Zduńska Wola w smartfonach

O której odjeżdża autobus? Czy jeszcze otwarta jest biblioteka? Co grają dziś w kinie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań już wkrótce zduńskowolanie znajdą w swoich smartfonach. Na zlecenie urzędu miasta powstaje mobilna aplikacja projektowana z myślą o mieszkańcach. Nowoczesne technologie coraz częściej wykorzystywane są przez samorządy do komunikacji z lokalną społecznością. W ich ślad idzie Zduńska Wola – ruszyły prace nad aplikacją na smartfony, która ma być przede wszystkim źródłem użytecznych informacji dla mieszkańców miasta i okolicy.

Na razie trwają prace przygotowawcze: technologiczne i graficzne, ale już wkrótce informatyczny szkielet zacznie wypełniać się treścią. Aplikacja pozwoli w jednym miejscu sprawdzić rozkład jazdy MPK, godziny otwarcia i dane kontaktowe urzędów, przychodni, bibliotek czy innych instytucji publicznych. Nie zabraknie informacji o rozrywce: aplikacja pozwoli sprawdzić repertuar kina, propozycje domów kultury, czy muzeów, ale też adresy i godziny otwarcia klubów i restauracji.

– Katalog informacji dostępnych w aplikacji nie został jeszcze zamknięty – podkreśla Czesław Rybka, wiceprezydent Zduńskiej Woli – Chcemy, żeby jak najpełniej odpowiadał na potrzeby mieszkańców, dlatego planujemy społeczne konsultacje. W najbliższym czasie za pomocą krótkiej ankiety poprosimy zduńskowolan o opinię w tej sprawie – zapowiada.

W ten sposób sami mieszkańcy zdecydują czy w smartfonach znajdą informacje o historycznych obiektach, trasach spacerowych szlakiem sławnych zduńskowolan czy raczej trasy wycieczkowe po okolicy, na przykład do Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki. Te dodatkowe propozycje przygotowywane są też z myślą o odwiedzających Zduńską Wolę inwestorach, turystach i gościach, dla których aplikacja stanowić będzie przewodnik po atrakcjach naszego miasta.

Pod względem technologicznym aplikacja to nowoczesne, ale sprawdzone już rozwiązania. Będzie dostępna zarówno w GooglePlay, AppStore i WindowsPhoneStore, czyli korzystać z niej będą użytkownicy smartfonów z różnymi systemami operacyjnymi. Do jej pobrania i aktualizowania potrzebny będzie dostęp do Internetu, ale będzie działać również bez niego, czyli off-line.

Aplikacja będzie gotowa w połowie roku. Jej twórcą jest łódzka firma LIKI Mobile Solutions.

Inne artykuły

Przejdź do treści