Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Zostań Łowcą Wspomnień!

Stefan Czółenko mieszka w izbie tkackiej zduńskowolskiego muzeum. Został szefem przewodników! Nie znacie go? Nic dziwnego, to postać wymyślona przez dzieci!

W każdej sali Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola spotkacie odtąd wyjątkowych przewodników. Po starej aptece oprowadza Buteleczka Kinga, która w młodości marzyła o zawodzie fryzjerki. W izbie tkackiej rządzi Stefan Czółenko. O początkach Zduńskiej Woli i założeniu osady Czekay opowiada babcia Stefana – Barbara, a w sali przemysłowej gości Zenia Puszeczka. – W każdej z muzealnych sal dzieci odkryły ciekawy przedmiot, któremu nadały imię. Teraz to bohaterowie, którzy opowiadają historie o Zduńskiej Woli – wyjaśnia kustosz Gabriela Górska, autorka i koordynatorka projektu „Koniec i początek, czyli nowe historie starych rzeczy”, realizowanego przez miejskie muzeum.

W zwiedzaniu pomagają nowe technologie. Przy eksponatach umieszczono graficzne kody QR. Trzeba je znaleźć, zeskanować telefonem i wysłuchać ciekawych opowieści. Kolejny krok to rozwiązywanie zagadek. – W ten sposób zwiedzanie muzeum staje się przygodą – mówi Gabriela Górska. – Dzieci mogą zdobyć tytuł Łowcy Wspomnień i otrzymać nagrody – dodaje.

Dzięki projektowi Zduńską Wolę będzie można zwiedzać w dwóch wymiarach. Raz w siedzibie muzeum, a dwa, na ulicach miasta. Muzeum przygotowało interaktywną mapę, z którą będzie można wirtualnie „wyjść” na ulice Zduńskiej Woli i poznać ciekawostki ukryte w wielu zakamarkach. Plan znajdziecie wkrótce na stronie www.muzeumzdunskawola.pl. – W czasie pandemii będzie to najbezpieczniejszy, bo wirtualny, rodzinny spacer z naszą mapą. A gdy uda nam się pokonać koronawirusa, miło będzie nam zobaczyć się z wami w naszym muzeum – mówi Gabriela Górska. Zgodnie z decyzją rządu, instytucje kultury zostały czasowo zamknięte dla zwiedzających.

Projekt „Koniec i początek, czyli nowe historie starych rzeczy” zakończy się 28 listopada br. wirtualnymi wydarzeniami na oficjalnych kanałach Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola na Facebooku i Youtube’ie. Realizowany jest on w ramach programu „Patriotyzm jutra” Muzeum Historii Polski.

 

 

 

Inne artykuły

„Lepsze jutro” dla zduńskowolan

„Lepsze jutro” to program jaki ma pomóc stanąć na nogi zduńskowolanom zagrożonym ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Ośrodek pomocy społecznej może wydać na to zadanie w ciągu roku ponad 1,3 mln zł z unijnej dotacji.

Rozpoczął się nabór do szkół ponadpodstawowych

Zaczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści mogą już rejestrować się na internetowym portalu, gdzie powinni złożyć swój wniosek o przyjęcie do pierwszej klasy nowej szkoły. Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025 potrwa do 21 maja.

„Zginąć, ale z honorem” prezentacja w bibliotece

Uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Zduńskiej Woli przedstawiły swoja pracę przygotowaną na posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży. Jego tematem przewodnim było „Zginąć, ale z honorem”, na przykładzie bohaterskich walk w getcie żydowskim.

Policjanci ofiary Zbrodni Katyńskiej

Uroczystości upamiętniające policjantów związanych ze Zduńską Wolą, którzy zostali zamordowani w 1940 roku przez NKWD odbędą się w poniedziałek, 22 kwietnia, na cmentarzu parafialnym przy ul. Łaskiej w Zduńskiej Woli.

Przejdź do treści