Zielona oaza w centrum miasta

Pasaż Powstańców Śląskich zmienił się nie do poznania. Na wciśniętej między budynki działce powstał zielony przyczółek. Można tu teraz odpocząć od miejskiego pędu i złapać oddech wśród drzew i krzewów.

– Tak jak chcieli mieszkańcy, zazieleniliśmy ten kawałek miasta – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. – Zanim przystąpiliśmy do przebudowy skweru, zapytaliśmy o zdanie zduńskowolan. Zorganizowaliśmy spacery badawcze, przeprowadziliśmy wywiady, poprosiliśmy o wypełnienie ankiet. To mieszkańcy urządzili tę przestrzeń – dodaje.

Na pasażu rosną dziś graby kolumnowe, które jesienią zmieniają kolor na żółty, i klony Armstrongi, których liście przebarwiają się na czerwono. Są też pełne fantazji klomby z ozdobnymi trawami i różnymi gatunkami kwiatów. Pośród roślin rozstawiono wygodne, drewniane leżaki i ławki z solarnymi ładowarkami do smartfonów. Teren optycznie domyka drewniany podest, który pełni funkcję amfiteatru i miejsca spotkań z przyjaciółmi. Jest też mała fontanna, a latem rozstawiana będzie kurtyna wodna. Pojawiły się stojaki do rowerów, piłkarzyki oraz stół do szachów i gier planszowych.

– Układ przestrzeni zaplanowaliśmy tak, by wypoczywający tu mieszkańcy mieli szansę się spotkać, porozmawiać, nawiązać znajomości – wyjaśnia Michalina Łagunionok, wicedyrektor Biura Strategii i Rozwoju, która koordynuje projekt. To pierwszy w Zduńskiej Woli skwer pomyślany jako przestrzeń integrująca mieszkańców. – Można tu przyjść ze znajomymi, pograć w gry, a jeśli ktoś chce zaprezentować swój talent, zorganizować kameralne wydarzenie na deskach amfiteatru – dodaje Łagunionok.

– Oddajemy tę przestrzeń mieszkańcom. To wy ją zaprojektowaliście, a teraz dajcie jej życie. Zapraszam wszystkich do odwiedzenia tej na nowo urządzonej przestrzeni – prezydent mówił otwierając pasaż po przebudowie.

Patronem skweru został Paweł Królikowski, urodzony w Zduńskiej Woli aktor filmowy i teatralny. – Gdy był nastolatkiem, w pobliżu działały dwa kina. Może właśnie tam złapał aktorskiego bakcyla? –zastanawia się Konrad Pokora. – Jesteśmy dumni, że możemy uhonorować człowieka, który był oddanym ambasadorem Zduńskiej Woli i wielkim przyjacielem nas wszystkich. Pawle, pamiętamy i nie zapomnimy! – mówił prezydent, Konrad Pokora.

Na zaprojektowanie i przebudowę skweru urząd miasta pozyskał środki z Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 oraz z budżetu państwa. Zadanie zrealizowano w ramach projektu „60+ smart city – innowacje jako efekt współpracy międzypokoleniowej”.

Inne artykuły

Cenowy skok na kasę basenów

Coraz mocniej galopującą inflację i drakoński skok cen energii elektrycznej odczuwa kryta pływalnia. Czy sześciokrotna podwyżka opłat za prąd spowoduje tymczasowe zamknięcie Zduńskiej Wody?

Dodatek nie tylko węglowy

Wysoki wzrost cen podstawowych produktów odczuwają domowe budżety zduńskowolan. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Centrum Opieki Socjalnej wypłaci świadczenie pieniężne mieszkańcom, którzy swoje domy ogrzewają m.in. drewnem czy gazem LPG.

Głosujemy!

Wystartowało głosowanie w Budżecie Obywatelskim Zduńskiej Woli. Do przyszłorocznej edycji mieszkańcy zgłosili trzydzieści cztery projekty. Dwadzieścia trzy z nich spełniły wymogi formalne i merytoryczne.

Dla kogo mieszkania na Juliusza 5-9?

Znamy kryteria oceny wniosków o wynajem mieszkań w bloku, który powstaje na ulicy Juliusza 5-9. Budynek ma być gotowy do zamieszkania w pierwszej połowie 2023 roku.

Rowerem trzy godziny za darmo!

Trzy pierwsze godziny użytkowania rowerów miejskich za darmo od dziś do niedzieli! To prezent dla zduńskowolan z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju. Miasto zachęca, by przesiadać się z samochodów na rowery lub do autobusów miejskich. MPK rozpoczął właśnie badanie opinii pasażerów.

83. rocznica agresji ZSRR na Polskę

Osiemdziesiąt trzy lata temu Związek Radziecki bez wypowiedzenia wojny dokonał napaści zbrojnej na Polskę. Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow.

Przejdź do treści