Logo Miasta Zduńska Wola

Zduńskowolskie urodziny

Dzisiaj mija 197 lat od nadania Zduńskiej Woli praw miejskich. Namiestnik Królestwa Polskiego Józef Zajączek w 1825 roku wydał akt lokacyjny.

Urodziny Zduńskiej Woli otworzyła komunikacyjna podróż w czasie. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w sercu miasto zaprezentowało wystawę „Tropem dziejów komunikacji”. Plenerowe plakaty, archiwalne tablice, pamiątkowe bilety będą dostępne w Zduńskowolskim Centrum Integracji Ratusz do 28 listopada br.

Dalsza cześć uroczystości miała miejsce na cmentarzu parafialnym przy ulicy Łaskiej. Mieszkańcy, jak co roku oddali hołd założycielowi miasta – Stefanowi Złotnickiemu i jego żonie Honoracie. Pod tablicą upamiętniająca założyciela miasta zduńskowolanie złożyli wiązanki.

Kolor zielony, czerwony, żółty i biały. Te kolory dumnie powiewają nad Zduńską Wolą. Z okazji 197. rocznicy nadania praw miejskich najmłodsi zduńskowolanie oznaczyli park Stefana Złotnickiego barwami miasta. Na kolorowych włóczkach powstała galeria „Miasto moich marzeń” stworzona przez uczniów.

Powstanie Zduńskiej Woli związane jest z datą wydania przez Namiestnika Królestwa Polskiego Józefa Zajączka aktu założycielskiego. Zapisano w nim min: „Wszem i wobec i każdemu z osobna, komu o tym wiedzieć należy, oznaymiamy ninieyszym iż przychylając się do przedstawionego Nam przez Komissyą Rządową Spraw Wewnętrznych i Policyi prośby Urodzonego Stefana Prawdzic Złotnickiego Właściciela Dóbr Zdońskiej Woli z przyległościami w Obwodzie sieradzkim Powiecie Szadkowskim położonych postanowiliśmy wynieść ninieyszem na miasto osadę rękodzielniczą założoną przez rzeczonego Właściciela na gruncie Dóbr Zduńskiej Woli nadając oney nazwisko Miasta Zdońska Wola i przypuszczając takowe do wszelkich praw miastom prywatnym w Królestwie Polskim służących”.

Wystawa „Tropem dziejów komunikacji”:

Uroczystości na cmentarzu parafialnym:

Park Miejski w barwach Zduńskiej Woli:

Inne artykuły

Spotkanie poetyckie w Kawiarni Literackiej

Spotkanie poetyckie zatytułowane „Zagadki egzystencjalne w poezji Wisławy Szymborskiej” przygotowano na czwartek, 5 października w Kawiarni Literackiej w Ratuszu w Zduńskiej Woli. Wstęp wolny.

Bezpłatne szczepienia na grypę

Miejska przychodnia przy ulicy Szadkowskiej rozpoczyna ochronne szczepienia przeciwko grypie dla zduńskowolan. Liczba dawek jest ograniczona do 250 sztuk. Dlaczego warto się zaszczepić?

Głosowanie w referendum 15 października

Udział w referendum ogólnokrajowym, jakie zarządzono na 15 października 2023 roku, mają prawo osoby spełniające takie same warunki jakie uprawniają je do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Głosują w tym samym dniu w tych samych lokalach wyborczych.

Karsznice w ruchu

Zakończyła się budowa nowej hali sportowej przy Zespole Szkół im. K. Kałużewskiego i J.Sylii w Zduńskiej Woli. Starostwo na inwestycje pozyskało środki z budżetu centralnego.

Przejdź do treści