Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Zielone inicjatywy mieszkańców

Będzie więcej pieniędzy na ekologiczne pomysły mieszkańców. Wzrasta wartość Zielonego Budżetu Zduńskiej Woli. Od 3 kwietnia można zgłaszać projekty.

Startuje druga edycja Zielonego Budżetu Zduńskiej Woli. – Na realizację najciekawszych projektów zgłoszonych przez zduńskowolan przeznaczymy minimum 250 tys zł. Jeśli chcesz, aby w Twojej okolicy była mała łąka kwietna lub park kieszonkowy, zgłoś swój pomysł. Na ekologiczne projekty czekamy do końca kwietnia – wyjaśnia Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Podobnie, tak jak w ubiegłym roku, pomysły będzie można zgłaszać online na stronie internetowej lub na papierowych formularzach w Kancelarii Urzędu Miasta przy ulicy Stefana Złotnickiego 12. Zgłaszane pomysły muszą dotyczyć terenów należących do miasta, a więc publicznych trawników, zieleńców, parków czy skwerów. Zielony Budżet ma charakter konsultacyjny. Najlepiej ocenione projekty urząd zrealizuje w 2024 roku.

Pierwsza edycja Zielonego Budżetu odbyła się w 2022 roku. Mieszkańcy zgłosili do niego osiemnaście proekologicznych pomysłów. Jedenaście z nich spełniło kryteria i zostało poddanych ocenie. Najlepiej ocenione zostały Kwiatowe Kaskady w Karsznicach i Zielone Osiedle Jana Pawła II. Te dwa proekologiczne projekty zostaną zrealizowane w tym roku.

Jakie projekty możesz zgłosić?  Wybraliśmy kilka typów zadań:

  • Łąki kwietne – kompozycje kolorowych kwiatów, które stanowią alternatywę dla trawników. Są swoistym rajem dla większości owadów.
  • Parki kieszonkowe – niewielkie zieleńce zorganizowane w centrum miasta. Są idealne do codziennych spotkań i odpoczynku od miejskiego zgiełku. Charakteryzuje je bujna roślinność oraz obfitość nasadzeń. Wyposażone są w wygodne ławki czy leżaki.
  • Mała retencja – zbieranie, magazynowanie wody lub spowolnienie jej spływu. Woda gromadzona jest w niewielkich zbiornikach, oczkach wodnych, stawach. Retencja zmniejsza ilość ścieków, poprawia mikroklimat miasta oraz obniża koszty utrzymania miejskiej zieleni.
  • Systemowa rewitalizacja parków i skwerów – uporządkowanie zieleni na skwerach, dziedzińcach czy parkach.
  • Systemowe prowadzenia nasadzeń drzew i krzewów.

 

Harmonogram konsultacji:

  • Zgłaszanie wniosków przez Mieszkańców – od 3 do 28 kwietnia 2023 br.
  • Weryfikacja przyjętych wniosków – od 8 do 26 maja 2023 br.
  • Zbieranie opinii od Mieszkańców – od 1 do 30 czerwca 2023 br.
  • Ogłoszenie wyników konsultacji do 7 lipca br.

Inne artykuły

Drogi połączą Zduńską Wolę z gminą Zapolice

Zduńska Wola przygotowuje plan inwestycji, jakie mogą być prowadzone przy współpracy z samorządem Zapolic. To miejskie ulice, których przebudowa i przedłużenie w naturalny sposób połączy Zduńską Wolę z sąsiednią gminą Zapolice i ułatwi dojazd mieszkańcom miejscowości graniczących z miastem.

Kępina będzie oczyszczana

W tym roku rozpocznie się oczyszczanie zbiornika Kępina w Zduńskiej Woli ekologiczną metodą bioremediacji. Podpisana został umowa z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi, który udzielił miastu dotacji.

„Maciej Kuźmiński Company” w Ratuszu

Zduńskowolanie mieli wyjątkową i niepowtarzalną okazję, by zobaczyć jak wygląda codzienna praca grupy tancerzy Macieja Kuźmińskiego. Choreograf pochodzący ze Zduńskiej Woli pokazał to na otwartej próbie w sali widowiskowej Ratusza.

Dyrektorki szkół i przedszkoli na kolejne lata

Przez następnych pięć lat będą dyrektorkami szkół i przedszkoli w Zduńskiej Woli. W Urzędzie Miasta Zduńska Wola odbyło się wręczenie aktów powierzenia obowiązków na kadencję 2024 – 2029.

Programowanie – drugi język. Spotkanie w Zduńskiej Woli

W Zduńskiej Woli, gdzie wszystko się zaczęło, odbyło się spotkanie podsumowujące pierwszy rok pilotażowego projektu nauki programowania w szkołach podstawowych. Nauczyciele, dyrektorzy szkół i przedstawiciele samorządów, którzy są zainteresowani wprowadzeniem tej nowinki, zapoznawali się z efektami pracy nauczycieli i uczniów zduńskowolskich podstawówek.

Przejdź do treści