Logo Miasta Zduńska Wola

Barwy i herb

 

HERB

Herbem Zduńskiej Woli jest zaadoptowany znak założycieli miasta – rodów Prawdzic i Ostoja. Na tarczy z lewej strony heraldycy umieścili złotego lwa na czerwonym murze i srebnym polu. Zwrócony jest on w lewą stronę, a w łapach – w zależności od interpretacji – trzyma pierścień lub lustro. Tym herbem posługiwał się Stefan Złotnicki, założyciel Zduńskiej Woli.

Na drugiej tarczy widzimy srebrny miecz ze złotą rękojeścią ulokowany między dwoma złotymi półksiężycami odchylonymi na zewnątrz. To herb żony Stefana Złotnickiego – Honoraty z Okołowiczów. Obie tarcze zdobią korony. W lewej powtórzono złotego lwa, a do prawej dodano pięć strusich piór.

Herb miasta Zduńska Wola w heraldyce jest znakiem wyjątkowym. Zapraszamy do przeczytania opracowania Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola na temat  historii, kształtu i kolorystyki herbu: POBIERZ.

 

 

 

FLAGA

Flagą Miasta jest prostokątny płat tkaniny w kolorach: zielonym, białym, żółtym i czerwonym. Stosunek szerokości flagi do jej długości wynosi 5:8. Pas trójkolorowy (w kolorach zajmujących po 1/3: biały, żółty i czerwony) biegnie od lewego dolnego rogu flagi pod katem 45 stopni w górę. Prawy górny róg flagi schodzi się ze środkiem pasa żółtego.

 

 

HEJNAŁ MIASTA

Przejdź do treści