Przejdź do treści

Zduńska Wola w programie „Polska Stolica Recyklingu”

Zduńska Wola bierze udział w III edycji Programu „Polska Stolica Recyklingu”. To projekt, dzięki któremu mieszkańcy mogą w bezpieczny sposób pozbyć się elektrośmieci. Zbierane są do specjalnych czerwonych pojemników ustawionych w różnych punktach miasta. Można też skorzystać z EKOzwrotu przez InPost.

Zduńska Wola w ramach współpracy z Fundacją Odzyskaj Środowisko oraz firmą MB Recycling uczestniczy w III edycji programu „Polska Stolica Recyklingu”. Trwa od 1 września 2024 roku do 12 stycznia 2025 roku.

Mieszkańcy Zduńskiej Woli mogą oddać elektryczne śmieci szybko, łatwo i bezpiecznie. Mają do dyspozycji czerwone pojemniki na mniejsze odpady ustawione na terenie miasta, a dużych elektrośmieci mogą pozbyć się bezpłatnie wprost z domu. Wystarczy zadzwonić pod numer 572 102 102 albo wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.elektrycznesmieci.pl i umówić się na odbiór w dogodnym terminie.

Odbierane są wyłącznie kompletne urządzenia. Sprzęt powinien być odłączony, opróżniony i przygotowany do transportu. Usługa jest całkowicie bezpłatna. Sprzęt jest odbierany bezpośrednio z domu bądź mieszkania, bez konieczności jego wynoszenia.

W Zduńskiej Woli czerwone pojemniki na elektrośmieci są w tych miejscach:

  • ulica Osmolińska 6;
  • ulica Wieniewskiego 1;
  • ulica Heleny Modrzejewskiej 4;
  • ulica Przejazd 4;
  • ulica Łódzka 12;
  • ulica Narwiańska – skrzyżowanie z ulicą Warcką;
  • ulica Zgody – skrzyżowanie z ulicą Wilczą;
  • ulica Żytnia – skrzyżowanie z ulicą Skrzetuskiego;
  • ulica Żurawia;
  • ulica Fredry – skrzyżowanie z ulicą Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Główną nagrodą dla miasta, które zbierze najwięcej elektrycznych śmieci w przeliczeniu na mieszkańca, jest tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu oraz unikatowa statuetka z recyklingu. Dodatkową nagrodą dla wszystkich miast w Programie jest bon na Elektryczny Las – za każde 1000 kilogramów elektroodpadów przekazanych do recyklingu, samorząd otrzyma sadzonkę drzewa.

W ramach programu „Polska Stolica Recyklingu”, działa także projekt EKOzwrotów. Jest to bezpłatna usługa realizowana wspólnie przez Fundację Odzyskaj Środowisko oraz InPost. Można w ten sposób oddać niechciane, ale wciąż sprawne rzeczy: tekstylia, książki, elektronikę, obuwie, zabawki. Wystarczy bezpłatnie nadać je przez paczkomat InPost.

Szczegóły akcji EKOzwroty znajdują się na stronie https://inpost.pl/ekozwroty.

Wszystkie szczegóły dotyczące programu znajdują się na stronie https://www.polskastolicarecyklingu.pl/.

Informacje dla mieszkańców Zduńskiej Woli o odbiorze elektroodpadów oraz EKOzwrotach także pod tymi linkami:

https://odpady.zdunskawola.pl/bezplatny-odbior-elektroodpadow/

https://odpady.zdunskawola.pl/zrob-ekozwrot-i-zyj-w-duchu-zerowaste/

Inne artykuły

Uwaga! Nie będzie wody w środę

W środę, 19 marca, mieszkańcy ulicy Jana Kazimierza, Żytniej i Jana Skrzetuskiego w Zduńskiej Woli nie będą mieli dostępu do wody. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji informuje o konieczności wyłączenia części wodociągu.

Wniosek o Fundusze Szwajcarskie po ocenie formalnej

Wniosek złożony przez Zduńską Wolę do tak zwanych Funduszy Szwajcarskich pozytywnie przeszedł ocenę formalną. Miasto stara się o 46 mln zł między innymi na budowę dróg, kanalizacji i Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Gala finałowa „U Can Sing – Woodystock”

Gala finałowa IV Konkursu Piosenki Angielskiej im. Włodka Hechłacza „U Can Sing – Woodystock” odbędzie się już w czwartek, 20 marca. W Miejskim Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli wystąpią laureaci oraz NieBoNie.

„Empatyczna Edukacja – Empatyczna Polska”

Komu nie udało się zapisać do udziału w konferencji „Empatyczna edukacja – Empatyczna Polska”, jeszcze do piątku, 21 marca, ma szansę na zgłoszenie się do udziału w warsztatach. Zduńskowolanie będą też mogli uczestniczyć w otwartych wydarzeniach towarzyszących. To między innymi spektakle i spotkania z ekspertami. Wydarzenie wpisuje się w obchody 200-lecia miasta.

Robot wpuszczony w kanał

Specjalny robot inspekcyjny trafił do miejskiego kanału. Urządzenie sterowane zdalnie zostało wykorzystane w Zduńskiej Woli dzięki współpracy miasta z Huge Thing Startup Booster. To kolejne innowacyjne i pionierskie przedsięwzięcie samorządu.