Zduńska Wola najlepsza w Polsce

Zduńska Wola zwyciężyła w konkursie Innowacyjny Samorząd 2022, organizowanym przez Polską Agencję Prasową. Kapituła konkursowa doceniła aplikację Stop Smog, która wylicza koszty wymiany pieca węglowego.

Wśród gmin miejskich na drugim miejscu znalazło się Opole, a za nim Rzeszów.

Swoje projekty do konkursu zgłosiło niemal 70 gmin miejskich. W tej kategorii konkursowej konkurencja była największa. W ocenie jurorów najbardziej nowatorska okazała się jednak aplikacja Stop Smog, wymyślona i wdrożona przez zduńskowolskich urzędników. – Realizujemy w Zduńskiej Woli projekty innowacyjne na skalę ogólnopolską, a nawet europejską. Ta nagroda to duże wyróżnienie i docenienie naszych wysiłków – mówił podczas warszawskiej gali konkursu prezydent Konrad Pokora.

Dla Zduńskiej Woli innowacje stanowią ważny impuls rozwojowy. – Jesteśmy miastem z ambicjami. To nie tyle hasło promocyjne, co filozofia działania. Musimy się wyróżnić na tle innych miast, pokazać, że warto tu mieszkać i inwestować – wyjaśnia Konrad Pokora.  – Dzięki naszym działaniom o Zduńskiej Woli pisze się i mówi jako o mieście innowacji. Wygrywamy prestiżowe konkursy, pokazujemy się na ważnych forach, uczestniczymy w prestiżowych programach rozwojowych. W efekcie już dziś zgłaszają się do nas startupy, które są zainteresowane realizacją projektów w Zduńskiej Woli – dodaje Pokora. 

W jednej ze zduńskowolskich szkół podstawowych startup z Lublina testować będzie zaawansowane rozwiązanie informatyczne, zwiększające wykorzystanie energii słonecznej.  Pilotażowe wdrożenie technologii do badania jakości obsługi mieszkańców w zduńskowolskim urzędzie miasta realizować będzie natomiast startup z Ukrainy – to projekt realizowany w ramach ogólnopolskiego programu Poland Prize. 

Jeszcze w tym roku Zduńska Wola zaprezentuje się też delegatom ponad 190 państw świata podczas World Urban Forum ONZ w Katowicach. Miasto zostało wybrana przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów do grona 37 samorządów, które wyznaczają ambitne cele na przyszłość i konsekwentnie je realizują.

– Nie ma gmin zbyt biednych na innowacyjność, kreatywność jest ważniejsza niż finanse – mówi prof. Stanisław Łobejko ze Szkoły Głównej Handlowej, członek kapituły konkursu Samorząd Innowacji 2022. Na stworzenie nagrodzonej w konkursie Samorząd Innowacji 2022 aplikacji Stop Smog, która wylicza koszty wymiany pieców węglowych i korzystania z ekologicznego źródła ciepła, a także wskazuje możliwość podłączenia domu do sieci cieplnej lub gazociągu, informuje o dotacjach i pozwala wypełnić wniosek do lokalnego programu dopłat, zduńskowolski urząd miasta nie wydał ani złotówki. Internetowy kalkulator zbudowali informatycy, którzy wzięli udział w Hackathonie dla Miast, organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju.

Zduńska Wola zwyciężyła w konkursie Samorząd Innowacji 2022 w kategorii gmin miejskich. Drugie miejsce w tej kategorii zajęło Opole, a trzecie – Rzeszów. Wyróżnienia zdobyły Ełk, Gliwice, Kielce, Kołobrzeg, Olsztyn, Słupsk, Suwałki i Świdnik. Wśród gmin wiejskich najlepszy był Czerwonak, gmin miejsko-wiejskich – Szprotawa, powiatów – powiat tarnowski, a dużych miast – Katowice. 

Celem konkursu Innowacyjny Samorząd jest promowanie kreatywnych i innowacyjnych jednostek samorządu terytorialnego, a także inspirowania innych JST do podejmowania działań na rzecz innowacyjności. Honorowy patronat nad konkursem objął premier Mateusz Morawiecki, a także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz GovTech Polska. 

Inne artykuły

Zgłosiłeś swój piec urzędnikom? Masz czas do końca czerwca!

Ponad 80 proc. właścicieli nieruchomości nie złożyło jeszcze deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków! Jeśli masz w domu piec, musisz to zrobić do 30 czerwca 2022 r. Niezależnie czy palisz w nim węglem, gazem czy pelletem. Jeśli przekroczysz termin, grozi ci mandat nawet 5000 zł.

Ruszamy na podbój świata

Zduńska Wola zaprezentuje się całemu światu! Miasto będzie aktywnym uczestnikiem World Urban Forum, największej na świecie konferencji o rozwoju miast. Impreza startuje dziś w Katowicach jako forum Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Prezydent po raz czwarty z absolutorium

Rada Miasta udzieliła prezydentowi absolutorium za zrealizowanie zeszłorocznego budżetu. – Pomimo kryzysów konsekwentnie idziemy do przodu – Konrad Pokora podsumowywał rok 2021.

Remontujemy chodniki

Kolejne chodniki w Zduńskiej Woli z nową nawierzchnią. Remonty ruszą na ośmiu ulicach.

Startuje Budżet Obywatelski 2023

Znów będzie więcej pieniędzy na pomysły mieszkańców. Wartość Budżetu Obywatelskiego wzrośnie do 1,1 mln zł. Od 4 lipca będzie można zgłaszać projekty – najwyżej ocenione urząd miasta zrealizuje w 2023 r.

Medaliści olimpijscy na wyciągnięcie ręki

Plejada medalistów w Zduńskiej Woli! W Pikniku Mistrzów Sportu udział wezmą utytułowani lekkoatleci, zapaśnicy, wioślarze, sztangiści i koszykarze. Będzie można spróbować swoich sił w tych dyscyplinach i zdobyć autografy mistrzów.

Przejdź do treści