Zduńska Wola Razem!

Projekt zgłoszony przez Zduńską Wolę w finale ogólnopolskiego konkursu „odLOTTOwa jazda”! O tym, czy Fundacja LOTTO dofinansuje budowę w mieście pierwszego integracyjnego placu zabaw zdecydują rowerzyści. Do udziału we wspólnym "kręceniu" kilometrów dla miasta zachęcali dzisiaj prezydent Konrad Pokora, mistrz Polski w kolarstwie torowym Grzegorz Turkiewicz oraz Marcel Jarosławski, członek zarządu PZSN Start, a jednocześnie pełnomocnik Prezydenta Miasta Zduńska Wola ds. osób niepełnosprawnych.

– Wierzymy, że życie każdego dziecka, bez wyjątków, powinno być wypełnione śmiechem i zabawą. Że powinno być kolorowe, pełne beztroski w gronie kolegów i koleżanek. Dlatego chcemy stworzyć w Zduńskiej Woli integracyjny plac zabaw – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Kolorowy plac zabaw dla wszystkich

Miasto zgłosiło koncepcję jego budowy Fundacji LOTTO. Nowy plac zabaw zaplanowano na terenie stadionu Pogoni. Jest to popularne miejsce uprawiania sportów, spacerów i rekreacji. – Stadion znajduje się w sąsiedztwie centrum miasta, jest dobrze skomunikowany ze wszystkimi jego obszarami, w tym z najdalej wysuniętą dzielnicą Karsznice. Znajdują się tu parkingi dla samochodów oraz stacja roweru miejskiego. Teren jest płaski, a ścieżki utwardzone, co ułatwia poruszanie się osobom z dysfunkcjami ruchu – wyjaśnia Marcel Jarosławski, nowo powołany przez prezydenta miejski rzecznik osób niepełnosprawnych.

Plac zabaw będzie kolorowy. Ma zachęcać do odwiedzenia i inspirować do kreatywnych zabaw. Wyposażony zostanie w bezpieczne urządzenia dostosowane do zabaw dzieci pełnosprawnych oraz z niepełnosprawnościami intelektualnymi i fizycznymi. – Planujemy, że obok siebie staną zwykła huśtawka i taka, na którą można wjechać wózkiem inwalidzkim. Będzie integracyjna karuzela oraz zestaw domków z podjazdami, mostkami i zjeżdżalniami. Przewidzieliśmy też ustawione na nóżkach piaskownice, do których można podjechać wózkiem inwalidzkim – wymienia Jarosławski. Całość dopełnią stoliki i ławki, by mogli tu zrelaksować się również opiekunowie najmłodszych. Dziś żaden placów zabaw w Zduńskiej Woli nie jest dostosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.
– Chcemy, by dzieci pełno- i niepełnosprawne bawiły się wspólnie. By przez wzajemną ciekawość świata, poznawały się i uczył się siebie. To najlepszy sposób na eliminowanie uprzedzeń i wzajemną integrację – mówi Konrad Pokora.

Razem dla Zduńskiej Woli

Projekt zgłoszony Fundacji LOTTO nazwano „Zduńska Wola Razem!”. – Tytuł oddaje ideę miasta otwartego, której jestem wierny. Chciałbym, by każdy mieszkaniec Zduńskiej Woli, bez względu na swoje dysfunkcje, miał szansę aktywnie się realizować – wyjaśnia prezydent Konrad Pokora. – Teraz od nas wszystkich  zależy, czy Fundacja LOTTO dofinansuje nasz projekt. Musimy połączyć siły i działać razem! – zachęca.

Do finału konkursu „odLOTTOwa jazda” fundacja zakwalifikowała 45 projektów z całej Polski. Dofinansowanie w kwocie 100 tys. zł otrzyma ten, który zgromadzi największą liczbę kilometrów przejechanych na rowerach. Zasady są proste: trzeba pobrać na smartfona aplikację „odLOTTOwa jazda”, po jej uruchomieniu i zarejestrowaniu się (np. przez profil na Facebooku) należy wybrać projekt Zduńskiej Woli, a następnie włączać ją zawsze podczas jazdy rowerem. System będzie liczył przejechany dystans i zapisywał na koncie projektu. Kilometry zbierane są do 15 września br. – Do zabawy może dołączyć każdy podróżujący rowerem na terenie Polski. Do wspierania naszego projektu można więc namawiać również rodziny, przyjaciół i znajomych z całego kraju – wyjaśnia Marcel Jarosławski.

Przy tej liczbie kilometrów, o które chodzi, ja mogę zadeklarować, że sami członkowie naszego klubu wyjeżdżą 50 tysięcy kilometrów – mówi Grzegorz Turkiewicz z Gatta Bike Team.

Poza nagrodą główną w wysokości 100 tys. zł dla zwycięzcy, przewidziano też granty od 80 do 20 tys. dla laureatów miejsc od drugiego do piątego. Dodatkowo, jeśli projekt nie zmieści się w pierwszej piątce, a zgromadzi co najmniej 100 tys. km, ma szansę na nagrodę dodatkową od jurorów w wysokości 20 tys. zł. Komisja wybierze jej zadaniem najciekawsze inicjatywy.

Zduńska Wola jest jedynym miastem, którego projekt został przez Fundację LOTTO wybrany do drugiej rundy tegorocznego programu „odLOTTOwa jazda”. Jeden spośród 45 zakwalifikowanych projektów zgłosiła gmina wiejskie, pozostałe przygotowały instytucje i organizacje pozarządowe.

Co należy zrobić, by zbierać kilometry dla Zduńskiej Woli?

 1. Pobierz na smartfon aplikację „odLOTTOwa jazda”.
      Android: http://bit.ly/Android_odLOTTOwaJazda   
      iOS: http://bit.ly/iOS_odLOTTOwaJazda
 2. Uruchom ją i zarejestruj (stwórz nowe konto lub użyj profilu na Facebooku).
 3. Wybierz projekt „Zduńska Wola Razem!”.
 4. Uruchamiaj aplikację zawsze, gdy jeździsz rowerem.
 5. System będzie liczył przejechany dystans i zapisywał na koncie projektu.
 6. Kilometry zbieramy do 15 września br.
 7. Namów znajomych, by kręcili razem z nami!

 

Inne artykuły

Przejdź do treści