Zduńska Wola ze złotem Innovation

Złoto Innovation 2022 dla Urzędu Miasta w Zduńskiej Woli. To najwyższa nagroda w tym prestiżowym konkursie marketingowym. W tym roku zgłoszono do niego ponad sto prac. Zdaniem jurorów tylko dziewięć zasłużyło na złoto.

Urząd Miasta w Zduńskiej Woli jest pierwszym samorządem nagrodzonym w ośmioletniej historii konkursu i jedynym podmiotem administracji publicznej wyróżnionym w tegorocznej edycji. Złotem nagrodzono aplikację Stop Smog, czyli internetowy kalkulator kosztów wymiany pieców węglowych. Aplikacja pozwala też mieszkańcom sprawdzić, czy dom ma dostęp do ciepło- lub gazociągu, przygotować wniosek o dotację z budżetu miasta, a nawet obliczyć raty kredytu zaciągniętego na inwestycję.

– Polska przez lata przyzwyczaiła nas do tego, że jakość publicznych usług i rozwiązań bywa nieporównywalna z tymi oferowanymi na rynku. Usługi publiczne istnieją jakby bardziej teoretycznie. Tymczasem działanie, które nagrodziliśmy, zostało stworzone przez urząd ponad 40-tysięcznego miasta i było nad wyraz praktyczne – uzasadniał przyznanie Zduńskiej Woli złotej nagrody Innovation 2022 Jakub Eichelberger, szef jury w kategorii Innovation w Biznesie, do niedawna członek zarządu oddziału globalnej agencji reklamowej DDB Warszawa, a od kilku miesięcy menedżer w Tylko.com. – Nagrodzona usługa wygodnie pomaga mieszkańcom w trudnej drodze wymiany starych pieców węglowych, a sam produkt cyfrowy i sposób jego powstania jest na poziomie wysokich, rynkowych standardów – mówił podczas gali w Nowym Teatrze w Warszawie.

– Jeśli jury złożone wyłącznie z doświadczonych menedżerów korporacji i dużych agencji marketingowych uważa, że nasza usługa jest takiej samej jakości, jak te tworzone przez największe banki, firmy telekomunikacyjne czy ubezpieczeniowe, to jest to najcenniejszy z możliwych komplementów – komentuje Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. Przyznaje, że realizowane w mieście innowacje mają przede wszystkim służyć mieszkańcom. – Pomysł aplikacji Stop Smog powstał, bo zauważyliśmy, że zduńskowolanie mają realny problem z wyceną kosztów wymiany pieców węglowych. Zidentyfikowaliśmy potrzebę i w odpowiedzi stworzyliśmy proste w obsłudze, intuicyjne narzędzie – dodaje. Mieszkańcy wykonali dotąd na stronie niemal 2500 kalkulacji. Dla porównania w Zduńskiej Woli jest ok. 3000 kopciuchów do zezłomowania.

– Konkurs pokazuje, że innowacja nie jest i nie powinna być celem samym w sobie, ale środkiem do tego, aby społecznie ważne tematy wybrzmiały bardziej, mądrzej i z dobrą energią – mówi Magdalena Kotlarczyk, przewodnicząca jury Innovation, country director w Google Polska. W konkursie przyznano łącznie 30 nagród, w tym dziewięć złotych, osiem srebrnych i trzynaście brązowych. Poza aplikacją Zduńskiej Woli w konkursie nagrodzono projekty zrealizowane m.in. dla firm Clovin, Uniqa, ING Bank Śląski, BNP Paribas, Żabka, Netflix czy Polskiego Związku Głuchych.

Aplikację Stop Smog wymyślili zduńskowolscy urzędnicy, a stworzył ją zespół informatyków z Rzeszowa, który wygrał Hackathon dla Miast organizowany przez Polski Fundusz Rozwoju. Zduńska Wola otrzymała za nią również tytuł Innowacyjny Samorząd 2022 w kategorii miast w konkursie Polskiej Agencji Prasowej.

Inne artykuły

Święto Karsznic

Kolejarskie osiedle obchodzi swoje święto. 25 listopada to Dzień Kolejarza i patronki polskich kolejarzy – św. Katarzyny. To także początek obchodów powstania zduńskowolskiej dzielnicy.

Utwardzamy gruntówki

Kolejne ulice w Zduńskiej Woli z nową nawierzchnią. Trwają remonty na sześciu miejskich ulicach.

Nie praca, lecz misja

To był kolejny ciężki rok dla pomocy społecznej. Wybuch zbrojnej agresji za naszą wschodnią granicą i pomoc osobom z zawładniętej wojną Ukrainy. MOPS nie pozostawił potrzebujących bez pomocy!

Setne urodziny

Sto lat ukończyła zduńskowolanka – pani Cecylia Michalak. W imieniu mieszkańców szanownej jubilatce najserdeczniejsze życzenia dobrego zdrowia i szczęśliwych chwil spędzonych w gronie najbliższych złożył prezydent Konrad Pokora.

Wyremontowaliśmy zabytkowy parowóz

Karsznicka lokomotywa odzyskała dawny blask! Zakończył się remont zabytkowego parowozu, który od trzydziestu lat wita mieszkańców wjeżdżających do kolejowej dzielnicy.

Przejdź do treści