Zduńskowolskie urodziny

Dzisiaj mija 197 lat od nadania Zduńskiej Woli praw miejskich. Namiestnik Królestwa Polskiego Józef Zajączek w 1825 roku wydał akt lokacyjny.

Urodziny Zduńskiej Woli otworzyła komunikacyjna podróż w czasie. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w sercu miasto zaprezentowało wystawę „Tropem dziejów komunikacji”. Plenerowe plakaty, archiwalne tablice, pamiątkowe bilety będą dostępne w Zduńskowolskim Centrum Integracji Ratusz do 28 listopada br.

Dalsza cześć uroczystości miała miejsce na cmentarzu parafialnym przy ulicy Łaskiej. Mieszkańcy, jak co roku oddali hołd założycielowi miasta – Stefanowi Złotnickiemu i jego żonie Honoracie. Pod tablicą upamiętniająca założyciela miasta zduńskowolanie złożyli wiązanki.

Kolor zielony, czerwony, żółty i biały. Te kolory dumnie powiewają nad Zduńską Wolą. Z okazji 197. rocznicy nadania praw miejskich najmłodsi zduńskowolanie oznaczyli park Stefana Złotnickiego barwami miasta. Na kolorowych włóczkach powstała galeria „Miasto moich marzeń” stworzona przez uczniów.

Powstanie Zduńskiej Woli związane jest z datą wydania przez Namiestnika Królestwa Polskiego Józefa Zajączka aktu założycielskiego. Zapisano w nim min: „Wszem i wobec i każdemu z osobna, komu o tym wiedzieć należy, oznaymiamy ninieyszym iż przychylając się do przedstawionego Nam przez Komissyą Rządową Spraw Wewnętrznych i Policyi prośby Urodzonego Stefana Prawdzic Złotnickiego Właściciela Dóbr Zdońskiej Woli z przyległościami w Obwodzie sieradzkim Powiecie Szadkowskim położonych postanowiliśmy wynieść ninieyszem na miasto osadę rękodzielniczą założoną przez rzeczonego Właściciela na gruncie Dóbr Zduńskiej Woli nadając oney nazwisko Miasta Zdońska Wola i przypuszczając takowe do wszelkich praw miastom prywatnym w Królestwie Polskim służących”.

Wystawa „Tropem dziejów komunikacji”:

Uroczystości na cmentarzu parafialnym:

Park Miejski w barwach Zduńskiej Woli:

Inne artykuły

Święto Karsznic

Kolejarskie osiedle obchodzi swoje święto. 25 listopada to Dzień Kolejarza i patronki polskich kolejarzy – św. Katarzyny. To także początek obchodów powstania zduńskowolskiej dzielnicy.

Utwardzamy gruntówki

Kolejne ulice w Zduńskiej Woli z nową nawierzchnią. Trwają remonty na sześciu miejskich ulicach.

Nie praca, lecz misja

To był kolejny ciężki rok dla pomocy społecznej. Wybuch zbrojnej agresji za naszą wschodnią granicą i pomoc osobom z zawładniętej wojną Ukrainy. MOPS nie pozostawił potrzebujących bez pomocy!

Setne urodziny

Sto lat ukończyła zduńskowolanka – pani Cecylia Michalak. W imieniu mieszkańców szanownej jubilatce najserdeczniejsze życzenia dobrego zdrowia i szczęśliwych chwil spędzonych w gronie najbliższych złożył prezydent Konrad Pokora.

Wyremontowaliśmy zabytkowy parowóz

Karsznicka lokomotywa odzyskała dawny blask! Zakończył się remont zabytkowego parowozu, który od trzydziestu lat wita mieszkańców wjeżdżających do kolejowej dzielnicy.

Przejdź do treści