Szkolnych Klubów Sportowych. Do każdej godziny zajęć opłacanej przez rząd, dokładamy drugą – wynagrodzenie za nią nauczyciel otrzymuje z budżetu miasta. Po wprowadzenie mechanizmu wyraźnie wzrosła liczba nauczycieli składających wnioski do programu ministerialnego. Dzięki temu uczniowie zyskali dostęp do bogatszej oferty zajęć sportowych.

Rozwijamy infrastrukturę edukacyjną

Nasze szkoły doskonale odnajdą się w świecie wirtualnej edukacji, wymuszonej sytuacją epidemiczną. Wdrożyliśmy w nich zaawansowaną platformę e-learningową, a nauczycielom zorganizowaliśmy szkolenia z jej obsługi. Doposażyliśmy też placówki w nowoczesne laptopy. Część z nich wypożyczamy uczniom z najuboższych rodzin – to dla nich jedyna szansa uczestnictwa w zdalnej edukacji.

Inne realizowane przez miasto inwestycje w infrastrukturę edukacyjną służą poprawie komfortu i bezpieczeństwa pracy nauczycieli oraz nauki uczniów. Regularnie instalujemy w szkołach szafki, w których uczniowie mogą zostawić podręczniki i przybory, zamiast dźwigać je w plecakach. Remontujemy też kuchnie i stołówki, by dzieci mogły zjeść w szkole ciepły posiłek.

Wszystkie zduńskowolskie podstawówki mają sale gimnastyczne. Najnowocześniejszy obiekt otworzyliśmy w 2020 r. w SP nr 5. Nowa hala przystosowana jest do gry w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną, hokeja i tenisa ziemnego. Kompleks mieści też siłownię, kuchnię oraz stołówkę dla uczniów. Na zewnątrz przylegają do niego dwa boiska – jedno z nawierzchnią poliuretanową, drugie ze sztuczną trawą. Przy SP nr 9 działa kryty basen szkoleniowy.

 

 

Na działce Szkoły Podstawowej nr 12 przy ulicy Wileńskiej wybudowaliśmy wielofunkcyjne trawiaste boisko do gry w piłkę nożną i siatkową. Jest ono w pełno profesjonalne z systemem nawadniania, drenażem do odwodnienia i energooszczędnym oświetleniem LED. Za bramki zainstalowane zostały specjalne siatki o wysokości 6 metrów, dzięki czemu podczas gry piłka nie wypadnie na ulicę.

Przejdź do treści